ОАВ ва офатларда тезкор ҳаракатланувчи миллий жамоа вакиллари йиғини
Тошкент вилоятининг Бўстонлик туманида жойлашган Хўжакент дам олиш оромгоҳида 27-31 август кунлари Ўзбекистон ҚЯОЖ тасарруфидаги офатларда тезкор ҳаракатланувчи миллий қуткарув гуруҳининг дала машқлари ва ОАВнинг бир гуруҳ ходимлари иштирокида семинар-тренинг ўтказилди.
Т адбирда ЎҚЯО Жамияти ижрочи директори Э.А.Амиралиева, ХҚХҚнинг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси раҳбари ўринбосари Франциско Хавьер Сеперо жаноблари иштирок этдишди.
Тадбир давомида ЎҚЯОЖ вакиллари иштирокчиларга ҚХ ва ҚЯО ХҲ, ЎҚЯОЖ тарихи ва фаолияти, жамиятнинг “Мехр шафқат” хизмати, Биринчи ёрдам кўрсатиш, Фавқулодда вазиятларга тайёрланиш ва у юз берганда фаолият олиб бориш, Халқаро инсонпарварлик ҳуқуқи, Ҳаракатнинг тимсоллари, Қидирув хизмати ва бошқа фаолият йўналишлари тўғрисида маълумот бердилар.
Офатларда тезкор ҳарак атланувчи Миллий жамоа эвакуация қилинганларни қабул қилувчи чодирлар шаҳарчасини қуриш, бу шаҳарчага электр энергияси берувчи электрогенератор, соатига 80 000 литр ичимлик сувини тозалаб берувчи қурилма каби техник жиҳозларни тайёрладилар. ЎҚЯОЖнинг барча вилоят ташкилотларидан келган ФВ бўйича ходимлари ва кўнгиллилари илгаридан ишлаб чиқилган машғулотлар сценарийсига мувофиқ жойларда харитага кўра мўлжал олиш, харобаларда ишлаш, эҳтимолий зилзилада бузилган бинолардан жабрланганларни олиб чиқишда ўз кўникмаларини янада мустаҳкамладилар. Бундан ташқари Миллий жамоа аъзолари Жамият ФВ пайтида жабрланган аҳоли оқимини қайдай эвакуация қилиш ва уларга инсонпарварлик ёрдамини тарқатишини журналистларга намойиш қилдилар.
Тадбир иштирокчиларда катта таассурот қолдирди ва эзгуликни ўз фолиятининг бош мақсади деб билувчи ЎҚЯОЖ ҳакида янги маълумотларга эга бўлдилар. Тадбирда иштирок этган ЎзА ходими, шоира, Ўзбекистон ёзувчилар иттифоқи аъзоси Озода Бекмуродова тадбирга бағишланган шеърини ёзди. Семинар-тренинг қатнашчиларига тегишли сертификатлар топширилди.

Летный лагерный сбор представителей сми и национальной крб.
27-31 августа 2018 г. в доме отдыха Ходжикент Бостанлыкского района Ташкентской области были проведены полевые учения  для членов национальной команды реагирования на бедствия (НКРБ) ОКПУ и семинар-тренинг для группы журналистов из различных СМИ республики.
В мероприятиии принял участие заместитель Главы Регионального представительства МККК в ЦА г-н Франциско Хавьер Сеперо.
В ходе семинара-тренинга представители ОКП Узбекистана рассказали участникам о Международном движении ККиКП, об истории и деятельности ОКП Узбекистана, в частности, о деятельности службы «Мехр-шафкат», об оказании Первой помощи, о подготовке и реагировании на ЧС, о международном гуманитарном праве, об эмблемах Движения, о службе розыска и многое другое.
Члены Национальной команды быстрого реагирования посвятили много времени и усилий построению палаточного городка для приема эвакуированных, работе с техническим инвентарем команды, таким как водоочистительная установка, способная производить питьевую воду в количестве 80.000 литров в  сутки, электрогенераторы, которые обеспечивали энергией построенный лагерь. Волонтеры и сотрудники по ЧС всех областных подразделений ОКП по заранее разработанному сценарию учения  использовали свои навыки в ночном ориентировании по карте местности, разборе завалов, выносе пострадавших из разрушенного здания во время предполагаемого землетрясения. Кроме того, члены НКРБ продемонстрировали журналистам, как Общество может справлятся во время ЧС с потоком эвакуируемого населения и раздачей им гуманитарной помощи.
Традиционный летний сбор оставил неизгладимое впечатление у участников, которые получили много новой информации о разнообразной деятельности ОКПУ – организации признающей гуманизм и милосердие своей главной целью. Участница семинара — сотрудник УзА, поэтесса, член Союза писателей Узбекистана Озода Бекмуродова написала стихотворение, посвященное прошедшему мероприятию. Все участники семинара-тренинга получили соответствующие сертификаты.