Мутахассислар малака оширмоқдалар
2013 йил  27 ноябрда Тошкент шаҳрида амалиётчи шифокорлар учун  «Кенг жароҳатланишларда шошилинч тиббий ҳаракатлар» мавзуида  уч кунлик ўқув курси ўз ишини бошлади.  Ушбу ўқув амалиётини ташкилотчилари – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти, Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Минтақавий Ваколатхонаси, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ташкилий кўмагида амалга оширилди.
Амалиётчи шифокорлар учун шошилинч тиббий ҳаракатлар бўйича тренинг ҳамкор  ташкилотлар билан биргаликда иккинчи марта ўтказилмоқда. Семинар ишида республиканинг барча вилоятларидан ташриф буюрган шошилинч ёрдам бўйича амалиётчи шифокорлар қатнашмоқдалар.
Ўқув курси давомида биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича халқаро тоифадаги тренерлар кенг жароҳатланишлар сабабли касалланиш ва ўлим ҳолатларини камайтириш мақсадида беморларга қўлланиладиган стандарт ташхис қўйиш услублари ва терапевтик таомиллар бўйича маҳорат дарсларини ўтказдилар. Кенг жароҳатланишларда шошилинч тиббий ҳаракатлар бўйича мазкур семинар амалий ўқув курси ҳисобланади ва унинг жараёнида стандарт ташхис қўйиш ва терапевтик таомиллар қўлланилиб, айниқса, кенг жароҳатланган беморлар оммавий тартибда келиб тушаётган вазиятларда зудлик билан тиббий ёрдам кўрсатиш хизматини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади. Уни ўтказишдан асосий мақсад бемор аҳволини дарҳол ва бехато баҳолаш, шошилинч ёрдам кўрсатишда устувор ҳаракатларни аниқлаш ва тўғри қарорларни қабул қилиш, кўп сонли жабрланганлар келиб тушганда уларни тўғри тақсимлашда тез тиббий ёрдам шифокорларининг назарий ва амалий билимларини ошириш ва мустаҳкамлашдан иборат.
Ўқув курсининг иккинчи ва учинчи кунлари стандарт ташхис қўйиш услублари ва касалланишни пасайтириш мақсадида мижозларга нисбатан қўлланиладиган терапевтик таомилларга бағишланади. Республика шошилинч тиббий ёрдам марказининг замонавий юқори технологик ускуналари ёрдамида ташхис қўйиш ва тез ёрдам кўрсатиш бўйича амалий кўникмалар ҳам профессионал маҳоратни оширишга хизмат қилади. Ўқув курси давомида мутахассислар олган маълумотлар фавқулодда вазиятларда биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш тамойилларини аниқлашга, уларни тартибга солиш  ва амалиётда муваффақиятли қўллашга замин бўлиб қолади.

27 ноября 2013 года в Ташкенте стартовал трехдневный курс  для практикующих врачей на тему: «Экстренные врачебные действия при обширных травмах». Организаторами курса выступили  Общество Красного Полумесяца Узбекистана  совместно с Региональным  Представительством Международного Комитета Красного Креста  в Центральной Азии и при организационной поддержке Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан.
В партнерстве с профильными организациями тренинг по экстренным врачебным действиям для практикующих врачей  проводится во второй раз. В работе  семинара   приняли  участие  практические врачи экстренной помощи со всех областей страны. В ходе курса тренеры международного класса по оказанию первой медицинской помощи  провели мастер-классы  по методам стандартной диагностики и терапевтическим процедурам, применяемым к пациентам в целях снижения заболеваемости и смертности вследствие обширных травм. Данный семинар по экстренным врачебным действиям при обширных травмах является обучающим курсом с применением  стандартной диагностики и терапевтических процедур  и послужит    укреплению  службы неотложной  медицинской помощи, в особенности в ситуациях с массовыми поступлениями пострадавших, в том числе при обширнқх травмах.  Целью его проведения  является  повышение и укрепление  теоретических и практических знаний  врачей скорой помощи в оперативной и безошибочной оценке состояния больного,  определения   приоритетности действий,  принятия решений при оказании неотложной помощи, правильное  распределение  при большом поступлении пострадавших.
Второй и третий день курса посвящаются методам стандартной диагностики и терапевтическим процедурам, применяемым к пациентам в целях снижения заболеваемости. Повышению профессионального мастерства послужат и практические навыки по диагностированию травм и оказанию неотложной помощи на современном высокотехнологичном оборудовании РЦЭМП. Информация, которую получат специалисты в ходе курса поможет систематизировать принципы оказания первой медицинской помощи в экстренных ситуациях и успешно применять их на практике.