“Меҳр-шафқат”хизмати ҳамширалари фаолиятига оид семинар
21-22 февраль кунлари Фарғона вилояти ҚЯОЖ ташкилотида “Фавқулодда вазиятларда биринчи ёрдам кўрсатиш” бўйича “Марказий Осиёнинг танлаб олинган мамалакатларидаги маҳаллий, миллий ва минтақавий даражада Қизил Ярим Ой Жамияти ва мақсадли жамоалар тузилмаларининг салоҳиятини ошириш ҳамда барқарорлигини мустаҳкамлашга ҳисса қўшиш” номли Германия Қизил Хочи томонидан молиялаштирилган лойиҳа асосида вилоятнинг барча шаҳар, туман бўлинмаларида фаолият олиб бораётган “Меҳр-шафқат” хизмати ҳамшираларини малакасини ошириш мақсадида ўқув-амалий семинар ўтказилди.
Семинарни вилоят ҚЯОЖ ташкилоти раиси Ю.Рахимова очиб, лойиҳанинг мазмуни, мақсади ва олиб борилаётган ишлар тўғрисида маълумот берди. ФВларда биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича тренер М.Юсупова томонидан Биринчи ёрдам кўрсатиш жараёнида ҳаракатланиш бўйича тушунчалар берилди. Семинар иштирокчилари ФВларда палатка қуриш, жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш, уларни хавфсиз ҳудудга кўчириш бўйича амалий кўникмаларга эга бўлишди. Тадбир якунида иштирокчилар олган билим ва кўникмаларини текшириш мақсадида савол-жавоблар, гуруҳларга бўлиниб палатка куриш амалий машқи ва жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш мусобақаси ўтказилди ҳамда тингловчиларга сертификатлар топширилди.

В рамках реализации трансграничного проекта «Вклад в укрепление потенциала и улучшение устойчивости структур обществ Красного Полумесяца и целевых сообществ на местном, национальном и региональном уровнях в отобранных странах Центральной Азии», финансируемым Германским Красным Крестом, 21-22 февраля в Ферганской областной организации ОКПУ прошел учебно-практический семинар, посвященный повышению профессионального уровня медицинских сестер службы «Мехр-шафкат».
Семинар открыла председатель областной организации ОКПУ Ю.Рахимова, которая проинформировала участников о содержании, целях и мероприятиях данного проекта. Тренер по оказанию первой помощи при ЧС М.Юсупова довела до сведения слушателей порядок действий медсестер в процессе оказания первой помощи. Участники семинара получили практические навыки по развертыванию и установке семейной палатки, оказанию первой помощи пострадавшим и перемещению их в безопасное место. В заключении мероприятия, для определения степени усвоения пройденного материала, среди участников были проведены практические соревнования в группах по установке палатки и оказанию первой помощи пострадавшим.