Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Тошкент шаҳар ташкилоти томонидан жорий йилнинг март-апрел ойларида “Саломатликнинг ёш дўстлари” жамоалари мусобақасининг ҳудудий босқичлари ўтказилди. 57 та таълим муассасаси жамоалари иштирок этган мусобақалар Миробод туманидаги 328-сонли, Яшнобод туманидаги 153-сонли ва Шайхонтоҳур туманидаги 41-умумтаълим мактаблари базасида ўтказилди. Мактаб ўқувчиларининг билим ва кўникмаларини баҳоловчи ҳакамлар ҳайъати таркибида Ўзбекистон ҚЯОЖдан ташқари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Йўл хизмати ҳамда Соғлиқни сақлаш ва Халқ таълими вазирликларининг ҳудудий бошқармалари ходимлари ҳам иштирок этишди.
Мусобақалар олдидан мактаб директори ўринбосарлари, ҳамширалар ва жисмоний тарбия ўқитувчилари учун танишув семинарлари ўтказилди. Танловнинг ўзида эса мактаб ўқувчилари 7 босқичда ўз билимларини намойиш этишди ва энг яхши девор газетаси танлови ҳам алоҳида ўтказилди.
Миробод туманидаги 60-мактаб, Яшнобод туманидаги 255-мактаб ва Шайхонтоҳур туманидаги 59-мактаб ўқувчилари ғолиб деб топилди. Aйнан ушбу мактабларнинг жамоалари кейинги босқич – шаҳар босқичига чиқди ва Ўзбекистон ҚЯОЖнинг Фахрий ёрлиқлари ва эсдалик совғалари билан тақдирланди.

СОРЕВНОВАНИЯ КОМАНД «ЮНЫЕ ДРУЗЬЯ ЗДОРОВЬЯ»
В марте-апреле текущего года Ташкентской городской организацией Общества Красного Полумесяца Узбекистана проводились районные этапы соревнований команд «Юные друзья здоровья». Соревнования, в которых участвовали команды из 57 учебных заведений проведены на базе школ №328 Мирабадского района, № 153 Яшнабадского района и № 41 Шайхонтахурского района. Жюри, оценивающие знания и умения школьников,  кроме ОКП Узбекистана, было также представлено сотрудниками Дорожной службы МВД Республики Узбекистан и районных  отделов Министерств здравоохранения и народного образования.
Соревнования предваряли вводные семинары для заместителей директоров школ, медицинских сестер и преподавателей физкультуры. А в ходе самих соревнований школьники демонстрировали свои  знания в 7 этапах и также отдельно был проведен конкурс на лучшую стенгазету.
Победителями стали учащиеся школы №60 Мирабадского района, школы №255 Яшнабадского района и школы №59 Шайхонтахурского района. Именно команды этих школ вышли в следующий этап — городской и  были награждены Почетными  грамотами и памятными подарками от ОКП Узбекистана.