ЎЗAРО ҲAМКОРЛИК АМАЛДА
2022-йил 19-май куни Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академиясида  Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг таклифига биноан, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти Фавқулодда вазиятларда ҳаракатланувчи Миллий жамоа аъзолари, фавқулодда вазиятларларга тайёргарлик бўйича ходимлар амалий машғулотларда иштирок этиш учун таклиф этилди ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар давлат хизматининг ҳаракат қилиш тизимини такомиллаштириш” мавзусида амалий семинарда иштирок этилди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси ҳудудида фавқулодда вазиятларни бартараф этиш учун замонавий қидирув-қутқарув техникаси, ёнғин хавфсизлиги тизимлари, энг сўнгги русумдаги авария-қутқарув техникалари намойиши ташкил этилди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон ҚЯОЖ жамоаси ўзининг экспозиция материалларини, жумладан, замонавий биринчи тиббий ёрдам қўлқоплари, турли модификациядаги пуфлама қайиқлар, ўқув материаллари ва бошқаларни тақдим этди.
Тадбирнинг иккинчи қисмида бир вақтнинг ўзида техноген ва табиий характердаги бир неча турдаги фавқулодда вазиятларни бартараф этиш усулларини кўрсатиб, фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш бўйича амалий машғулотлар ўтказилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг қидирув-қутқарув гуруҳлари билан ҳамкорликда Ўзбекистон ҚЯОЖ ФВҲМГ фавқулодда вазиятларда шартли жароҳатланганларни қутқариш бўйича, биринчи ёрдам кўрсатиш ва жабрланганларни эвакуация йиғиш пунктларига жамлаш бўйича ҳамкорликда иш олиб боради, бунда Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги зиммасига Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси зиммасига юкланган фавқулодда вазиятларни бартараф этиш вазифаси юклатилади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ёнғин хавфсизлиги бўлинмалари томонидан бир нечта ёнғинларни ўчириш бўйича тезкор тадбирлар амалга оширилди, жумладан, самолёт бортида содир бўлган ёнғин, бино ва очиқ майдондаги ёнғинлар шулар жумласидандир.
Тадбирнинг амалий қисми якунида миллий жамоа аъзолари тадбир иштирокчиларига фавқулодда вазиятларда биринчи тиббий ёрдам кўрсатишнинг асосий элементларини аниқ кўрсатиб беришди, бу эса Вазирлик академияси талабаларида, Фавқулодда вазиятлар ходимлари ва тадбирнинг бошқа иштирокчилари катта қизиқиш уйғотди. Қайд етиш жоизки, ушбу тадбир ҳар йили мунтазам равишда ўтказилади, мос равишда Ўзбекистон ҚЯОЖ унинг фахрий меҳмони ва иштирокчиси ҳисобланади. Илмий-амалий семинар ҳамда фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш бўйича ўтказилган машғулотлар натижаларига кўра Ўзбекистон ҚЯОЖ жамоаси фахрий ёрлиқ билан тақдирланди. Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан ушбу тадбирни ўтказишдаги фаол иштироки ва ёрдами учун Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарияти ва ходимларига алоҳида миннатдорлик изҳор этилди.
Таъкидлаш жоизки, тадбирларда иштирок этиш учун Ўзбекистон ҚЯОЖ вилоят йўл ташкилоти мутахассислари ва ходимлари, шунингдек, Ўзбекистон ҚЯОЖ Aндижон, Самарқанд, Тошкент, Сирдарё вилоят ташкилотлари мутахассислари миллий жамоага жалб этилди. Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Aкадемиясида бўлиб ўтган йиғилишда йигит ва қизлариларимиз юқори профессионаллик, ҳаракатларнинг изчиллиги ва юзага келиши мумкин бўлган экстремал ва фавқулодда вазиятларда қабул қилинган қарорлар самарадорлигини намойиш этиб бердилар.

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ И ПАРТНЕРСТВО В ДЕЛЕ
19 мая 2022 года члены Национальной КРБ, сотрудники отдела ЧС ОКП Узбекистана были приглашены для участия в практических занятиях по реагированию на ЧС в Академию МЧС Республики Узбекистан, где также состоялся научно-практический семинар на тему: «Совершенствование системы реагирования ГСЧС Республики Узбекистан».
В рамках мероприятия на территории Академии МЧС Республики Узбекистан был организован показ современного поисково-спасательного оборудования, систем пожарной безопасности, новейшего аварийно-спасательного снаряжения для реагирования на ЧС.
В свою очередь, команда ОКП Узбекистана представила свой экспозиционный материал, включая современные манекены по первой помощи, надувные лодки различных модификаций, учебные материалы и многое другое.
Во второй части мероприятия, состоялись практические занятия по реагированию на ЧС с демонстрацией методов ликвидации сразу нескольких видов ЧС как техногенного, так и природного характера. В частности, поисково-спасательными отрядами МЧС РУз во взаимодействии с НКРБ ОКП Узбекистана была осуществлена совместная работа по спасению условно пострадавших при ЧС, где для ОКП Узбекистана была отведена роль оказания первой помощи и транспортировки пострадавших в эвакуационные пункты сбора.
Одновременно силами пожарных подразделений МЧС РУз осуществлялись оперативные меры по тушению нескольких очагов возгорания, включая пожар на борту самолета, пожар в здании и на открытой территории.
По завершению практической части мероприятия  члены НКРБ наглядно продемонстрировали участникам мероприятия основные элементы по оказанию Первой Помощи при ЧС, что вызвало большой интерес у слушателей  Академии МЧС и остальных участников мероприятия. Необходимо отметить, что это мероприятие проводится ежегодно на регулярной основе, соответственно, ОКП Узбекистана является почетным его гостем и участником. По итогам состоявшегося научно-практического семинара, а также проведенных учений по реагированию на ЧС команда ОКП Узбекистана была награждена почетной грамотой.  Вместе с тем, стороны МЧС РУ была выражена особая благодарность руководству и коллективу ОКП Узбекистана за активное участие и содействие в проведении данного мероприятия.
Следует подчеркнуть, что в состав НКРБ для участия в мероприятиях на базе Академии МЧС РУз были привлечены специалисты и сотрудники Региональной дорожной организации ОКП Узбекистана, а также специалисты Андижанской, Самаркандской, Ташкентской, Сырдарьинской областных организаций ОКП Узбекистана. Наши ребята показали высокий профессионализм, слаженность действий и эффективность принимаемых решений в условиях возможных экстремальных и чрезвычайных ситуаций.