Қизил Ярим Ой ва Туркий давлатлар Қизил Ярим Ой миллий жамиятлари ташкилоти Ишчи гуруҳининг иккинчи йиғилиши видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Видеоконференцияга раислик қилаётган Туркий Давлатлар Ташкилоти Бош котиби ўринбосари Омер Кожаман 2021-йил апрел ойида бўлиб ўтган биринчи йиғилишдан кейин содир бўлган ўзгаришлар ҳақида маълумот берди. Хусусан, у ўтган йилнинг ноябр ойида Истанбулда бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши саммитида Туркий кенгаш номини Туркий давлатлар ташкилоти деб ўзгартириш тўғрисида қарор қабул қилинганини айтди. Шундай қилиб, Миллий жамиятлар уюшмаси Туркий давлатларнинг Қизил Ярим Ой ва Қизил Хоч миллий жамиятлари ташкилоти деб номланиши таъкидланди.
Видеоконференция кун тартибидаги асосий масала Туркий Давлатлар Ташкилотига аъзо давлатлар ва кузатувчи давлатлар миллий жамиятлари тармоғини ташкил этиш тафсилотларини ва биринчи навбатда тегишли келишув матнини муҳокама қилиш бўлди. Ушбу шартнома лойиҳаси Ишчи гуруҳ номидан Туркия Қизил Ярим Ой жамияти томонидан тайёрланган эди.
Видеоконференцияда сўзга чиққан Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Ижрочи директори Э.A.Aмиралиева Миллий Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ярим Ой жамиятлари олдида турган муаммо ва муаммоларни ҳал этишда саъй-ҳаракатлар ва ҳамкорликни бирлаштириш орқали кўрсатилаётган ёрдам самарадорлигини ошириш мақсадида ва давом этаётган гуманитар тадбирлар, ҳамкорларимиз билан ҳамкорликни янада кенгайтириш зарурлигини таъкидлаб ўтди. Бу ҳам муҳим, чунки ҳар бир Миллий жамият инсонпарварлик масалаларини ҳал қилишда ўзига хос салоҳият ва тажрибага эга бўлиб, улардан зарурат туғилганда бошқа мамлакатларда ҳам фойдаланиши мумкин. Шунингдек, у туркий тилли давлатлар ташкилотининг асоси бўлган ҳамкорлик ва ўзаро ёрдамни ҳар томонлама мустаҳкамлаш концепцияси саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириш учун мустаҳкам асос бўлишига умид билдирди.
Э.A.Aмиралиева ўз сўзининг кунда – Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатларнинг Қизил Ярим Ой ва Қизил Хоч Миллий жамиятлари ўртасида Тармоқнинг ташкил этилиши алоқаларни мустаҳкамлаш, илғор тажриба алмашиш, ҳар томонлама кўмак ва ўзаро ёрдам кўрсатишга ёрдам беради, бу эса, ўз навбатида, ҳамкорликни ривожлантиришга асос бўлади деб таъкидлаб ўтди. Шунингдек, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти томонидан Президентлар кенгаши, Тармоқ Котибияти, Маслаҳат қўмитасини ташкил этиш бўйича меъёрий ҳужжатлар қабул қилинишини қўллаб-қувватлашни ҳамда ишчи гуруҳининг, шу жумладан Туркий давлатларнинг аъзо давлат ташкилотлари Қизил Ярим Ой ва Қизил Хоч миллий жамиятлари тармоғини ташкил этиш тўғрисидаги Битим ва Декларацияни қўллаб қувватланиши таъкидланди.

13 января 2022 г. в режиме видеоконференции состоялось второе заседание Рабочей группы Организации национальных обществ Красного Полумесяца и Красного Креста Тюркских государств.
Председательствующий на видеоконференции заместитель Генерального секретаря Организации тюркских государств г-н Омер Коджаман проинформировал о изменениях, которые произошли после первой встречи, проходившей в апреле 2021 года. В частности он сообщил, что на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств, который проводился в Стамбуле в ноябре прошлого года было принято решение о том, что Тюркский Совет переименовывается в Организацию Тюркских Государств. Таким образом, объединение Национальных Обществ будет иметь название Организация национальных обществ Красного Полумесяца и Красного Креста Тюркских государств.
Основным пунктом повестки дня видеоконференции явилось обсуждение деталей создания Сети национальных обществ государств-членов и государств-наблюдателей Организации тюркских государств и прежде всего текста соответствующего соглашения. Проект данного соглашения был, по поручению Рабочей группы, подготовлено Обществом Красного Полумесяца Турции.
Выступившая на видеоконференции Исполнительный директор Общества Красного Полумесяца Узбекистана Э.А.Амиралиева отметила, что объединяя усилия и взаимодействие в решении проблем и вызовов, которые стоят перед Национальными обществами Красного Креста и Красного Полумесяца, для повышения эффективности оказываемой помощи и осуществляемой гуманитарной деятельности, необходимо расширять сотрудничество с нашими партнерами. Это важно еще и потому, что у каждого Национального Общества имеется свой уникальный потенциал и опыт в решении гуманитарных вопросов, который может быть полезен и задействован, при необходимости, в других странах. Также она выразила надежду, что что заложенная в основу организации тюркоязычных государств концепция всестороннего укрепления сотрудничества и взаимопомощи, станет крепкой основой для объединения наших усилий.
Создание Сети между Национальными обществами Красного Полумесяца и Красного Креста государств-членов Организации тюркских государств будет способствовать укреплению связей, обмена передовым опытом, всестороннему содействию и взаимопомощи, что, в свою очередь, послужит основой для создания эффективной платформы для развития отношений в долгосрочной перспективе — отметила в заключении Э.А.Амиралиева — Общество Красного Полумесяца Узбекистана поддерживает принятие нормативных документов по созданию Совета Президентов, Секретариата Сети, Консультативного Комитета Сети, а также Рабочей Группы, включая Соглашение и Декларацию о Создании Сети Национальных Обществ Красного Полумесяца и Красного Креста государств-членов Организации тюркских государств.