ХҚХҚ МИНТАҚАВИЙ ДИРЕКТОРНИНГ ТАШРИФИ
2024-йилнинг 17-20-май кунлари ХҚХҚнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Ариане Бауер хоним Ўзбекистонда амалий ташриф билан бўлди.
Бауер хоним 2008-йилдан буён ХҚХҚда ишлайди ва Озарбайжон, Украина, Марказий Африка Республикаси, Ироқ, Филиппин, Конго Демократик Республикаси, Чад ва Қирғизистондаги миссияларда катта тажрибага эга, шунингдек, ХҚХҚнинг Женевадаги бош қароргоҳида бошқарув тажрибасига ҳам эгадир.  У шунингдек, уч йил давомида Женевада Яқин ва Ўрта Шарқ бўйича операциялар координатори бўлиб ишлаган ва COVID-19 ишчи гуруҳининг бир қисми бўлган.
Ташрифнинг расмий қисми Қизил ярим ой жамияти штаб-квартирасида учрашувлар билан бошланди. Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раиси Х.Я.Каримов ва жамият бош котиби Э.Амиралиева билан бўлиб ўтган батафсил суҳбатда ХҚХҚ Жамиятимизнинг энг содиқ ва ишончли ҳамкори эканлиги таъкидланди. Республикамиз мустақилликка эришган 90-йилларнинг бошларида ХҚХҚ бизни барча соҳаларда қўллаб-қувватлади. Айнан ХҚХҚнинг услубий кўмаги туфайли Ўзбекистон Қизил Ярим Ой халқаро қўллаб-қувватланди ҳамда Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ярим Ой Ҳаракатига тўла ҳуқуқли аъзо бўлди. 30 йилдан ортиқ вақт давомида биз ҳамкорликда самарали ишладик ва бир кун ҳам ҳамкорликни тўхтатмадик.
Бауер хоним ва унга ҳамроҳ бўлган Минтақавий делегация раҳбари ўринбосари жаноб Жак Барберис ва ХҚХҚнинг бошқа ходимлари ўз режалаштирилган миссиясини амалга ошириш чоғида Ўзбекистон Республикаси расмий идоралари вакиллари билан ҳам учрашдилар. Ўзбекистон Республикаси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.С.Сафоев ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси раиси Д.Х.Файзиева билан учрашувларда Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарият ҳам иштирок этди, жамиятимиз томонидан гуманитар соҳада давлатидораларига нисбатан ёрдамчи функциясини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти мақомини қонунчиликда мустаҳкамлаш ва келгуси йилда жамият ташкил этилганининг 100 йиллигига бағишланган тадбирларни ўтказиш билан боғлиқ масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

ВИЗИТ РЕГИОНАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА МККК
17-20 мая 2024 года в Узбекистане с рабочим визитом находилась Региональный директор МККК по странам Европы и Центральной Азии г-жа Ариан Бауэр (Ariane Bauer).
Госпожа Бауэр работает в МККК с 2008 года и имеет большой опыт как полевой работы  в Азербайджане, Украине, ЦАР, Ираке, Филиппинах, Демократической Республике Конго, Чаде и Кыргызстане, так и опыт управленческий  деятельности в женевской штаб-квартире МККК. Она также три года занимала должность координатора операций по Ближнему и Среднему Востоку в Женеве и входила в состав оперативной группы по Covid-19.
Официальная часть визита началась во встречи в штаб-квартире Общества Красного Полумесяца. В ходе обстоятельной беседы с Председателем ОКП Узбекистана Х.Я.Каримовым и Генеральным секретаре Общества Э.А.Амиралиевой было отмечено,  что   МККК является самым давним и надежным  партнером  нашего Общества. Еще в начале 90-х годов, когда наша республика получила независимость, МККК поддерживал нас по всем направлениям. Именно благодаря методологической поддержке МККК, Красный Полумесяц Узбекистана получил международную поддержку  и стал полноправным членом Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца. Вот уже более 30 лет мы плодотворно совместно работаем и ни на один день не приостанавливали наше сотрудничество.
Выполняя свою запланированную миссию г-жа Бауэр и сопровождающие ее Заместитель главы Региональной Делегации г-н Жак Барберис и другие сотрудники МККК, также встречались с официальными лицами Республики Узбекистан.  На встречах с Первым заместителем Председателя Сената  Республики Узбекистан С.С.Сафоевым и  Председателем Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по международным делам и межпарламентским связям Д.Х.Файзиевой, в которых также участвовали и руководители ОКП Узбекистана, обсуждались  вопросы выполнения нашим Обществом вспомогательных функций по отношению к органам государственной власти в гуманитарной сфере. Также состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с, законодательным  закреплением статуса Общества Красного Полумесяца Узбекистана и проведение мероприятий, приуроченных к его  100-летнему юбилею в будущем году.