2022-йилнинг 25-28-октябрь кунлари Наманган шаҳрида жойлашган “НЕСТЛЕ-АГРО” МЧЖ ҳудудида Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилоти билан тузилган шартнома асосида ушбу корхонанинг 20 нафар ишчи-ходимлари учун биринчи ёрдам кўрсатиш ва фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш қоидалари бўйича ўқув-машғулотлар ташкил этилди.
Тренинг давомида иштирокчиларга махсус дастур асосида биринчи ёрдам кўрсатиш тамойиллари, жабрланувчини хавфсиз жойга кўчириш қоидалари, анатомия ва физиология асослари, нафас йўлларининг сиқилиши бузилишида ёрдам кўрсатиш, юрак хуружи, юрак уришининг тўхтаб қолиши, шикастланишлар ва куйишлар, таянч-ҳаракат тизими шикастланишлари, бош мия жароҳатлари ҳолатлари содир бўлганда биринчи ёрдам кўрсатиш қоидалари ўқитилди. Айниқса йўл-транспорт ҳодисалари қурбонларига ёрдам кўрсатиш қоидаларига, шунингдек, юқумли касалликларнинг олдини олиш бўйича профилактика ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, ўқув машғулотида вилоят ташкилотинтнг масъул ходими А.Иброҳимов Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг фаолияти ва “Ўзбекистон Республикасининг “Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой тимсолларидан фойдаланиш ва мухофаза қилиш””, “Қон донорлиги ва унинг таркибий компонентлари”, Халқаро гуманитар ҳуқуқлар тамойилларига доир қонунлар мазмун-моҳияти ҳақида атрофлича маълумот берди.
Назарий машғулотлар жараёнида олинган билимлар амалий машғулотларда мустаҳкамланди. Якунда барча иштирокчиларга тегишли махсус Сертификатлар топширилди.

ТРЕНИНГ ДЛЯ СОТРУДНИКОВ ИНОСТРАННОГО ПРЕДПРИЯТИЯ В НАМАНГАНЕ
25-28 октября, 2022 года на территории ООО «НЕСТЛЕ-АГРО» расположенном в городе Наманган 20 работников этого предприятия,  на  основании договора с Наманганской областной организацией ОКП Узбекистана,  прошли обучение правилам оказания первой медицинской помощи и действиям при ЧС.
В ходе тренинга участники были обучены   на основе специальной программы принципам оказания первой медицинской помощи, правилам перемещения пострадавшего в безопасное место, основам анатомии и физиологии, помощи при  нарушениях компрессии дыхательных путей, при инфаркте, остановке сердца, травм и ожогов, травм опорно-двигательного аппарата., черепно-спинномозговых травм, Особое внимание было уделено правилам оказания помощи пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях, а также вопросам  профилактической  работы по предупреждению инфекционных заболеваний
Также во время тренинга ответственный сотрудник областной организации А. Иброхимов дал подробное представление о деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана и содержании Законов  Республики Узбекистан «Об использовании и защите эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца»,   «О донорстве крови и ее компонентов», принципах Международного гуманитарного права.
Знания полученные в ходе теоретического обучения  были подкреплены на практических занятиях. В заключении все участники  получили соответствующие специальные Свидетельства.