2021-йилнинг 6-7 декабр кунлари Халқаро Федерациянинг Минтақавий Федерацияси томонидан “Марказий Осиё миллий жамиятларини ривожлантириш ва Халқаро Федерация аъзолари учун хизматлар” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Давра суҳбатида Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Ўзбекистон Миллий Жамиятлари вакиллари иштирок этдилар. Туркманистон Қизил Ярим Ой Жамияти вакиллари онлайн форматда иштирок этишди. Давра суҳбатига ХҚХваҚЯОФнинг Марказий Осиёдаги делегацияси раҳбари Севал Гузелкилинч хоним раислик қилди.
Йиғилиш давомида қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
– Миллий жамиятларни ривожлантириш;
– Глобал ва маҳаллий истиқболлар;
– Aсосий муаммолар ва имкониятлар;
-Марказий Осиёдаги Халқаро ҚХваҚЯО Жамиятлари Федерациясининг стратегияси, устувор йўналишлари, тузилмаси бўйича тақдимотлар;
– Соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ёрдам дастурларига ривожланиш масалаларини киритиш истиқболлари;
– дастурларни мувофиқлаштириш.
Онлайн форматда давра суҳбати иштирокчиларини ХҚХваҚЯОФнинг президенти жаноб Франческо Рокко ва ХҚХваҚЯОФнинг Европа зонаси офиси раҳбари Биргитте Бисчофф Эббесен қарши олишди.
Озарбайжон Миллий Қизил Ярим Ой Жамиятлари, Мўғулистон ва Ямайка Қизил Хочлари вакиллари нодавлат нотижорат ташкилотларини ривожлантириш бўйича ўз тажрибалари билан ўртоқлашдилар.

Совещание по вопросам развития НО Центральной Азии в Алматы
6-7 декабря 2021 г Региональной Федерацией Международной Федерации был организован Круглый стол «Развитие Национальных Обществ Центральной Азии и услуги для членов Международной Федерации»
В работе круглого стола приняли участие представители Национальных Обществ Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана. Представители Красного Полумесяца Туркменистана участвовали онлайн формате. Председательствовала на заседаниях Круглого стола г-жа  Севаль Гузелкилинч — Глава Делегации МФККиКП в Центральной Азии.
В ходе Совещания были  обсуждены следующие вопросы:
— Деятельности Движения Красного Креста и Красного Полумесяца на территории Центральной Азии;
— Развитие Национальных Обществ;
— Ключевые проблемы и возможности.
-Презентации по стратегии, приоритетам, структуре Международной Федерации обществ КК и КП в Центральной Азии;
— Заслушаны перспективы включения вопросов развития в программах здравоохранения и социальной помощи;
— координация программ.
В онлайн формате участников Круглого стола приветствовали Президент МФККиКП – г-н Франческо Рокко и глава офиса Европейкой зоны МФККиКП Биргитте Бишофф Эббеcен.
Опытом деятельности в сфере развития НО  поделились представители Национальных Обществ Красного Полумесяца  Азербайджана, и Красных Крестов Монголии и Ямайки.