ХАЛҚАРО ҚИЗИЛ ХОЧ ВА ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ҲАРАКАТИНИНГ 161 ЙИЛЛИК БАЙРАМ ТАДБИРИ
Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой Ҳаракатининг 161 йиллигига бағиишланган Республика тадбири Самарқандда кенг нишонланди.
Самарқанд шаҳрининг энг марказий ҳисобланган Алишер Навоий номли кўчасидаги кенг ва кўркам майдон Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси, Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой жамиятлари Федерацияси, Миллий жамиятлар тимсоллари ва ушбу Ҳаракат фаолиятини акс эттирувчи турли паннолар ва фотокўргазмалар билан безатилган. Бу ерда   Қизил Ярим ой жамиятининг фавқулодда вазиятларда қутқариш ва жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатишга мўлжалланган жиҳозлар билан таъминланган чодирлари  ўрнатилган.
2024 йил 28 май куни ушбу майдонга Ўзбекистон Қизил Ярим ой жамияти вилоят ташкилотининг фаоллари, фахрийлари,   кўнгиллилари ва кенг жамоатчилик вакиллари тўпланди.  Муҳташам “Самарқанд” кинотеатри биноси олдидаги баланд супада карнай-сурнай садолари шаҳар аҳолисини байрам тадбирига чорлаб турди. Барча иштирокчилар бир жойга жамул-жам бўлишгач, Самарқанд шаҳридаги 3-сонли мусиқа ва санъат мактаби қошидаги йигирма нафардан иборат дойрачилар гуруҳи  аъзолари дойралар садолари билан байрам иштирокчиларни олқишладилар.
Байрам тадбирини Ўзбекистон Қизил Ярим ой жамияти Самарқанд вилоят ташкилотининг раиси Арипова Мунира Шерматовна очиб берди. Вилоят ҳокимлиги хотин-қизлар қўмитаси раиси ўринбосари Ойтўла Абдурайимова  ва  Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси   минтақавий ваколатхонаси раҳбарининг ўринбосари Жак Барберис  тадбир иштирокчиларини байрам билан қутлаб чиқиш қилдилар.
Вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармасининг қутқарувчилар гуруҳи ва Ўзбекистон Қизил Ярим ой жамияти вилоят ташкилоти қошидаги кўнгиллилардан иборат қутқарув гуруҳининг аъзолари барча тўпланганлар олдида фавқулодда вазиятларда қутқариш ва биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича маҳорат дарсларини   намойиш қилдилар.
Самарқанд шаҳридаги “Оксфорд” мактаби, Ўзбекистон “Таэквандо” Федерацияси Самарқанд вилоят бўлимига қарашли кураш мактаби, “Қоплон” спорт ҳарбий мактаби, аралаш жанг спорт мактаби,  Тойлоқ туманидаги 17-умумтаълим мактабининг ёш қутқарувчиларидан иборат жамоалар фавқулодда вазиятларда қутқариш ва биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича эгаллаган  кўникмаларини ўз ҳаракатлари орқали  ўртоқлашдилар.
Волонтерлардан иборат спортчи-гимнастлар, турли жамоаларнинг бадиий ва санъат усталари концерт номерлари билан чиқишлар қилиб туришди.
Самарқанд вилоят мусиқали драма театрининг мазкур Ҳаракат асосчиси бўлган Анри Дюнан ва унинг дўсти генерал Дюфур Гийом Анри қиёфасидаги ва либосидаги актёрлари майдонда сайр қилиб, йиғилганлар билан суратга тушдилар.
Жамият қарамоғидагилар миннатдорчилик сўзларини ифода қилдилар. Фаол волонтерларга совғалар  ва ташаккурномалар берилди.
Байрам тадбири волонтерларнинг ўзлари томонларидан Қизил Ярим ой жамиятига бағишланган “Бахт тилаймиз” қўшиғи билан якунланди ва уларнинг қўлидаги  тинчлик рамзи бўлган кабутарлар осмонга парвоз қилдирилди.

ПРАЗДНОВАНИЕ 161-Й ГОДОВЩИНЫ МЕЖДУНАРОДНОГО ДВИЖЕНИЯ КРАСНОГО КРЕСТА И КРАСНОГО ПОЛУМЕСЯЦА
В Самарканде состоялось праздничное  мероприятие, посвященное 161-й годовщине Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца.
28 мая 2024 года просторная и красивая площадь на улице Алишера Навои в центре Самарканда, украшена эмблемами Международного Комитета Красного Креста, Международной Федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, Национальных обществ, а также различными панно и фотографиями, отражающие деятельность нашего Движения. Также были разбиты палатки Общества Красного Полумесяца, оснащенные аварийно-спасательным оборудованием и средствами оказания первой помощи.
На площади собрались активисты, ветераны и волонтеры Самаркандской организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана, а также представители общественности. На высокой площадке перед величественным зданием кинотеатра «Самарканд» звуки карнаев и сурнаев созывали жителей города на праздник. Когда все участники собрались, члены группы из двадцати кружковцев музыкально-художественной школы №3 города Самарканда приветствовали участников звуками национальных инструментов.
Торжественное мероприятие открыла М.Ш.Арипова, Председатель Самаркандской областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана. Участников мероприятия поздравили заместитель главы областного Комитета женщин Ойтола Абдурайимова и заместитель руководителя регионального представительства Международного комитета Красного Креста Жак Барберис.
Члены спасательного отряда областного управления по чрезвычайным ситуациям и волонтеры отряда реагирования на бедствия  областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана продемонстрировали мастер-классы по спасению и оказанию первой помощи в чрезвычайных ситуациях.
Команды юных спасателей Оксфордской школы в Самарканде, школы борьбы Самаркандского областного отделения Федерации таэквондо Узбекистана, спортивного военного училища «Коплон», школы смешанных единоборств, а также юные спасатели 17-й общеобразовательной школы Тойлокского района, принявшие  участие в показательных спасательных операциях и оказании первой помощи в чрезвычайных ситуациях,  поделились со зрителями  своими навыками. Спортсмены-гимнасты и мастера  искусств разных направлений под аплодисменты зрителей исполнили свои  концертные номера.
Праздничное мероприятие завершилось песней «Мы желаем вам счастья», посвященной Обществу Красного Полумесяца и в небо были выпущены  голуби, символизирующие мир во всем мире!