ФАВҚУЛОДДА ВАЗИЯТЛАРДА АҲОЛИГА БИРИНЧИ ЁРДАМ КЎРСАТИШ БИЗНИНГ КАСБИЙ БУРЧИМИЗДИР!
Наманган шаҳар “Нуроний” мажмуасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан ажратилган грант ҳисобидан молиялаштириладиган лойиҳа тақдимоти бўлиб ўтди. Лойиҳанинг мавзуси “Фавқулодда вазиятларда аҳолига биринчи  ёрдам кўрсатиш бизнинг касбий бурчимиздир”. Лойиҳа ижрочиси эса – Жамиятнинг Наманган вилоят ташкилотидир. Лойиҳа Уйчи, Норин, Учқўрғон ва Чортоқ туманларидаги фуқаролар йиғинларида жойлашган умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасаларида амалга оширилади.
Тадбирда лойиҳага киритилган ташкилот ва муассасалар – Наманган вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси, маҳалла фуқаролар йиғинлари ходимлари ва вакиллари, умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасалари директорлари, халқ депутатлари вилоят Кенгаши ҳузуридаги нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудий бўлинмаларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди вакиллари иштирок этди.
Тақдимотда жамиятнинг Наманган шаҳар ташкилоти раиси Д.Сайфитдинова, вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари А.Ўринбоевлар иштирок этишди. Улар ўз маърузаларида вилоят аҳолисини фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга тайёрлаш, маҳаллалар аҳолиси ва таълим муассасалари ходимларига биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш асосларини ўргатишда лойиҳанинг мақсади, ўрни ва аҳамияти ҳақида сўз юритилди.
Лойиҳа доирасида фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш ва биринчи  ёрдам кўрсатиш бўйича ўқув модулини ишлаб чиқиш, фуқаролар йиғинлари аҳолиси билан фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва оқибатларини бартараф этиш бўйича ўқув-семинарлар ўтказиш, мактаб ўқитувчилари ва ўқитувчилари учун биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича, режалаштирилган мактаб ва мактабгача таълим муассасалари, семинарлар – таълим муассасалари раҳбарлари учун табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича тренинглар ташкил этиш режалаштирилган. Лойиҳага жалб қилинган ташкилотларда авария бурчаклари ташкил этилади, эвакуация режалари ва хавф карталари ишлаб чиқилади. Шунингдек, зарур жиҳозлар ва асосий эҳтиёжлар билан таъминлаш ҳамда Маҳаллалардаги фавқулодда вазиятлар фаоллари учун кийим-кечак харид қилиш режалаштирилган. Олинган назарий билимларни мустаҳкамлаш учун амалий симуляция машғулотлари ўтказилади ва мактаб ўқувчиларидан иншо ёзиш таклиф этилади ва мактабгача таълим муассасалари ўқувчилари учун фавқулодда вазиятлар ҳамда улар содир бўлганда ҳаракатлар мавзусида расмлар танлови ўтказилади.
Жамият вилоят ташкилоти ижрочи директори Ғ.Жўраев ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги вилоят бошқармаси масъул ходими Р.Турсуновларнинг сўзларида вилоят ҳокими томонидан ишлаб чиқилган уч томонлама чора-тадбирлар дастури, вилоят фавқулодда вазиятлар бўлими ва Қизил Ярим Ой Жамияти ва қандай аниқ вазифаларни биргаликда ҳал қилиш кераклиги масалаларига алоҳида тўхталиб ўтдилар.
Тадбир якунида мазкур лойиҳа доирасида амалга ошириладиган ишлар ва лойиҳа амалга ошириладиган маҳаллалар, умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасалари раҳбарлари, вилоят ҳокимлиги билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида Битим имзоланди. Тадбирлар режаси тасдиқланди.
Лойиҳани амалга оширишнинг биринчи босқичи сифатида умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасаларига 80 миллион сўмдан ортиқ асбоб-ускуналар ва моддий ашъёлар берилди.

В Наманганском городском комплексе «Нуроной» состоялась презентация проекта финансируемого за счет гранта, выделенного Общественным фондом по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан. Тема проекта «Оказание первой помощи населению в чрезвычайных ситуациях – наш профессиональный долг». Исполнитель- Наманганская областная организация Общества. Проект будет осуществляться в средних школах и дошкольных учреждениях, расположенных в махаллинских сходах граждан Уйчинского, Норинского, Учкургонского и Чортокского районов.
В мероприятии приняли участие сотрудники и представители организаций и учреждений, включенных в проект- Управления по чрезвычайным ситуациям Наманганской области, махаллинских сходов граждан, директора общеобразовательных школ и дошкольных учреждений, а также представители Общественного фонда поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при областном Кенгаше народных депутатов и средств массовой информации.
На презентации выступили Председатель Наманганской организации Общества Д. Сайфитдинова и первый заместитель начальника областного управления по чрезвычайным ситуациям А. Уринбоев. В своих докладах они рассказали о целях, роли и значении проекта в подготовке жителей области к действиям в чрезвычайных ситуациях и обучении жителей махаллей и сотрудников образовательных учреждений основам оказания первой помощи.
В рамках проекта планируется провести разработку Учебного модуля по реагированию на чрезвычайные ситуации и обучению навыкам оказания первой помощи, обучающие семинары с жителями схода граждан по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, тренинги по оказанию первой доврачебной помощи для учителей и воспитателей школьных и дошкольных учреждений, семинары- тренинги по снижению риска стихийных бедствий для руководителей образовательных учреждений. В организациях, вовлеченных в проект, будут созданы уголки ЧС, разработаны планы эвакуации и карточки риска. Предусмотрено, также оснащение необходимым оборудованием и предметами первой необходимости, а также закупка униформы для активистов по реагированию на ЧС в малаллях. Для закрепления полученных теоретических знаний предусматриваются проведение практических симуляционных тренингов, а учащимся школ будет предложено написать сочинение и проведен конкурс рисунков для воспитанников дошкольных учреждений на тему ЧС и действиях при их возникновении.
В выступлениях исполнительного директора областной организации Общества Г. Джураева и ответственного сотрудника областного управления МЧС Р. Турсунов был освещен вопрос о трехстороннем Плане действий, разработанном хокимом области, областным управлением по ЧС и Обществом Красного Полумесяца и о том, какие конкретные задачи необходимо будет решать совместно.
По итогам мероприятия было подписано Соглашение о работе, которая будет проводится в рамках проекта и о взаимном сотрудничестве с махаллями, где будет осуществляться проект, руководителями общеобразовательных школ и дошкольных учреждений и утвержден План мероприятий.
В качестве первого шага по реализации проекта, общеобразовательным школам и дошкольным образовательным учреждениям было передано оборудование и материалы на сумму более 80 миллионов сум.