ЎЗБЕКИСТОН ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ЖАМИЯТИ ВА ГЕРМАНИЯ ҚИЗИЛ ХОЧИ БИЛАН ҲАМКОРЛИКДАГИ ДАСТУРНИНГ ЯКУНИЙ МИЛЛИЙ САБОҚЛАР УЧРАШУВИ
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти Германия Қизил Хоч жамияти билан 2018 йилдан буён муваффақиятли ҳамкорлик қилиб келмоқда. Жорий йилнинг якунига қадар Германия Иқтисодий ривожланиш ва ҳамкорлик федерал вазирлиги молиявий кўмагида табиий офатлар хавфини камайтириш ва Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти салоҳиятини мустаҳкамлаш мақсадида қўшма минтақавий трансчегаравий лойиҳа амалга оширилиб келинмоқда.
Лойиҳанинг асосий қисми Фарғона вилоятида амалга оширилмоқда. Лойиҳа доирасида, табиий офатлар юз берганда салоҳиятни ошириш ва аҳолининг заиф қатламларига ёрдам кўрсатиш учун 500 000 евродан ортиқ сармоя киритилди. Лойиҳанинг амалга оширилиши туфайли 32 мингдан ортиқ аҳоли малакали тиббий ёрдам олиш имкониятига эга бўлган 6 та тиббий-ижтимоий марказ ташкил этилди ва жиҳозланди. Жумладан, бир нечта тез тиббий ёрдам станциялари таъмирланди, сув каналининг 3,2 километри бўйлаб қирғоқ ҳимояси ва тиклаш ишлари олиб борилди, бу эса ўз навбатида мунтазам сел оқимидан кўриладиган иқтисодий зарарни камайтириш, 3 мингдан ортиқ аҳоли хонадонлари ва қишлоқ хўжалиги ерларини сув тошқинидан асраш имконини берди. Бир қатор мақсадли маҳаллаларда сув таъминоти ишлари амалга оширилиб, 2 минг аҳоли ичимлик суви билан таъминланди. Лойиҳа бўйича танлаб олинган мактабларда 3 та мини футбол ва спорт майдончалари барпо этилди.
Ўз навбатида, Фарғона шаҳрида ва Фарғона вилоятининг Бешариқ туманида зарур товарлар сақланадиган омборларни жиҳозлаш ва қуриш, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг авария-қутқарув бўлинмаларини замонавий қутқарув техникаси билан жиҳозлаш ҳисобига фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш салоҳияти сезиларли даражада оширилди.
Барча бошланган ва амалга оширилган ишларни таҳлил қилиш, эришилган ютуқларни кўриб чиқиш ва келажакда амалга ошириладиган ишлар самарадорлигини ошириш мақсадида 2022 йилнинг 13-15 декабрь кунлари лойиҳа доирасида сарҳисоб йиғилиши ташкил этилди. Бу учрашувда Фарғона вилояти Бешариқ ва Ўзбекистон туманларидан лойиҳа иштирокчиси бўлган маҳалла фуқаролар йиғинлари расилари, фаоллари, халқ таълими ҳамда соғлиқни сақлаш бўлимлари ходимлари ва волонтерлар иштирок этдилар.
Уч кунлик йиғинлар давомида барча танлаб олинлан маҳаллалардаги эришилган ютуқлар, амалга оширилган тадбирлар ҳамда қайта таъмирланган ижтимоий марказлар ҳақида тўлиқ маълумот берилди ва лойҳани мазмунини чуқурроқ англаш мақсадида иштирокчилар ўртасида сўровнома ўтказилди.

ИТОГОВОЕ СОВЕЩАНИЕ ПО СОВМЕСТНОМУ ПРОЕКТУ ОКП УЗБЕКИСТАНА И ГЕРМАНСКОГО КРАСНОГО КРЕСТА
Общество Красного Полумесяца Узбекистана успешно сотрудничает с Обществом Красного Креста Германии с 2018 года. До конца текущего года при финансовой поддержке Федерального министерства экономического развития и сотрудничества Германии реализуется совместный региональный трансграничный проект с целью снижения риска стихийных бедствий и укрепления потенциала Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
Основная часть проекта реализуется в Ферганской области. В рамках проекта было инвестировано более 500 000 евро для наращивания потенциала и оказания помощи уязвимым слоям населения в случае стихийных бедствий. Благодаря реализации проекта создано и оборудовано 6 медико-социальных пунктов, где более 32 тысяч жителей имеют возможность получить квалифицированную медицинскую помощь. В частности, отремонтировано несколько медпунктов, проведены берегоукрепительные и восстановительные работы на протяжении 3,2 километров водного русла, что в свою очередь позволило снизить экономический ущерб от регулярных паводков и тем самым защитить более 3000 домовладений и сельскохозяйственных угодий от затопления. В ряде целевых микрорайонов проведены работы по водоснабжению-2000 жителей обеспечены питьевой водой. В рамках проекта в школах построено 3 мини-футбольных и спортивных площадки.
В свою очередь, возможности действий в чрезвычайных ситуациях значительно повышены за счет оснащения и строительства складов для хранения товаров первой необходимости в городе Фергана и Бешарыкском районе Ферганской области, оснащения аварийно-спасательных формирований МЧС Ферганской области. Республики Узбекистан современным аварийно-спасательным оборудованием.
В целях анализа завершающейся работы, рассмотрения достижений и повышения эффективности работы, которая будет проводиться в будущем, 13-15 декабря 2022 года было организовано итоговое совещание по проекту. В мероприятии приняли участие лидеры и активисты общественных сходов Бешарыкского и Узбекстанского районов Ферганской области, сотрудники и волонтеры, представители отделов народного образования и здравоохранения.
В ходе трехдневных встреч был констатирован прогресс, достигнутый во всех выбранных районах. Реализованные мероприятия и отремонтированные социальные центры были высоко оценены, а также был проведен опрос среди участников, чтобы получить более глубокое представление о завершающемся проекте.