Сентабр ойи охирида Чуст вилоят шифохонасига бир нечта мактабгача ва таълим муассасаларидан 328 нафар бола ётқизилди. Касалхона турар жой ва чойшаб етишмаслигига дуч келди. Ушбу ҳолатни ҳисобга олган ҳолда, Наманган вилояти Қизил Ярим Ой жамияти ташкилоти касалхонага гуманитар ёрдам кўрсатишга қарор қилди.
Қуйидаги маҳсулотлар берилди: 30 замбил, 30 ёстиқлар, чойшаб 30 комплект, 500та бирмарталик шприцлар (10 г), вена инъекция учун 500та бирмарталик тизимлар.
Жамиятнинг Наманган вилояти ташкилоти томонидан вилоят қон қуйиш маркази биносида «Қон-бу ҳаёт» шиори остида хайрия-маърифий тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида иштирокчиларга «қон ва унинг таркибий қисмлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг моҳияти, қон топширишнинг аҳамияти, унинг хавфсизлигини таъминлаш бўйича ташкилий чора-тадбирлар, донорлик турлари, қон гуруҳлари ва резус-фактори ҳақида маълумот берилди. Видеоклип ҳам намойиш этилди, донорлар ҳаракатини тарғиб қилувчи плакатлар ва брошюралар тарқатилди.
Тадбир якунида 36 нафар кўнгилли ўз қонини топширди ва уларга, шунингдек, бир гуруҳ соҳа фаолларига Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилоти номидан қимматбаҳо эсдалик совғалари тантанали равишда топширилди.

БЛАГОТВОРИТЕЛЬНЫЕ АКЦИИ В НАМАНГАНЕ
В конце сентября в районную больницу города Чуста было госпитализировано 328 детей из нескольких дошкольных и образовательных учреждений. Больница столкнулась с нехваткой мест для размещения и постельного белья. Учитывая эту ситуацию Наманганская областная организация Общества Красного Полумесяца приняла решение оказать  больнице  гуманитарную помощь.
Было передано: матрасов-30 шт, подушек -30 шт., постельное белье -30 комплектов, одноразовых шприцов (10 гр) -500 шт, одноразовых систем для внутривенной инъекции -500 шт
Наманганская организация Общества провела также благотворительно-образовательную акцию в здании областного центра переливания крови под лозунгом «Кровь – это жизнь».
В ходе акции участники были проинформированы о сути Закона Республики Узбекистан «О крови и ее компонентах», о значении донорской крови, организационных мерах по обеспечению ее безопасности, видах донорства, группах крови и резус-факторе. Также был продемонстрирован видеоролик, распространены  плакаты и брошюры, пропагандирующие  донорское движение.
По завершению мероприятия  36 волонтеров   сдали свою донорскую кровь и им,  а также группе активистов отрасли, от имени Наманганской областной организации ОКП Узбекистана были торжественно вручены ценные  сувениры.