Маълумки, ёлғиз, кекса ва ногиронлар, умуман, жамиятимизнинг барча палаталари, ҳаммадан кўра, ғамхўрлик ва эътиборга муҳтож. Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти Андижон вилоят ташкилоти ходимлари ҳомийлар кўмагида кексалар, ногиронлар ва фавқулодда вазиятлардан жабрланганларни байрам кунлари билан табриклаб, уларга қимматбаҳо совғалар топширди. Хайрия тадбирлари нафақат Андижонда, балки вилоятнинг деярли барча туманларида ҳам ўтказилди. Аксияларда аксарияти ёшлар бўлган 45 нафар кўнгилли фаол иштирок этгани муҳим.
Андижон шаҳрининг Қосимов кўчасидаги “Ўзгариш” маҳалласи аҳолисига катта ёрдам кўрсатилди, у ерда суюлтирилган газ портлаши натижасида олтита уй зарар кўрган ва ўттиз уч нафар аҳоли тиббий ёрдамга муҳтож еди. Маҳаллага инсонпарварлик ёрдами етказиб бериш ташкил этилди, бошқа уйларга кўчирилган ёнғин қурбонлари учун зарур бўлган нарсаларни сотиб олишга ёрдам кўрсатилди.
Шунингдек, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги вилоят бошқармаси мутасаддилари, Ўзбекистон ҚЯОЖ Андижон ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари билан биргаликда зарар кўрган микрораён аҳолиси ўртасида ёнғин хавфсизлиги ва газ қурилмалари билан ишлаш қоидалари мавзусида тушунтириш ишлари олиб борилди.
Ва мамлакатимизнинг энг Шарқий минтақасидан яна бир маълумот. «Соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаймиз!» лойиҳаси Андижон вилоятида муваффақиятли якунланди. Таъкидлаш жоизки, ушбу лойиҳани амалга ошириш учун маблағлар Ўзбекистон нодавлат ва нотижорат ташкилотлари Миллий ассоциацияси томонидан эълон қилинган грант танловида ғолиб бўлиш натижасида олинган.
Лойиҳанинг асосий мақсади аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзи тамойилларини тарғиб қилиш ва вилоят аҳолисига тиббий билимларини оширишда ёрдам беришдан иборат. Лойиҳа манзиллари вилоят ҳокимлиги билан аҳоли саломатлиги кўрсаткичлари бўйича ҳисоботларни биргаликда мониторинг қилиш натижасида аниқланди ва Андижон шаҳрининг ўнта шаҳар ва туманларининг ўнта маҳалласида, шунингдек, вилоятдаги таълим муассасаларида амалга оширилди.
Лойиҳа доирасида Ўзбекистон ҚЯОЖ Андижон вилояти ташкилоти ходимлари томонидан турли мақсадли гуруҳлар ўртасида турли хил ишлар амалга оширилди: янги иш билан банд бўлган аёллар учун давра суҳбатлари, соғлиқни сақлаш кўрсаткичлари паст бўлган маҳалла фаоллари ва жамиятнинг заиф аҳолини қўллаб-қувватлашда ҳамкорлик қиладиган ҳамкор ташкилотлар вакиллари учун ўқув семинарлари ўтказилди. Мактаб ўқитувчилари ва ўқувчилари эътибордан четда қолмади. Ҳар бир мақсадли гуруҳ учун соғлиқни сақлаш саводхонлигини ошириш бўйича махсус ўқув модуллари ишлаб чиқилган. Жамиятимиз мутахассислари ва мураббийлари ушбу мавзу бўйича маълумотли ва қизиқарли интервюлар, учрашувлар, очиқ муҳокамалар, експерт маслаҳатлари ва маҳорат дарсларини ўтказдилар. Туман мактаблари ўқувчилари учун гуманитар мавзуларда энг яхши иншо ва расмлар учун Олимпиада ва танловлар ташкил этилиб, ғолиблар муносиб равишда қайд этилиб, уларга қимматбаҳо совғалар топширилди. Умуман олганда, лойиҳа 3000 дан ортиқ кишини қамраб олди ва унинг барча иштирокчиларига тиббий буклетлар, плакатлар ва брошюралар тарқатилди.
Лойиҳанинг натижаларидан бири вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси ва вилоят санитария таъминоти ва Соғлиқни сақлаш хизмати бўлими билан ҳамкорлик меморандумларининг имзоланиши бўлди. Ўзбекистон ҚЯОЖ ва вилоятнинг кўплаб маҳаллалари ўртасида ҳам яқин алоқалар ўрнатилган бўлиб, шубҳасиз ривожланиш истиқболига эга. Бугунги кунда улар ташкилотимиз фаолиятига катта қизиқиш билдирмоқда ва вилоят Қизил Ярим Ой ташкилоти ходимларини ҳамкорликни давом эттиришга чорлаб қолмоқдалар.
Шундай қилиб, лойиҳа тугади, аммо соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш ва бу йўналишдаги ҳамкорлик ишлари келажакда ривожланишда давом этади!

АНДИЖАН: РАБОТА И В ПРАЗДНИК, И В БУДНИ
Известно, что одинокие, престарелые люди и инвалиды, в общем все подопечные нашего Общества, как никто другой нуждаются в заботе и во внимании. И вот сотрудники Андижанской  региональной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана при поддержке  спонсоров поздравили  с праздниками пожилых людей, инвалидов и людей, пострадавших от чрезвычайных ситуаций  и вручили им  ценные  подарки. Благотворительные акции были проведены не только в Андижане, но и почти во всех районах области.  Важно, что в акциях активное участие приняли  45 волонтеров, большая часть которых составляют молодые люди.
Большая помощь была оказана  жителям махалли «Узгариш» по улице Касимова города Андижана в которой в результате взрыва сжиженного газа пострадали шесть домов и тридцати трем  жителям понадобилась медицинская помощь. В махаллю была организована доставка гуманитарной помощи, оказано содействие в закупке предметов первой необходимости для переселенных в другие дома погорельцев.
Также совместно с должностными  лицами    областного управления МЧС  сотрудники и волонтеры Андижанской организации ОКП Узбекистана провели разъяснительную работу среди жителей пострадавшего микрорайона на тему  противопожарной безопасности и правилам обращения с газовыми приборами.
И еще одна информация из самой восточной области нашей страны. В Андижанской области успешно завершился проект «Поддерживаем здоровый образ жизни!». Важно отметить, что средства на осуществление этого проекта  были получены в результате победы в конкурсе грантов, объявленном Национальной Ассоциацией неправительственных и некоммерческих организаций Узбекистана.
Основная цель проекта заключается  в пропаганде принципов здорового образа жизни среди населения и помощи жителям области в повышении уровня их медицинских знаний. Адреса проекта были определены в результате, совместного с областным Хокимиятом, мониторинга  отчетов о показателях здоровья населения и он осуществлялся  в  десяти махаллях десяти городов и районов Андижана, а также в образовательных учреждениях области.
В рамках проекта сотрудники Андижанской областной организации ОКП Узбекистана проводили разностороннюю работу среди довольно разнообразных целевых групп: это круглые столы для только недавно трудоустроившихся  женщин, это и семинары-тренинги для активистов махаллей с низкими показателями здоровья  и представителей партнерских организаций, с которыми Общество сотрудничает в деле поддержки уязвимой части населения. Не были обойдены вниманием учителя и учащиеся школ. Для каждой целевой группы были разработаны специальные  образовательные модули по направлению повышения  медицинской грамотности. Эксперты и тренеры нашего Общества проводили  познавательные и интересные  интервью, встречи, открытые дискуссии, экспертные консультации и мастер-классы на эту тему. А для учащихся школ района были организованы  Олимпиады и конкурсы на лучшее сочинение и рисунок на гуманитарную тематику, победители которых были по достоинству отмечены и им вручены ценные призы и подарки. Всего проектом было охвачено более 3000 человек и всем его участникам были переданы медицинские буклеты, плакаты и брошюры.
Одним из  итогов  проекта стало подписание меморандумов о сотрудничестве с областным управлением здравоохранения и областным подразделением. Службы санитарного благополучия и общественного здоровья. Также налажены тесные связи, с несомненной перспективой развития, между  ОКП Узбекистана и  многочисленными махаллями области. Уже сегодня они проявляют большой интерес к деятельности  нашей организации и приглашают сотрудников областной организации Красного Полумесяца к продолжению сотрудничества.
Итак, проект закончен, но работа по пропаганде здорового образа жизни и сотрудничество в этом направлении будет развиваться и в дальнейшем!