“Саломатликнинг ёш дўстлари” вилоят мусобақалари
2018 йил 4 май куни Бухоро шаҳридаги “Сомоний” маданият ва истироҳат боғида туман/шаҳар санитар постлари мусобақаларида ғолиб бўлган жамоалар ўртасида “Саломатликнинг ёш дўстлари” вилоят босқичи беллашуви етти йўналишда – назарий ва амалий билимлар намойиши кўринишида ташкил этилди.
Жамоалар икки гуруҳда – мактаб жамоалари ҳамда лицей ва коллеж жамоалари ўртасидаги мусобақаларда беллашдилар. Мактаб жамоалари ўртасида 1-ўрин Бухоро туманидаги 1-мактабга, 2-ўрин Когон туманидаги 21-мактабга, 3-ўрин Қоровулбозор туманидаги 5-мактабга берилди. Лицей ва коллежлар гуруҳида эса 1-ўринни Бухооро тиббиёт институти қошидаги академик лицей, 2-ўринни Пешку “Афшона” тиббиёт коллежи, 3-ўрин Ғиждувон Агросаноат коллежи эгаллади.
Жамоаларни баҳолашда ҳамкор ташкилотлар фаол иштирок этдилар. Биринчи босқич вилоят ФВБ мутахассислари томонидан, иккинчи босқич – ҚЯОЖ ходимлари, 3-6 босқичлар – вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси мутахасислари, 7-босқич – вилоят Ички ишлар бошқармаси мутахассислари томонидан баҳоланди ва ғолиблар аниқланди.
2018 йил 12-май куни Фарғона вилояти Фурқат туманидаги Иқтисодиёт касб-ҳунар коллежида мактаб ўқувчилари ўртасида «Саломатликнинг ёш дўстлари» мусобақасининг вилоят босқичи бўлиб ўтди.
Мусобақа Низоми асосида мактаблар “Меҳрибонлик гуруҳлари” жамоаси аъзоларининг табиий, техноген офатларда ва бахтсиз ҳодисаларда, юқумли касаллик эпидемиялари рўй бериши ҳолларида биринчи ёрдам кўрсата олиш амалий малака-кўникмалари синаб кўрилди. Шунингдек ўқувчи ёшларнинг санитария ва гигиена қоидаларига оид билимлари намойиш қилинди. Вилоят миқёсида “Меҳрибонлик гуруҳи” ғолиб жамоалари аниқланди.
Мусобақа якунлари бўйича 1-ўрин Бешариқ туманидаги 11-умумий ўрта таълим мактаби жамоасига, 2-ўрин – Марғилон шаҳридаги 30-умумий ўрта таълим мактаби жамоасига ва 3-ўрин – Қува туманидаги 62-ИДУМ жамоасига берилди. Шунингдек, Фурқат туманидаги 18-мактаби жамоаси «Энг тезкор ва чаққон бажарилган тиббий ёрдам амали» номинацияси бўйича, Қувасой шаҳридаги 1-ИДУМ жамоаси «Энг билимдон ва моҳир иштирокчи» номинацияси бўйича, Фарғона туманидаги 3-мактаб жамоаси «Энг намунали форма» номинацияси бўйича ғолиб деб топилди.

Областные этапы соревнований «молодые друзья здоровья»
4 мая 2018 года парке культуры и отдыха “Сомоний” г. Бухары был организован областной этап соревнования “Молодые друзья здоровья”, где померились силами победители районных этапов данного конкурса по семи направлениям – как по теоретическим знаниям, так и по практическим умениям.
Команды соревновались в двух группах – группа команд школьников и группа команд лицеев и колледжей. Первое место в школьной группе заняла школа № 1 Бухарского района, 2-место – школа № 21 Каганского района, 3-место – команда школы № 5 Коровулбазарского района. В группе лицеев и колледжей первое место присуждено команде Академического лицея при Бухарском медицинском институте, 2-место – Медицинскому колледжу “Афшона” Пешкунского района, 3-место – Гиждуванскому Агропромшленному колледжу.
При выставлении командам оценок активно участвовали партнерские организации. Так, работники УЧС области оценили первый этап конкурса, сотрудники областной организации ОКПУ — второй этап, специалисты областного управления здравоохранения – 3 – 6 этапы, а работники управления внутренных дел – 7-этап конкурса.
12 мая 2018 года в профессиональном колледже экономики Фуркатского района Ферганской области прошел областной этап соревнований “Молодые друзья здоровья”.
В соответствии с Положением о проведении соревнований были проверены знания и навыки членов школьных команд “Групп милосердия” по оказанию первой помощи в случае чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, при различных несчастных случаях и во время распространения эпидемий. Кроме того участники продемонстрировали свои знания о правилах санитарии и гигиены. В итоге определились команды победители “Групп милосердия” на областном уровне.
По итогам серевнований 1-место занял команда общеобразовательной школы № 11 Бешарыкского района, 2-место – команда общеобразовательной школы № 30 г. Маргелана и 3-место – команда специализированной школы № 62 Кувинского района. Кроме этого были присуждены призы по нескольким номинациям, так, команда школы № 18 Фуркатского района стала победителем в номинации “За самое ловкое и быстрое  оказание медицинской помощи”, команда специализированной школы № 1 г. Кувасая в номинации “Самый знающий и искусный участник”, а команда школы № 3 Ферганского района стала победителем в номинации “Самая образцовая форма-одежда”.