Республикамиз ҳудудида 7-8 сентябрда «Саломатлик кунлари» ўтказилди. Бу кунлар Бухоро вилояти шаҳар ва туманларида катта байрам сифатида нишонланди.
ҚЯОЖ вилоят ташкилоти ва Соғлиқни сақлаш бошкармаси барча поликлиникалар, нодавлат нотижорат ташкилотлар, репродуктив саломатлик маркази, хусусий даволаш масканлари иштирокида Бухоро шаҳар марказидаги “Сомонийлар” боғида 2 кун давомида 1060 кишини тиббий кўрикдан ўтказишди. Шу жумладан, ҚЯОЖ қарамоғида бўлган якка-ёлғизлар, ногиронлар ҳам тиббий кўрикдан ўтказилди ва уларга жамиятнинг “Шахсий гигиена”, “Соғлом бўлишнинг олтин қоидаси”, “Ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини шакллантириш” мавзуларидаги буклетлари тарқатилди.
80 киши, асосан Жамият қарамоғида бўлганлар иштирокида “Аҳолига биринчи ёрдам бериш усуллари”, “ФВга тайёргарлик кўриш ва ҳаракатланиш” мавзуларида муляжлар ёрдамида амалий машқлар ўтказилди. Поликлиникалар патронаж хизмати вакилларига халатлар берилди, тадбирнинг барча иштирокчиларига “Дори-дармон” АЖ томонидан фиточойлар тарқатилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири А.Қ.Шодмонов иштирок этди ва ЎҚЯОЖ Бухоро вилоят ташкилоти фаолиятини акс эттирувчи кўргазма билан танишди.

Акции в «День здоровья»
7- 8 сентября во всех регионах республики были проведены «Дни здоровья». Эти дни были празднично отмечены в городах и районах Бухарской области. В течении двух дней в центральном парке “Сомоний” областная организация ОКП и Управление Здравоохранения с участием всех городских поликлиник, ННО, центра репродуктивного здоровья и частных лечебных учреждений провели медицинской осмотр более 1060 человек, в том числе одиноких и инвалидов, находящихся на попечении ОКПУ. Среди участников были распределены буклеты “Золотое правило здоровья”, “Формирование здорового образа жизни среди молодежи”, “Правила личной гигиены”.
Для участников мероприятия, которые, в основном, находятся на попечении Общества, были проведены практические занятия по методам оказания первой помощи, по подготовке и действиям при различных чрезвычайных ситуациях. Также представителям патронажных служб поликлиник были розданы медицинские халаты, а всем участникам мероприятия — фиточаи со стороны АО “Дори-дармон”.
В мероприятии принял участие министр здравоохранения Республики Узбекистан А.К.Шадманов и ознакомился с выставкой, рассказывающий о деятельности ОКПУ Бухарской области.