2013 йил  3 май куни Ўзбекистон Миллий матбуот марказида  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва  Қизил Хоч Ҳалқаро Харакатининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан биргаликда матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Журналистлар билан бўлган мулоқот жараёнига Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг барча  бўлимлари раҳбарлари  таклиф этилдилар. Унда айтилганидек, бугунги кунда  минглаб кўнгилларни  эзгулик ва инсонпарварлик ғоялари  атрофига  бирлаштирган  мазкур ташкилот  таркибидаги  188 та давлатни ичида  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти  тенг ҳуқуқли аьзосидир.  Инсонпарварлик,беғаразлик, бетарафлик, мустақиллик, ихтиёрийлик,  ягоналик ва универсаллик каби тамойиллар  ташкилот  фаолиятининг мазмун – моҳиятини қамраб олган. 1992 йилдаги   Президентимизнинг  “Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти  тўғрисидаги ” Фармони билан  Миллий жамиятга инсонпарварлик  жамоат бирлашмаси мақоми  берилди. Мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши ташкилот  фаолиятида  янги босқични бошлаб берди. Матбуот анжуманида Миллий жамият раиси профессор Ҳ.Ё.Каримов атрофлича маълумот берди. Анжуманда Ҳалқаро Қизил Хоч Қумитасининг Мараказий Осиёдаги  ваколатхонаси раҳбари Ив Арнольди сўзга чиқди. «Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Ҳалқаро харакатнинг ажралмас бўлаги хисобланади – деди у сўз бошида.  «Биз  гуманитар хукук, фавқулодда вазиятларга тайёрланиш,  ёшларни инсонпарварлик қадриятлари руҳида  тарбиялашга қаратилган қатор  ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга ошираяпмиз. Бизни кўп йиллик алоқалар янада  бирлаштиради  ва биз Марказий Осиёда Ўзбекистондек  шеригимиз борлигидан фаҳрланамиз».
Тадбирда айтилганидек, жорий йилда Жамият томонидан тайёрланган барча лойиҳалар  “Гуманитар фаолиятга 150 йил ” шиори остида олиб борилмоқда. Мазкур санани нишонлаш тадбирлари доирасида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан турли учрашувлар ўтказилмоқда дея маьлумот берилди журналистларга. Масалан, “Фуқаролик жамиятини  қуришда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг ўрни ва  аҳамияти ” мавзусидаги  илмий-амалий конференция ушбу  нодавлат нотижорат  ташкилотининг     мазмун мохиятини янада ёрқинрок белгилаб берди. Шу кунларда қатор  ҳайрия акциялари, анжуманлар,  тренинглар ўтказилмоқда. Давра суҳбатларининг иштирокчилари эса талабалар, ёшлар, маҳалла фаоллари ва кўнгиллилардир. Дипломатик корпус вакиллари, вазирлик ва идоралар, кенг жамоатчилик,  Жамият фаоллари    “Туркистон ” саройида ўтказиладиган тантанали кеча меҳмонига айланади.

Пресс-конференция Национальном пресс-центре
3 мая 2013 года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, организованная Обществом Красного Полумесяца Узбекистана совместно с представительством Международного Красного Креста в Центральной Азии.
В диалоге с журналистами приняли участие   руководители всех подразделений  Общества Красного Полумесяца Узбекистана.  Сегодня  Общество —  полноправный член Международного Движения, объединившего более 188 государств мира.  В основе его деятельности  семь принципов – гуманность, беспристрастность, нейтральность, независимость, добровольность, единство и универсальность. Согласно Указу Президента  «Об Обществе Красного Полумесяца Узбекистана»  в 1992 году   Национальное общество  получило  статус гуманитарного  общественного объединения. Документ обозначил новый этап развития. Об этом подробно рассказал председатель Общества Красного Полумесяца Узбекистана проф. Х.Я.Каримов. На встрече выступил   Глава представительства МККК в Центральной Азии  Ив Арнольди. «Общество Красного Полумесяца Узбекистана является  неразрывной частью  Международного движения –  подчеркнул он.  Мы реализуем ряд совместных проектов  в области реагирования на возможные  чрезвычайные ситуации,  распространения гуманитарного права, восстановления семейных связей.   Нас связывает многолетняя совместная деятельность, и мы гордимся тем, что в Центральной Азии у нас есть такой партнер как  Узбекистан».
В нынешнем году все инициативы Движения пройдут под общим девизом «150 лет гуманитарной деятельности».  В рамках празднования юбилейной даты Общество Красного Полумесяца Узбекистана проводит целый ряд мероприятий. К примеру, актуальные задачи были рассмотрены на научно-практической  конференции «Роль и место  ОКП Узбекистана в построении гражданского общества в республике». В эти дни под общей тематикой во всех регионах  страны проходят благотворительные акции, конференции, учебные семинары. Аудитория которых —  учащиеся высших и средне — специальных учебных заведений, активисты махаллей, волонтеры.  Торжественный вечер с участием представителей дипломатического корпуса, министерств и ведомств, широкой общественности, активистов состоится накануне праздника в столичном Дворце «Туркистон».