Кейинги йиллар ичида таркибий ўзгаришлар натижасида ташкилот сафига янги ғоялари ва шижоати билан ёшлар кириб келди. Амалий семинарнинг асосий мақсади ҳам – айнан янги ходимларни малакаларини ошириш учун қаратилган.
Семинарда иштирок этиш учун Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ҳамда Наманган вилоят ташкилотидан тажрибали мутахассислар таклиф этилди. Малакали мутахассислар томонидан тайёрланган презентациялар Халқаро Ҳаракат тарихи ва таркибий тузилмаси, Миллий Жамиятнинг гуманитар фаолияти, нодавлат нотижорат ташкилотлар фаолиятини ривожлантиришга доир қонунчилик хужжатлари каби муҳим мавзуларга бағишланиб, ЎҚЯО Жамиятнинг 2011-2015 йилларга бағишланган стратегик ривожланиш дастури тўғрисида ҳам батафсил маълумотлар берилди.
Жамиятнинг энг фаолларидан бири бўлган – Наманган вилоят ташкилотининг етук мутахассислари ўзларининг тажрибалари хусусида гапириб бердилар.
Тадбир ниҳоясида намойиш этилган инсонпарвар ташкилотининг фаолиятига бағишланган “Эзгулик” номли видеофильми иштирокчиларда катта тааъсурот қолдирди.

Практический семинар в Бухаре
Бухара. Более трех десятков районных и первичных подразделений объединяет Бухарская областная организация Национального Общества.  За последние годы состав многих из них обновился, пришла молодежь, с новыми идеями и  инициативами.
Для участия в семинаре пригласили ведущих специалистов ОКП Узбекистана и Наманганской областной организации. Представленные презентации включали в себя материалы об истории и структуре  Международного движения, гуманитарной деятельности Национального Общества, законодательных актах, направленных на развитие ННО, подробно остановились на стратегических планах развития, рассчитанных на 2011-2015 годы.  Достижениями и накопленным опытом поделились специалисты одного из лучших подразделений – Наманганской областной организации ОКП Узбекистана.
Общий контекст события дополнила и презентация фильма «Эзгулик», который представил объемную информацию о деятельности старейшей гуманитарной организации страны.