2016 йил 18-21 август кунлари ЎҚЯО Жамиятига Халқаро ҚХ ва ҚЯО Федерациясининг Европа офиси рахбари жаноб Саймон Миссири ва Европа ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари билан ишлаш бўйича бўлими бошлиғи Эльхан Рахимовлардан иборат делегация ташриф буюрди.
Жаноб С. Миссири – юқори имкониятлар ва ёрқин билим савияси кучли инсонлар қаторига киради. Суданда моливий делегат, ХҚХ ва ҚЯОЖ федерациясининг Африка бўлимининг етакчи мутахассиси, Осиё ва Тинч океани минтақавий бўлими бошлиғи, Жанубий Осиё бўлими бошлиғи – булар унинг фаолиятининг бир қисми холос. Олий мартабали меҳмонни Ўзбекистонга ташрифидан мақсад – Миллий Жамиятнинг кўп қиррали фаолияти билан танишиш.
Марказий офисда учрашув илиқ ва кўтаринки руҳда бўлиб ўтди. ЎҚЯО Жамияти раиси, профессор Х.Я.Каримов мамлакатимизнинг энг кекса инсонпарвар ташкилоти фаолияти тўғрисида батафсил сўзлаб, Жамиятнинг Низом вазифалари, “Соғлом она ва бола” йили Давлат дастури бажарилиши тўғрисида маълумотлар берди. Айтиб ўтилганидек, ФВларга тайёргарлик кўриш ва уларни олдини олишда Вазирлар Махкамасининг Қарорлари ижросини таъминлаш, халқаро гуманитар ҳуқуқ тарғиботи бўйича лойиҳалар амалга оширилиши, “Меҳр-шафқат” хизмати фаолияти борасида эътиборга молик ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек ҚХ ва ҚЯОЖ Халқаро Федерацияси вакиллари ЎҚЯОЖ Самарқанд вилоят ташкилоти фаолияти билан ҳам яқиндан танишдилар.

Партнерство во имя милосердия
С 18 по 21 августа 2016 г. Общество Красного Полумесяца Узбекистана посетила делегация Европейского Регионального офиса Международной Федерации  Красного Креста и Красного Полумесяца во главе с ее директором  господином Саймон Миссири и  руководителем отдела по работе со странами Восточной Европы и Центральной Азии   Эльхан Рахимовым.
Послужной список г-на Миссири говорит о нем как человеке широких возможностей и яркого кругозора. Финансовый делегат в Судане, старший сотрудник отдела  Африки,  начальник отдела Азии и Тихоокеанского  региона,  Глава отдела Южной Азии  — вот немногие из них.  Цель визита в Узбекистан – знакомство с многогранной деятельностью Национального Общества.
В теплой, доверительной атмосфере прошла встреча, состоявшаяся в Центральном офисе. Председатель ОКП Узбекистана, профессор Х.Я.Каримов рассказал  о деятельности старейшей гуманитарной организации Узбекистана, Уставных задачах и проектах   в «Год здоровой матери и ребенка».  Значительная работа проводится в рамках выполнения Постановления Кабинета Министров по подготовке населения к возможным ЧС, реализуются проекты по распространению международного гуманитарного права, службы “Мехр-шафкат”.   Большая праздничная программа была подготовлена специалистами Национального Общества к знаменательной  дате — 153-летию со дня основания Международного Движения.   Под символическим девизом «Повсюду для всех» во всех регионах страны были организованы семинар-тренинги, конкурсы санитарных дружин, фотовыставки.
Представители Международной Федерации познакомились   и с деятельностью Самаркандской областной организации ОКП Узбекистана.