Олий Мажлис грантлари
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларни ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан “ Кексаларни эъзозлаш йили” Давлат дастурида белгиланган вазифаларни амалга оширишда ННТларни кенг жалб этиш” танлови ўтказилди. Унда 210 та ННТ бошқа фуқаролик жамиятлари институтлари иштирок этди. Биринчи танлов якунига кўра Парламент комиссияси 1 млрд 100 млн сўм миқдоридаги 75 та лойиҳани қўллаб-қувватлаш бўйича қарор қабул қилди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ 13 та туман ва вилоят минтақавий ташкилотлари лойиҳалари 2015 йил грант дастурлари ғолиби бўлди.
Грант танлови ғлиблари қаторида Ўзбекистон ҚЯОЖни таашкилий ривожлантириш бўлимининг “Кексаларни эъзозланган юрт” лойиҳаси ҳам бор. Дастурларни амалга ошириш доирасида “Меҳр-шафқат” хизмати ходимлари малакасини ошириш, васийлар билан тиббий-ижтимоий ишларни кучайтириш, патронаж тиббий ҳамшираларни ўргатиш, уларнинг касбий малакасини ошириш учун семинарлар ва мастер класслар ўтказиш кўзда тутилган. Лойциҳа 35 нафар тиббиёт ҳамширамини ўқитиш,уларни керакли медтехинка ва дори-дармонлар билан таъминлаш, шунингдек, васийлар билан ишлаш учун 20 нафар волонтёрни тайёрлаш кўзда тутилган.
Ўзбекистон ҚЯОЖга юклатилган вазифалардан келиб чиққан ҳолда 100 ёшдан ошган минг нафардан ортиқ узоқ умр кўрувчилар учукн турли учрашувлар, акциялар ўтказиш кўзда тутилган. Юқимли касалликлар олидини олиш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, аҳолига биринчи ёрдам кўрсатишга бағишланган 3 мингдан ортиқ буклет чоп этилади.
Биз чин юракдан Олий Мажлис грантлари қолибларини қутлаймиз . Улар сафида Ўзбекуистон ҚЯОЖ, Ўзбекистон ҚЯОЖ Нукус шаҳар ташкилоти, Олот, Жондор ва Ғиждувон туман бўлимлари, Наманган вилоят ташкилоти, Касонсой туман бўлими, Самарқанд вилоят ташкилоти, Тошкент вилоят ташкилоти Оҳангарон туман бўлими,Урганч шаҳар бўлими, Тошкент шаҳар ташкилоти Юнусобод, Олмазор туманлари бўлимлари ўрин олганлиги барчамизни хушнуд этди.

Общественным фондом по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан был проведен конкурс «Широкое привлечение ННО к реализации задач, определенных в Государственной программе «Год внимания и заботы о старшем поколении». В нем приняли участие 210 ННО и других институтов гражданского общества. Они представили 239 социально и общественно значимых проектов. По итогам первого конкурса Парламентская комиссия приняла решение о поддержке 75 проектов на общую сумму 1 млрд. 100 млн. сумов.
Проекты 13 районных и областных региональных организаций ОКП Узбекистана стали победителями грантовых программ 2015 года.
В числе победителей грантового конкурса и проект отдела организационного развития ОКП Узбекистана «Кексалари эъзозланган юрт». В рамках реализации программы предусмотрено повышение квалификации сотрудников службы «Мехр-шафкат», усиление медико-социальной работы с подопечными, обучение патронажных медсестер, проведение семинаров, мастер – классов для повышения их профессионального мастерства. Проект предусматривает обучение 35 медсестер, обеспечение их необходимой медтехникой и лекарственными препаратами, а также подготовка 20 волонтеров для работы с подопечными.
Исходя из задач, возложенных на ОКП Узбекистана, предусмотрено проведение различных встреч, акций для более тысячи долгожителей, перешагнувших 100-летний рубеж. Будут изданы 3 тысячи штук буклетов, посвященных профилактике инфекционных заболеваний, пропаганде здорового образа жизни, оказанию первой помощи населению.
Мы сердечно поздравляем наших коллег — обладателей гранта Олий Мажлиса. В их числе — Общество Красного Полумесяца Узбекистана, Нукусская городская организация ОКП Узбекистана, Алатское, Жондорское и Гиждуванское районные отделения Бухарской областной организации, Наманганская областная организация, Касансайское районное отделение, Самаркандская областная организация, Ахангаранское отделение Ташкентской областной организации,
Ташкентская областная организация, Ургенческое городское отделение, Юнусабадская, Олмазарская районные организации города Ташкента.