Янги ҳамкорликга старт берилди
3 июнь куни ЎҚЯОЖ биносида Жамият раҳбарияти ва Хитой Қизил Хочи делегациясининг “Фавқулодда вазиятларда бошқариш” деб номланган лойиҳа доирасида ўзаро ҳамкорлик битимини имзолашга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
ХҚХ томонидан молиялаштирилаётган лойиҳанинг самарадорлиги ва барқарорлигини таъминлаш мақсадида Андижон, Наманган, Самарқанд, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳрининг ҳар биридан ягона комплекс ташкил этувчи 4 маҳалла фуқаролар йиғини, 4 умумтаълим мактаб ва 4 мактабгача таълим муассаса танлаб олинди. Лойиҳани амалга оширишдан мақсад аҳолининг фавқулодда вазиятлардаги заифлигини пасайтириш, уларнинг огоҳлигини ошириш, мактабларни, айниқса болалар боғчаларини тегишли моддий-техник база ташкил қилиш орқали фавқулодда вазиятларга уларга тайёргарлик қобилиятини ошириш ҳамда Миллий жамиятнинг ФВларда бошқариш салоҳиятини мустаҳкамлашдан иборат.

3 июня в офисе исполнительного аппарата Общества Красного Полумесяца Узбекистана состоялась встреча руководства Общества с делегацией Китайского Красного Креста, посвященная подписанию договора о совместном сотрудничестве по реализации проекта «Управление при чрезвычайных ситуациях».
Для обеспечения эффективности и устойчивости проекта, финансируемым Китайским Красным Крестом, выбраны Андижанская, Наманганская, Самаркандская, Навоийская области и город Ташкент из расчета охвата в каждом регионе 4 махаллинских сходов граждан, 4 общеобразовательных школ и 4 дошкольных учреждений, создающих единый комплекс. В результате реализации проекта намечено достижение снижения уязвимости населения к стихийным бедствиям, повышение его осведомленности, повышение способности школ, особенно детских садов реагировать на чрезвычайные ситуации посредством создания в них соответствующей материально-техничесой базы, а также укрепление потенциала Национального Общества в области управления при чрезвычайных ситуациях.