«Инсонпарварлик кучи» Халқаро Форуми
Куз ойининг бошларида  Австралиянинг  Сидней шаҳрида   “Инсонпарварлик кучи” ва “150 йил гуманитар фаолият” шиорлари остида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Халқаро Федерацияси Бош Ассамблеясининг 19-чи Сессияси ҳамда Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати Делегатларининг Кенгаши бўлиб ўтди.   Халқаро форум ишида Ўзбекистон ҚЯОЖамиятининг  Раиси Ҳ.Ё.Каримов ва Миллий Жамиятнинг Ижрочи Директори Э.А.Амиралиева  ҳам  иштирок этишди. Анжуманда  кўзда тутилган тадбирларда 182 та давлат Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Миллий Жамиятлари ва  Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг етакчи вакиллари иштирок этдилар.
Бу ерда 150 йилдан буён самарали инсонпарварлик фаолиятини юритаётган Халқаро Ҳаракатнинг қадрдонлари ва янги дўстлари, жамоат ва нодавлат ташкилотлар етакчилари, ҳаракат вакиллари  учрашдилар. Шуьба йиғилишлари,  давра суҳбатлари давомида иштирокчилар янги ғоялар, фикрлар ва таклифларнинг энг  таъсирчан воситаларини тавсия этишди.  Тадбирнинг сермазмун жадвали нафақат шерик мамлакатларда тўпланган тажрибалар билан ўртоқлашиш, шу билан бирга  гуманитар муаммоларни ҳал қилишнинг энг самарали йўлларини топишга хизмат қилди.
Бош Ассамблея 19-Сессияси кун тартибининг асосий мавзуси 2020-Стратегияси, Халқаро Федерациянинг барча таркибий қисмлари салоҳияти ва фаолиятини янада кучайтириш  масалаларига бағишланди. Бу борадаги глобал мақсад, шунингдек, мавжуд гуманитар муаммоларни муҳокама қилиш ва уларни бартараф этиш учун Ҳаракатнинг келгуси иш режаларини хам қамраб олди.  Иштирокчилар Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати қандай қилиб долзарб гуманитар муаммоларга энг муқобил равишда муносабат билдириши билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилдилар. Мулоқот чоғида Миллий Жамиятлар етакчилари 2011 йилда 31-Халқаро конференцияда қабул қилинган қарорлар ва бошка хужжатлар  ижросини  муҳокама қилдилар ва 2015 йилда бўлиб ўтадиган навбатдаги Халқаро конференциянинг устувор йўналишларини белгилаб олишди.
Бош Ассамблея ва Делегатлар Кенгашларининг ялпи мажлисларида Халқаро Ҳаракатнинг келишиб ишлаши ва самарали ҳамкорлигига оид масалалар кўриб чиқилди, иштирокчи мамлакатлар Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракатининг мавқеини мустаҳкамлаш борасидаги ташаббусларини муҳокама қилдилар. Энг муҳим истиқболли вазифалар ичида Жамият сафига ёшларни жалб қилиш масаласи ҳам мавжуд бўлиб, бу амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш, намоён этиш, келажакнинг глобал гуманитар ҳолатини самарали шакллантиришнинг кафолати сифатида хизмат қилади. Низомда кўзда тутилган тадбирлар доирасида Миллий Жамият томонидан Халқаро Федерациянинг 2014-2015 йилларга мўлжалланган режалар ва бюджет тақдим этилди.
Ушбу форум яна бир ёрқин воқеа билан иштирокчиларнинг  эсида қолади. Сидней форумида Кипр Қизил Хочи ва Судан Кизил Ярим Ой Жамияти Халқаро Федерациянинг 188-чи ва 189-чи тўлақонли аъзолари сифатида руйхатга олинди. Яна бир эьтиборли жихати шундаки, бу галги Сессия муҳим хужжатлар тақдимоти билан ҳам янада аҳамиятли бўлди.  Фаластин Қизил Ярим Ой Жамияти ва Исроилнинг Маген Давид Адом ўртасида Англашув Меморандумининг имзоланиши Халқаро Федерация тарихидаги  янги ва муҳим босқич бўлди.
Ташкилий масалалар қаторида – Бошқарув Кенгаши Президенти, вице-Президенти лавозимларига номзодларни ҳамда Бошқарув Кенгаши аъзоларини сайлаш тадбирлари хам ўрин олди. Кўпчилик овозлар билан кейинги тўрт йиллик муддатга Президент сифатида  жаноб Тадатеру Коное такроран  сайланди.
Ўзбекистон делегацияси учрашувлари ҳам мазмунли ва унумли бўлди. Ўтказилган тадбирлар доирасида Ўзбекистон ҚЯО Жамияти раҳбарияти Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Федерацияси  Президенти Тадатеру Коное ҳамда Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Федерацияси  Европа минтақавий офиси директори Анитта Андерлин билан икки томонлама музокараларни ўтказди. Амалий мулоқот чоғида Халқаро Федерация Раҳбарияти Ўзбекистон ҚЯО Жамиятининг инсонпарварлик соҳасидаги фаолияти ва кейинги йилларда эришган ютуқларини юқори баҳолади. Томонлар Миллий Жамиятнинг келгуси ривожи ва Жамият қонунчилик базасини кенгайтириш масалаларини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон ҚЯО Жамияти раҳбарияти Япония Қизил Хоч, Корея Қизил Хоч, Хитой Қизил Хоч, Саудия Арабистони Қизил Ярим Ой Жамияти етакчилари билан учрашувлар ўтказиб, амалга ошириш мумкин бўлган билитариал шериклик ва амалий ҳамкорлик, салоҳиятни икки томонлама мустаҳкамлаш ва ташкилий ривожланиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ҚЯО Жамияти делегацияси мунозаралар, семинарлар, ишчи учрашувларда, Сессия кун тартибидаги гуманитар оқибатларда муаммоларни ечилиши, соғлиқни сақлаш сохасидаги вазифалар, 31 ва 32-Халқаро конференциялар қарорлари хамда табиий офатларга қарши курашиш борасидаги фаолиятнинг самарадорлигини максимал таъминлашга бағишланган  муҳокамаларда  фаол иштирок этди.
Экспертларнинг фикрича гуманитар муаммоларни ҳал қилишда ижобий ўзгаришлар бўйича янги даврга старт берилди. Уни амалга ошириш учун кучли салоҳият мавжуд – бу сайёрамизнинг 189 та гуманитар ташкилотлари бўлиб, уларнинг бош шиори эзгуликка даҳлдор: “Бутун дунё бўйлаб одамлар ҳаётини қутқариш, муҳтожларни ҳимоя қилиш ва ёрдам кўрсатиш”.

Международный Форум «Сила Гуманности»
Под лозунгами «Сила гуманности» и «150 лет гуманитарной деятельности»  в Австралийском городе  Сидней  состоялись 19-ая Сессия Генеральной Ассамблеи Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и  Совет Делегатов Движения  Красного Креста и Красного Полумесяца.   В работе   международного форума  приняли участие Председатель ОКП Узбекистана Х.Я. Каримов и  Исполнительный Директор Национального Общества  Э.А. Амиралиева.   На Уставных мероприятиях  присутствовали  лидеры 182 Национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и Международного Комитета Красного Креста.
Встретились старые и новые друзья, лидеры общественных, негосударственных организаций,  представители Международного Движения,  которое на протяжении полторы столетия  представляет на мировой  арене  эффективную гуманитарную деятельность.  Пришли с новыми идеями, планами и разработками, чтобы найти действенный инструмент, а точнее, общий язык в решении актуальной темы. Насыщенный график   помог не только обменяться накопленным опытом в странах — партнерах, но и найти наиболее эффективные пути решения гуманитарных проблем.
Главной темой повестки дня 19-ой Сессии Генеральной Ассамблеи стала Стратегия 2020, наращивание потенциала и актуализация деятельности всех составных частей Международной Федерации.  Глобальная цель  включала в себя также обсуждение существующих  гуманитарных проблем и определение дальнейших путей Движения для их преодоления.   Участники обсудили вопросы, связанные с тем, как Движение Красного Креста и Красного Полумесяца  может наилучшим образом реагировать на насущные гуманитарные вызовы.  В ходе диалога   лидеры Национальных Обществ обсудили  резолюции, принятые на 31-й Международной конференции в 2011 г. и определили приоритеты следующей Международной конференции, которая состоится в 2015 г.
На пленарных заседаниях Генеральной Ассамблеи и Совета Делегатов парламентарии рассмотрели  вопросы по согласованной работе  Международного Движения и эффективному сотрудничеству, обсудили инициативы стран-участниц по укреплению имиджа Движения Красного Креста и Красного Полумесяца. В числе важнейших перспективных задач — влечение молодежи в ряды Обществ. Как гарант дальнейшего развития, конструктивного взаимодействия, позиционирования и эффективного формирования глобальной гуманитарной картины будущего.  В рамках Уставных мероприятий Национальным Обществам были представлены планирование и бюджет Международной Федерации на 2014-2015 гг.
Запомниться форум и еще одним ярким событием. 188-м и 189-м полноправными членами  Международной Федерации  стали Киприотский Красный Крест и Суданский Красный Полумесяц.
Важной вехой в истории  Международной Федерации стало подписание Меморандума о Взаимопонимании между Обществом Красного Полумесяца Палестины и Маген Давид Адомом Израиля.
В числе организационных вопросов  на повестке дня стояли выборы на должности  Президента, вице — Президентов и членов Совета Правления.  Большинством голосов повторно на пост Президента на предстоящие четыре года переизбран  г-н  Тадатеру Коное.
Насыщенными и продуктивными были встречи делегации Узбекистана. В рамках проводимых мероприятий руководство ОКП Узбекистана провело двусторонние переговоры  с Президентом МФКК и КП –  Тадатеру  Коное, а также с директором Европейского регионального офиса МФК и КП – Аниттой Андерлин. В ходе конструктивного диалога Руководство Международной Федерации  высоко оценило  гуманитарную деятельность ОКП Узбекистана и его достижения за последние годы,  стороны рассмотрели  вопросы дальнейшего развития Национального Общества, расширения законодательной базы Общества.
Руководством ОКП Узбекистана были также проведены встречи с лидерами делегаций  Японского Красного Креста, Корейского Красного Креста, Китайского Красного Креста,  Общества Красного Полумесяца  Саудовской Аравии, с лидерами Национальных Обществ  СНГ, где  были обсуждены вопросы возможного билитариального взаимодействия и конструктивного сотрудничества, двустороннего укрепления потенциала и организационного развития.
Делегация  ОКП Узбекистана приняла  активное  участие  не только в пленарных заседаниях, но и  рабочих встречах,   посвященных решению проблем гуманитарных последствий,  задач  здравоохранения, обеспечению максимальной эффективности  резолюций 31- 32-ой Международных конференций, а также деятельности  Движения Красного Креста и Красного Полумесяца  по противодействию стихийным бедствиям.
Эксперты констатируют: дан  старт    новому веку    позитивных тенденций  в решении гуманитарных проблем. Для его реализации есть сильный потенциал – это 189 гуманитарных  организаций планеты, главный девиз которых – спасение жизней, защита и помощь нуждающимся по всему миру.