ҚИЗИЛ ХОЧ ВА ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ХАЛҚАРО КОНФЕРЕНЦИЯСИ
12 декабрь кунлари Женева шаҳрида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Федерацияси Бош ассамблеясининг 22-чи сессияси, Делегатлар Кенгаши йиғилиши ҳамда Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятларининг XXXIII Халқаро конференцияси бўлиб ўтди ва уларда Ҳаракатнинг барча 192 Миллий жамиятлар вакиллари қатнашдилар. Конференцияда Ўзбекистон Республикасининг БМТнинг Женевадаги бўлинмаси доимий вакили Улуғбек Лапасов ва ЎҚЯОЖ халқаро бўлими бошлиғи Пўлат Абдуллахановлар иштирок этишди.
Устав чора-тадбирларини амалга ошириш доирасида долзарб гуманитар соҳага оид қуйидаги масалалар муҳокама этилди: фавқулодда вазиятларда бошқариш, иқлим ўзгаришига мослашиш, гендер масалалари сиёсати, соғлиқни сақлаш ва таълим. Конференцияда Ҳаракатнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган Стратегияси тасдиқланди. Булардан ташқари, Халқаро федерациянинг Бош котиби лавозимига Бош Ассамблея томонидан жаноб Жаган Чапагайн тайинланди, шунингдек, ёшлар билан ишлаш комиссияси ва Доимий комиссия – “Ҳаракатнинг конференциялар орасидаги бошқарув органи” аъзолари сайландилар. Анжуманда ташкилий масала кўриб чиқилди: Бутан ва Маршалл ороллари давлатлари миллий жамиятлари ҚХ ва ҚЯО Халқаро федерацияси аъзолари этиб қабул қилинди.

Международная конференция красного креста и красного полумесяца
12 декабря в г.Женеве прошли 22-сессия Генеральной Ассамблеи Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, Совет делегатов и XXXIII  Международная конференция Красного Креста и Красного Полумесяца, в работе которых приняли участие представители всех 192 национальных обществ. На конференции делегация Узбекистана была  представлена в лице Постоянного представителя Республики Узбекистан при отделении ООН в г.Женеве Улугбека Лапасова и начальника международного отдела ОКПУз Пулата Абдуллаханова.
В рамках уставных мероприятий были обсуждены пути решения актуальных вопросов гуманитарного характера, таких как управление при стихийных бедствиях, вопросы адаптации к изменению климата, политика инклюзивности в отношении гендерных вопросов, здравоохранения и образования. Утверждена Стратегия МФОККиКП на 2020-2030 годы.
Генеральной Ассамблеей на должность Генерального секретаря МФОККиКП назначен г-н Джаган Чапагайн, кроме этого, были избраны члены комиссии по делам молодежи и Постоянной комиссии, которая будет руководить работой Международного движения КК и КП между конференциями.
На конференции был рассмотрен организационный вопрос. Национальные общества Бутана и Маршалловых островов приняты членами в Международную федерацию обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.