Бахорий кайфият бу кун ҳаммага хамнафас бўлди.  Мафтункор рангларга  безатилган Ғофур Ғулом номидаги маъданият ва истироҳат боғи ўзгача тус олди.  Анъанага кўра, ЎҚЯО Жамияти Тошкент  шаҳар ташкилоти айнан шу боғда  Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати  куни ва  Биринчи Женева Конвенциясининг 150 йиллигига  бағишланган байрам тадбирини ташкил қилди.
Бу йилги байрам қўшалоқ бўлди. Шу кунларда Биринчи Женева Конвенциясига  150 йил тўлди. Боғ меҳмонларни – ХҚХҚ нинг Марказий Осиёдаги  минтақавий ваколатхонаси, вазирлик ва идоралар, давлат ва жамоатчилик идоралари вакилларини қарши олди. Тантана қаҳрамонлари сифатида республикамиз олий ўқув юртлари талабалари, ўрта махсус таълим муассасалари ўқувчилари иштирок этишди. Мусобақа мавзуси – Халқаро инсонпарварлик ҳуқуқи. Командалар томонидан моҳирлик билан ижро этилган саҳна асарлари, уларнинг “Қувноқлар ва зукколар” мулоқотларидаги фаол иштироки ёшларнинг чуқур билимга эга эканлигини билдирди.
Шу куни хиёбоннинг очиқ майдонида «Саломатликнинг ёш дўстлари» деб номланувчи мактаб санитария пости   жамоаларининг мусобақалари бўлиб ўтди. Бундай командалар Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва халқ таълими муассасалари ҳамкорлигида республикамизнинг барча мактабларида ташкил этилган. Уларнинг асосий вазифаси –  санитария-гигиена  билимларни тарғиб қилиш, ўқувчиларнинг ушбу билимларни ўзлаштиришидан иборат. Санитария постлари шунингдек, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, Халқаро Ҳаракат тўғрисида билимларни  тарҳиб қилиш бўйича биринчи бўғин саналади. Мазкур танловда туман босқичларимда ғолиб бўлган 11 та команда иштирок этди. Жюри аъзоларнинг якуний хулосасига кўра Бектемир туманидаги 190-мактаб санитария пости жамоаси ғолиб деб топилди ва диплом ҳамда қимматбаҳо совға билан тақдирланди.

Инициативы молодых в юбилейном году
Всеми красками весны заиграл в этот день каждый уголок одного из самых тенистых садов столицы — парка имени Гафура Гуляма. По традиции, именно здесь Ташкентская городская организация ОКП Узбекистана проводит мероприятия, посвященные 8 мая – дню основания  Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца. В этом году  отмечается двойной праздник. — исполняется  150-лет Первой Женевской Конвенции.
Парк принимал гостей – представителей регионального Представительства МККК в Центральной Азии, министерств и ведомств, государственных и общественных организаций.  Герои торжества – студенты и учащиеся ведущих вузов и средне-специальных образовательных учреждений. столицы. Темы нынешних состязаний – Международное гуманитарное право.  Мастерски исполненные командами постановки, активное их участие в диалогах КВН говорит о глубоких познаниях молодых людей в вопросах Основополагающих принципов Движения и международного гуманитарного права, их готовность пропагандировать идеалы мира, взаимного уважения и взаимопонимания  между народами.
В этот же день на открытой площадке парка состоялись состязания школьных команд санитарных постов  “Молодые друзья здоровья”.  Такие формирования созданы Обществом Красного Полумесяца Узбекистана – в сотрудничестве с органами народного образования, учебными заведениями — во всех школах республики. Главная их задача — распространять санитарно-гигиенические знания, способствовать усвоению их школьниками. Санпосты можно также назвать первичными звеньями по привитию навыков оказания первой помощи, распространению знаний о Международном Движени. На конкурсе приняли участие 11 команд – победители районного тура. По решению компетентного жюри команда санпоста школы № 190 Бектемирского района столицы признана победителем городского этапа конкурса и награждена дипломом и ценными призами