Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой 34-нчи Конференцияси
Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари  Бош Ассамблеяси, Делегатлар Кенгаши ва Халақаро конференсия 34-сессияси 22-31 октабр кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида 191 Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой миллий жамиятларини бирлаштиради
Ушбу тадбир ҳар тўрт йилда бир марта ўтказилади ва 191 миллий Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятларини ва Женева конвенцияларига аъзо 196 та давлатни бирлаштиради. Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси, Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси, элчилар ва кузатувчилар ҳам иштирок этдилар. Йиғилиш Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати учун аҳамиятлидир, чунки унда асосий эътибор гуманитар муаммоларни ҳал қилишга қаратилган асосий резолюцияларни қабул қилишга қаратилган.
2024 йилнинг 22 октабр куни Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой вакиллари Женевада (Швейцария) Халқаро ҳаракатнинг навбатдаги 34-сессиясининг очилиш маросимида жамландилар. Шу куннинг ўзида қўшма очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Халқаро Қизил Хоч қўмитаси ва Халқаро Федерацияси президентлари Миряна Споларич ҳамда Кейт Форбеслар барча миллий жамиятлар вакилларини қутладилар.
Шундан сўнг келаси уч кун давомида яъни 23-25 октабр кунлари Бош ассамблея ўз ишини давом эттирди. Унда ўтган йиллар давомида амалга оширилган ишлар бўйича ХҚХ ва ҚЯО жамиятлари федерацияси бош котиби Жаган Чапаган ва бошқаларнинг ҳисоботлари тингланди ҳамда йиғилганлар томонидан амалга оширилган ишлар бўйича фикр билдирилди.
27-28 октабр кунлари эса Делегатлар кенгаши йиғилишлари бўлиб ўтди. Тадбирни Халқаро қўмита президенти Миряна Споларич олиб борди. Ушбу йиғилишларда қабул қилиниши режалаштирилаётган резалюциялар ҳақида тўлиқ маълумот бериб ўтилди.
Тадбирларнинг сўнги кунлари яъни 29-31 октабр кунлари эътибор Халқаро конференцияга қаратилди. Тадбир давомида Низом кенгашига 5 нафар янги аъзолар тайинланди, улар Австралия вакили Ҳелен Дункан, Испания вакили Мерседес Бабе, Ливан вакили Жорж Катанеҳ, Норвегия вакили Свен Молленкоф ва ХХР вакили Ванг Пинглар делегатлар томонидан келгуси конференцияга қадар сайландилар. Конференциянинг сўнги кунида гуманитар фаолият билан боғлиқ бир нечта резалюциялар қабул қилинди ва шу билан навбатдаги 34-сессия ўз ниҳоясига етди.
Ушбу тадбирлар доирасида бизнинг жамиятимиз вакиллари ҳам бир нечта икки томонлама учрашувларда иштирок этдилар.

22-31 октября 2024 состоялась уставные мероприятия нашего Движения, а именно 34-я сессия Генеральной Ассамблеи, Совет делегатов и Международная конференция Международного общества Красного Креста и Красного Полумесяца на которых собрались представители 191 национальных общества и и 196 государств-членов Женевских конвенций.
В мероприятии также приняли участие Международная федерация обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, Международный комитет Красного Креста, послы государств и наблюдатели. Встреча имеет исключительно важное значение для Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, поскольку она сосредоточена на принятии ключевых резолюций, направленных на решение гуманитарных вопросов во всем мире.
В Уставных мероприятиях приняли участие Генеральный секретарь ОКП Узбекистана Э.А.Амиралиева и начальник отдела по чрезвычайным ситуациям и директор учебно-методического центра ОКП Узбекистана З.З Рахмонов.
После церемонии открытия, на которой выступили Президент Международного комитета Красного Креста Мирьяна Споларич и Президент Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца Кейт Форбс была начата интенсивная работа представителей всех компонентов Движения.
На Генеральной Ассамблеи были заслушан и обсужден доклад о проделанной работе за прошедшие годы Генерального секретаря Федерации Джагана Чапагана. Данный доклад вызвал большой интерес и все участники высказали свое мнение о деятельности Федерации.
В ходе Международной конференции состоялись выборы в Постоянную комиссию, которая руководит Движением в перерывах между Международными Конференциями. Помимо постоянных членов от МККК и МФККиКП были избраны представители пяти Национальных обществ : Хелен Дункан, представляющая Австралию, Мерседес Бэйб, представляющая Испанию, Джордж Катане, представляющий Ливан, Свен Молленкоф, представляющий Норвегию, Ван Пин, представляющий КНР. Также было принято несколько резолюций, касающихся гуманитарной деятельности нашего Движения
В рамках женевских мероприятий представители нашего общества также приняли участие в ряде двусторонних встреч.