Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар маънавиятини юксалтириш бўйича “БЕШТА ТАШАББУСИ” доирасида «Юрт келажаги – юксак маънавиятли ёшлар қўлида» шиори остида 1 май куни Когон шаҳрида Бухоро вилоят ҳокимлиги, Когон шаҳар ҳокимлиги, Бухоро шаҳар “Ёшлар иттифоқи” вилоят кенгаши ва Ўзбекистон ҚЯОЖ Бухоро вилояти ташкилоти ҳамкорлигида Ёшлар фестивали ўтказилди.
Тадбирда Миллий Жамият ташкилотлари томонидан “Болаларга қувонч улашинг!” акцияси ўтказилди ва 15 нафардан ортиқ ногирон болалар таклиф этилиб, уларга китоблар, шахмат, шашка ва турли ўйинчоқлар совға тариқасида тақдим этилди. Фестиваль давомида тадбир иштирокчиларига фавқулодда вазиятларда ҳаракатланиш, улар юз берганда аҳолига биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмалари амалда намойиш этилди. Ушбу акцияга бағишланган тадбирлар шунингдек Ўзбекистон ҚЯОЖ ташкилотлари томонидан Нукус, Фарғона ва бошқа шаҳарларда ҳам ўтказилди.

В рамках реализации “ПЯТИ ИНИЦИАТИВ”, выдвинутых главой государства и направленных на повышение духовности молодежи, организации их содержательного досуга, 1 мая в городе Каган хокимиятом Бухарской области, хокимиятом г.Каган совместно с областным советом Союза молодежи и областной организацией ОКП Узбекистана был проведен фестиваль молодежи под девизом “Будущее страны – в руках молодежи с высокой духовностью!”.
В ходе праздничных мероприятий Бухарской областной организацией ОКП Узбекистана была проведена акция под девизом “Подари радость детям!” на которую пригласили более 15 детей-инвалидов и им в качестве подарков были вручены книги, шахматы, шашки и различные игрушки. Участникам и гостям фестиваля на практике были продемонстрированы действия населения при возникновении чрезвычайных ситуаций и навыки оказания первой помощи пострадавшим. Мероприятия, посвященные этой акции, прошли также в г.Нукус, Фергане и других городах республики.