Хар йили 8 майда   Жаҳон ҳамжамияти  Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро кунини кенг нишонлайди. Бу йил ушбу сана Халқаро Қизил Хоч Қумитаси ташаббуси билан “Қизил Ярим Ойи менинг тақдиримда” шиори остида ўтади.  Бу кун хашаматли “Туркистон” саройи ўзгача тус олди. 7 май куни улуғ ссана доирасида тантанали кеча бўлиб ўтди. Таклиф қилинган меҳмонлар ичида – дипломатик корпус вакиллари, вазирлик ва идоралар, ҳамкор жамоалар, нодавлат жамоат ташкилотлар ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари, тиббиёт  муассасалари мутахасислари, олий ўқув юрти ходимлари иштирок этишди.
Кечани Миллий Жамият раиси профессор Ҳ.Я. Каримов очди ва нутқ сўзлади. Байрам билан йиғилганларни Халқаро Қизил Хоч Қумитасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари Жак Вилетта табриклади.
Таъкидлаб ўтилгандек, сайёрамиздаги энг кекса  жамоат ташкилоти замиридаги  инсонпарварлик ғоялари мана бир ярим асрки,  олийжаноб интилишлар байроғи остида  дунёнинг 189 дан ортиқ давлатларини бирлаштириб келмоқда. Барча халқлар маданиятидаги   энг эзгу  хусусиятларини мужассам этган ушбу  халқаро ташкилот, башарият  тарихида биринчилар қаторида  “инсонпарварлик” сўзига аниқ амалий мазмун киритди.    Мазкур Ҳаракат фаолиятининг ахлоқий ва маънавий негизи ҳанузгача  аниқ ифодаланган еттита тамойилдан иборат: инсонпарварлик, беғаразлик, бетарафлик, мустақиллик, ихтиёрийлик, бирлик ва универсаллик.
Ўзбекистон  Қизил Ярим Ой  Жамияти ушбу шонли санани кенг нишонлаш мақсадида бир қатор тадбирларни режалаштирган. Миллий Жамиятнинг барча минтақавий ташкилотларида сана доирасида турли хил кечалар, давра суҳбатлари, конференция ва фто-кургазмалар ташкил қилиш кўзда тутилган.

Торжественный вечер в “Туркистоне”
Каждый год 8 мая мировая общественность отмечает  Международный день Красного Креста и Красного Полумесяца. В этом году, в честь 151-летия Международного Движения, по инициативе МККК он проходит под девизом “Моя история Красного Полумесяца”.  В этот день по особому преобразилось фойе  столичного Дворца «Туркистон».  7 мая здесь состоялся  торжественный вечер, приуроченный к юбилейной дате. Руководители и специалисты Национального общества встречали гостей. В числе приглашенных  —  представители дипломатического корпуса, министерств и ведомств, общественных организаций,  специалисты медицинских учреждений, учебных заведений страны.
С приветственным словом на вечере  выступил  председатель Общества Красного Полумесяца Узбекистана профессор Х.Я.Каримов. С знаменательной датой собравшихся поздравил  Жак Вилетта — Глава регионального представительства Международного Комитета Красного Креста в Центральной Азии.
Как было подчеркнуто, гуманные идеи, заложенные в основе старейшей общественной организации планеты, уже на протяжении полутора столетий объединяют  под благородной миссией более 189 государств мира.     Вобрав  в себя лучшие черты гуманистического мировоззрения из культур всех народов, Международная организация  одной из первых в истории человечества вложила в слово «гуманизм» конкретный практический смысл. И по сей день семь основополагающих принципов  составляют основу деятельности  Международного движения   Красного Креста и Красного Полумесяца – гуманность, беспристрастность, нейтральность, независимость, добровольность, единство и универсальность.
Общество Красного Полумесяца Узбекистана — одно из многих  общественных организаций страны, деятельность которой близко соприкасается с жизнью обычных людей. Программы, реализуемые Национальным Обществом,  охватывают самые широкие слои населения. Это – и  курсы оказания первой медицинской помощи, служба «Мехр-шафкат»,  безвозмездное донорство, поддержка семей, которым была оказана помощь после бедствий, воссоединение разлученных по разным причинам семей. По всей стране к юбилейной дате региональными подразделениями  Общества Красного Полумесяца Узбекистана будут организованы  встречи, семинары, конкурсы, конференции.
Завершился вечер балетом П.Чайковского «Щелкунчик» в постановке Государственного академического театра оперы и балета имени Алишера Навои.