Биринчи ёрдам кўрсатишга оид ўқув семинарлари
2018 йил 27 июлда ЎҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилотида шаҳар, туманлар бўлимлари “Меҳр-шафқат” хизмати ҳамширалари, 7 август куни эса Косонсой тумани маҳалла фуқаролар йиғинлари раисларининг маслаҳатчилари ва котиблари биринчи ёрдам кўрсатиш асосларига ўқитилди.
Иштирокчиларга ҚХ ва ҚЯО ХҲ тамойиллари, Ўзбекистон ҚЯОЖнинг мақсад ва вазифалари, Биринчи ёрдам кўрсатиш тамойиллари, жабрланувчини кўчириш қоидалари, одам анатомияси ва физиологияси асослари ҳақида ахборот берилди. Улар юрак-қон томирлари ва нафас йўллари касалликлари, иссиқ ва совуқнинг инсонга турли жароҳатлар ва куйишларда биринчи ёрдам кўрсатиш усуллари, йўл-транспорт ҳодисаларида жабрланганлар ёрдам кўрсатиш қоидаларини муҳокама қилдилар. Ҳар бир мавзу юзасидан амалий машғулотлар ўтказилди. Иштирокчиларга Ўзбекистон Республикасининг “Қон ва унинг таркибий қисмлари донорлиги тўғрисида”ги Қонунининг мазмун-моҳияти, ёшлар ўртасида беғараз донорликни ривожлантиришда амалга оширилиши лозим бўлган ишлар хусусида тегишли тавсия ва йўл-йўриқлар берилди.
Ўқув-семинарларида иштирокчиларнинг назарий билимлари синовдан ўтказилиб, уларга тегишли сертификатлар тақдим этилди

Учебные семинары по первой помощи
27 июля 2018 года в Наманганской областной организации ОКПУ было организовано обучение сестер милосердия городских и районных служб “Мехр-шафкат”, а 7 августа в Касансайском районе прошел обучающий семинар советников председателей и секретарей махаллинских сходов граждан по оказанию первой помощи (ПП).
Участники семинаров были ознакомлены с принципами Международного движения ККиКП, целями и задачами ОКПУ, с принципами и правилами оказания ПП, с правилами транспортировки пострадавших, об основах анатомии и физиологии человека. Собравшиеся обсуждали проблемы и профилактику сердечно-сосудистых заболеваний и заболеваний дыхательных путей, влияния жары и холода на человека, методику оказания первой помощи при различных типах ранений и ожогов, правила оказания помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях (ДТП). По каждой теме были проведены практические занятия. Также участникам рассказали о важности и сущности Закона Республики Узбекистан “О донорской крови и ее составных частей”, о задачах по развитию донорства крови среди молодежи, о пропаганде здорового образа жизни среди населения, особенно среди молодежи и были даны соответствующие советы и рекомендации.
На учебных семинарах были проверены теоретические знания участников и вручены соответствующие сертификаты.