Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси лойиҳаси доирасида Ўзбекистон ҚЯОЖ ходимлари томонидан 28 октябрь – 2 ноябрь кунлари Сурхондарё вилояти ҳудудидаги ҳарбий қисмлардан бирида хизмат қилаётган ҳарбий хизматчиларни биринчи ёрдам кўникмаларига ўргатиш бўйича семинар-тренинг ўтказилди. Тадбирда Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси минтақавий ваколатхонаси вакили Зарифа Муҳитдинова иштирок этди.
Тадбир иштирокчиларига ЎҚЯОЖ мутахассислари Т.Жўраев ва М.Сабировлар томонидан Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракатининг тамойиллари, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти фаолияти, шунингдек, биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича тушунчалар берилди ва ҳар бир мавзуга оид элементлар намойиш этилди. Ўқув жараённинг амалий қисмида харбийлар олган билимларини фавқулодда вазиятларда жабрланганларни турли хил бино ва транспорт воситаларидан эвакуация қилиш, уларнинг хавфсизлигини таъминлаш ва биринчи ёрдам кўрсатиш элементлари орқали намоён этишди. Тренинг якунида тингловчилар томонидан ўзлаштирилган билимлар синовдан ўтказилиб, уларга Ўзбекистон ҚЯОЖ сертификатлари топширилди.

Обучение военнослужащих навыкам оказания первой помощи
В рамках осуществления совместного проекта ОКП Узбекистана с Региональным представительством Международного Комитета Красного Креста с 28 октября по 2 ноября был проведен семинар-тренинг по обучению военнослужащих одной из воинских частей, расположенной в Сурхандарьинской области навыкам оказания первой помощи.
Специалисты ОКПУ Т.Жураев и М.Сабиров ознакомили военнослужащих с принципами Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, деятельностью ОКПУ, а также основными элементами оказания первой помощи. В практической части тренинга обучаемые отработали действия по эвакуации пострадавших в результате чрезвычайной ситуации из помещений зданий и различных видов транспорта. По окончании тренинга была проведена оценка знаний, полученных военнослужащими и им были вручены сертификаты ОКП Узбекистана.