Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан  Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида  фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва ҳаракат қилиш  давлат тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги Қарорида белгиланган вазифаларни бажариш бўйича  ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, аҳолини биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш устувор вазифалардан саналади.   Низомга оид  вазифаларни амалга ошириш мақсадида Наманган вилоят ташкилоти минтақадаги бир қатор ташкилот ва муассасалар билан  шартномалар тузди.
Бугунги кунда аҳолини биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўқитиш бўйича комплекс дастур тадбирлари ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда. Жумладан, мониторинг бўйича ишчи гуруҳи томонидан “Наманган электр тармоқлари”, “Наманган телеком” акциядорлик компаниялари, “Ўзбекистон почтаси” АКнинг вилоят филиали, “Наманган автойўл”, “Норин-Сирдарё” ирригация тизими бошқармаси, “Сувоқава” ДУК билан шу хусусда музокаралар ўтказилди.
“Наманган автойўл” ва “Қамчиқ автойўл” ташкилотлари билан график асосида 200 та ишчини ўқитиш ҳақида икки томонлама шартномалар имзоланди. Шу кунгача ушбу  ташкилотларининг 100 та ходими ўқув курсларини тугаллагани тўғрисида сертификатлар олишди. Йилнинг биринчи ярмида вилоятдаги 38 та ташкилот ва муассасаларнинг 1549 ходимлари ва ўқувчи ёшлар ўқитилди.
Санитар дружиналар фаолиятини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Кўнгиллилар учун эҳтимолий техноген вазиятларга тайёрланиш бўйича тренинглар ташкил этилди. Волонтерлардан тузилган санитар дружиналарнинг “Қамчиқ” довонидаги ўқув тактик машғулотларда қатнашуви таъминланди. Бунинг учун Поп туман ташкилотларида ишлайдиган ёшлардан иборат дружиналар тузилди. Бундан ташқари, Наманган муҳандислик технология институти ректорати билан ушбу олий ўқув юрти талабалари ўртасида ФВга қарши Тезкор жамоасини тузиш ва уларни аҳоли орасида фуқаро муҳофазаси тадбирларига жалб қилиш бўйича музокаралар олиб борилмоқда.

Наманган. Обществом Красного Полумесяца Узбекистана проводится целенаправленная работа по выполнению задач, определенныхв Постановлении Кабинета Министров «О дальнейшем совершенствовании Государственной системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях Республики Узбекистан». В числе важнейших приоритетов — обучение населения оказанию первой помощи. В рамках выполнения Уставных задач, Наманганская областная организация заключила договоры с целым рядом организаций и ведомств.
Для эффективного проведения всех намеченных задач разработана и реализуется комплексная программа мер. В первую очередь были проведены переговоры рабочей группой мониторинга с компаниями “Наманган электр тармоклари”, “Наманган телеком”, областным отделением АК “Узбекистон почтаси”, управлением ирригационной сети “Наманган автойул”, “Норин-Сирдарё”, унитарным предприятием “Сувокава”.
Особое внимание уделяется совершенствованию деятельности санитарных дружин. Организованы тренинги по подготовке волонтеров к возможным техногенным ситуациям. Обеспечено участие санитарных дружин из числа волонтеров на тактических учениях в перевале “Камчик”. Для этого были созданы группы дружин из числа молодежи предприятий Папского района.
На сегодняшний день подписано двухстороннее соглашение на обучение на основе графика 200 сотрудников предприятий “Наманган автойўл” и “Камчик автойўл”,более 100 сотрудников уже получили сертификаты об окончании учебных курсов. В первой половине года прошли обучение 1549 работников 38 предприятий области.