2014 йил 7 май куни Ёшлар ижодиёт саройида яна бир ажойиб тадбир бўлиб ўтди. Бу ерда Биринчи Женева Конвенциясига бағишланган фотокўргазма очилди. Мазкур кўргазмада сайёрамизнинг энг кекса гуманитар ташкилоти фаолияти ҳақида сўзловчи фотосуратлар ва фотоколлажлар намойиш этилди.
Кўргазмага таклиф этилган меҳмонлар қаторида сенаторлар, депутлар, дипломатик корпуслар вакиллари, ХҚХҚниг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбарлари ва мутахассислари ҳамда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва вилоят ташкилотлари раҳбарлари, вазирликлар ва идоралар, жамоатчилик ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
– Бугун эътиборингизга ҳавола этмоқчи бўлаётган фотосуратлар Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг узоқ йиллар давомидаги фаолияти ҳақида сўзлаб беради, – дейди ХҚХҚ Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раиси Жак Вилетта.
– Биз XIX, XX ва XXI асрларда олинган бир қанча тарихий ва замонавий фотосуратларни йиғдик. Кўргазма Халқаро ҳаракатнинг бир ярим асрдан ошиқ фаолияти давомида дуч келаётган вазифанинг қанчалик долзарблигини яна бир бор тасдиқлаб турибди. Бу – ажралишган оила аъзоларини қайта бирлаштириш, муҳтож одамларни қўллаб-қувватлаш, гуманитар ҳуқуқни қўллаб-қувватлаш ва ҳакозо.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раиси Ҳ.Я.Каримов йиғилганларни тантанали сана билан табриклаб шундай таъкидлади:
– Мустақиллккка эришган илк йилларда Ўзбекистон Республикаси инсонпарварлик мазмун касб этувчи Халқаро шартномага, айнан 1949 йилдаги Женева Конвенциясига қўшилишида рамзий маъно мужассам. 1993 йил сентябрда мамлакатимиз Президентининг » Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти тўғрисида»ги Фармойишига мувофиқ республика Парламенти Женева конвенциясига қўшилиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Кўргазма иштирокчилари намойишга қўйилган ноёб фотосуратларни мириқиб томоша қилишди. Уларда тоғларда, қуруқлик ва денгизда қизил рамзли байроқ билан миллионлаб волонтёрлар меҳнат қилаётгани акс эттирилган. Ҳар бир сурат ўзи билан йиллар залворини, инсонпарварлик ва эзгуликнинг ёрқин ифодасини намойиш этади.

Экспозиция уникальных фотографий
7 мая  2014 года   Дворец Творчества Молодежи стал средоточием  еще одного события.  Здесь открылась  фото-выставка, посвященная   150-летию Первой Женевской Конвенции. На экспозиции  представлены уникальные фотографии и фотоколлажи, повествующие о разносторонней деятельности старейшей гуманитарной организации планеты.
В числе приглашенных гостей – сенаторы,  депутаты, представители дипломатического корпуса, руководители и специалисты регионального представительства  МККК в Центральной Азии, руководители Общества Красного Полумесяца Узбекистана и  областных организаций, представители министерств и ведомств, общественных организаций.
— Фотографии, которыми мы хотим поделиться с вами сегодня, призваны показать историю  всей деятельности  Общества Красного Полумесяца Узбекистана и Международного Комитета Красного Креста на протяжении долгих лет  – открывая экспозицию,   отметил  г-н Жак Вилетта,  Глава регионального представительства МККК в  Центральной Азиии. —  Мы собрали несколько  десятков исторических и современных фотографий, сделанных в XIX, XX и XXI веках. Выставка  еще раз показала актуальность задач,   с которыми сталкивается Международное движение  в течение полуторавековой деятельности: воссоединение разлученных членов семей, оказание медицинской помощи, поддержки   нуждающимся людям,  распространение гуманитарных прав и другие.
Поздравляя собравшихся  со знаменательной датой, председатель Общества Красного Полумесяца Узбекистана Х.Я. Каримов отметил:
Глубоко символично то, что  одним из первых шагов  молодого независимого государства было присоединение Республики Узбекистан к Международным договорам, носящим гуманитарный характер, а именно к четырем Женевским Конвенциям 1949 года.  В сентябре 1993 года в соответствии с Указом  Президента страны «Об Обществе Красного Полумесяца Узбекистана»,  Парламент республики принял  Постановление о присоединении к Женевским Конвенциям. За прошедший период проделана масштабная работа по укреплению потенциала Национального общества, в содействии реализации программ социальной значимости.
Участники встречи с интересом ознакомились с представленными на экспозиции фотографиями.  В горах, на суше и на море, под флагом с  красными символами на белоснежном фоне трудятся миллионы волонтёров, и каждое  фото – стремительный бег времени,  яркая демонстрация  приоритетности принципов гуманизма и милосердия.   В них запечатлены будни  многих тысяч добровольцев и специалистов , главных участников миссии гуманизма,  ведь каждый из них находится   в непосредственной близости к тем, кому требуется помощь, кто нуждается в милосердии.