Бюллетенимизнинг аввалги сонида маълум қилинганидек, Ўзбекистон ҚЯОЖ томонидан тақдим этилган “Фавқулодда вазиятлардан самарали ҳимояланиш аҳоли хавфсизлиги ва жамият барқарор ривожланишининг асосидир” номли лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссияси томонидан тасдиқланиб, унинг ижрочиси сифатида Қизил Ярим Ой Жамиятининг Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти ташкилотлари танлаб олинган эди.
Ушбу лойиҳани бажариш мақсадида танлаб олинган туманлар маҳалла йиғинлари вакилларига харид қилинган моддий қийматларни топшириш маросими бўлиб ўтди.
2018 йилнинг 16 ноябрь куни ЎҚЯОЖ ижро аппарати биносида ушбу лойиҳа доирасида махалла фуқаро мухофазаси йиғма гурухларини асбоб ускуналар билан жихозлаш мақсадида Тошкент шаҳридан дастурга киритилган 11 та махаллалар фуқаролар йиғинлари вакилларига Ички ишлар, Соғлиқни сақлаш, Фавқулодда вазиятлар бошқармаси ва Қизил Ярим Ой Жамияти вакиллари иштирокида фавқулодда вазиятларда зарур бўладиган белкурак, лом, болта, пақир, ўт ўчиргич, фонар, овоз кучайтиргич, замбил, кўрпа, ёстиқлар, ошхона идишлари, ўчоқ-қозонлар, сув идиши, канистра каби зарур ашёларни ва биринчи ёрдам аптечкалари тантанали равишда топширилди.
Шунингдек, дастурга киритилган Тошкент вилояти 9 махаллалари фуқаро йиғинлари вакилларига 14 октябрь куни Ангрен шаҳрида Иқтисодиёт коллежи биносида “Маҳалла фуқаро мухофазаси” марказларида захира яратиш учун юқорида кўрсатиб ўтилган моддий қийматлар тантанали равишда топширилди.

Исполнение социального заказа
В предыдущем номере нашего бюллетеня сообщалось, что проект ОКП Узбекистана под названием «Эффективная защита от чрезвычайных ситуаций — основа безопасности населения и устойчивого развития общества» был утверждён Парламентской комиссией Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Необходимо отметить, что ОКП Узбекистана впервые поручена реализация социального заказа. До этого времени структурные подразделения Общества активно участвовали в представлении своих проектов на конкурсы по выделению государственных грантов, объявляемых Общественным фондом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и неоднократно становились их победителями.
В рамках исполнения социального заказа в г.Ташкенте и Ташкентской области прошли мероприятия по передаче товаров первой необходимости и оснащения по ЧС махаллинским сходам граждан.
16 ноября 2018 года в исполнительном аппарате ОКП Узбекистана состоялась передача закупленного оборудования и товаров при ЧС представителям 11 махаллинских сходов граждан в выбранных махаллях г.Ташкента. На мероприятии, организованным при участии представителей органов внутренних дел, МЧС, здравоохранения, сотрудников ОКП и волонтёров для МСГ махаллей были переданы предметы, необходимые для оснащения складов на случаи ЧС (лопаты, вёдра, топоры, огнетушители, фонари, громкоговорители, матрасы, подушки, канистры для воды, кухонная посуда и т.д.).
Аналогичные мероприятия по передаче товаров первой необходимости и оснащения при ЧС махаллинским сходам граждан 9 махаллей Ташкентской области 14 октября т.г. прошли в г.Ангрене в здании Экономического колледжа.