“Табиий офатларда бошқариш” лойиҳаси доирасида ЎҚЯОЖ Тошкент шаҳар ташкилоти томонидан Тошкент шаҳридан танлаб олинган Чилонзор ва Миробод туманларидаги умумтаълим мактаблари ҳамда мактабгача таълим муассасаларида ўтказилган тренинглар якуни бўйича симуляциявий машғулотлар ўтказилди.
Уч босқичдан иборат бўлган (сафда туриш, аптечка жихозлари, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро ҳаракати тарихи; биринчи ёрдам кўрсатиш; йўл ҳаракати хавфсизлиги қоидалари ва жабрланганларни эвакуация қилиш) мусобақаларда 30-31 январь кунлари Чилонзор туманидаги 181 ва 195а сонли, 7-11 февраль кунлари Миробод туманидаги 213 ва 125 сонли умумтаълим мактабларининг иккита 7-синф ва иккита 8-синф ўқувчиларидан ташкил топган санитар постлари “Саломатликнинг ёш дўстлари” мусобақасида ўзаро беллашдилар.
Булардан ташқари, 3-4 февраль кунлари Чилонзор туманидаги 363 ва 204 сонли мактабгача таълим муассалари, 5-10 февраль кунлари Миробод туманидаги 521 ва 126 сонли мактабгача таълим муассалари тарбиячилари ва ходимлари иштирокида симулияцион машқлар ўтказилди.
Машғулот мавзуси содир бўлиши мумкин бўлган зилзила вақтида тарбияланувчиларни хавфсиз ҳудудга эвакуация қилиш ва жабрланган болажонларга биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича амалий ҳаракатларни синаб кўришдан иборат бўлди. Тадбирлар сўнгида барча иштирокчиларга ва ғолиб командаларга фахрий ёрлиқлар ва эсдалик совғалари тақдим этилди.

Снижение рисков бедствий в общеобразовательных и дошкольных учреждениях
Как логическое продолжение деятельности по снижению риска стихийных бедствий в общеобразовательных и дошкольных у чреждениях Мирабадского и Чиланзарского районов г.Ташкента, осуществляемой Ташкентской городской организацией ОКПУ, явились проведенные  симуляционные учения на данных объектах.
В соревнованиях санитарных постов “Юные друзья здоровья”, состоявшие из трех этапов (строевой смотр, оснащение аптечки, история Международного движения Красного Креста и
Красного Полумесяца; оказание первой помощи; знание правил безопасности дорожного движения и эвакуация пострадавших) п риняли участие ученики 7 и 8 классов  средних школ №№ 181 и 195-а Чиланзарского,  а также школ №№ 125 и 213 Мирабадского районов.
Кроме этого, были проведены симуляционные учения для воспитателей и персонала дошкольных учреждений №№ 363 и 204 Чиланзарского, а также дошкольных учреждений №№ 521 и 126 Мирабадского районов столицы.
В ходе этих мероприятий были отработаны практические действия по эвакуации детей в безопасные места в результате землетрясения и оказания пострадавшим первой помощи. По окончании соревнований, от имени Ташкентской городской организации ОКП Узбекистана,  победители и все участники мероприятий были награждены дипломами и памятными сувенирами.