2015 йил 19-20 май кунларида Тожикистон республикасининг Варзоб шаҳрида Марказий Осиё давлатлари вакилларининг иштирокида митақавий семинар бўлиб ўтди. Унда “Марказий Осиё Қизил Ярим Ой Жамиятларининг офатларга қарши Минтақавий заҳира режасини қайта к ўриб чиқиш, янгилаш, ва амалда қўллаш” мавзуси муҳокама қилинди.
Ушбу форум “DIPECHO VIII: Марказий Осиёда фалокат хатарини камайтириш тизимини мустаҳкамлаш орқали ҳамкорлик барқарорлигини яратиш” дастури асосида Инсонпарварлик ёрдами ва фуқаро ҳимояси бўйича Европа Комиссиясининг молиявий кўмагида амалга оширилади.
Семинар ишида Марказий Осиё Қизил Ярим Ой Миллий Жамиятлари вакиллари, Германия Қизил Хочи, Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси, ҳамда БМТнинг инсонпарварлик масалалари бўйича бошқаручи тадқиқотчилари, БМТ Болалар фонди вакилларидан иборат 40 яқин мутахассислар қатнашдилар. Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти делегацияси сафида ФВ бўлими бошлиғи М.Миржапаров, лойиҳа координатори М.Адилов ва Андижон вилояти жамияти ташкилотидан масъул ходим И.Садовниковалар иштирок этишди.
Учрашув доирасида штаб ўқув машқлари режалаштирилган бўлиб, уларни ўтказишдан асосий мақсад – Марказий Осиё Қизил Ярим Ой Жамиятлари Минтақавий заҳира режасини янгилаш, табиий офатлар ва ФВларга тайёргарлик кўриш ва уни олдини олиш бўйича замонавий билим ва кўникмаларни амалда қўллашдан иборатдир.
Икки кун мобайнида Минтақавий заҳира режаси Миллий Жамиятлар вакиллари ва ҳамкорлар иштирокида муҳокама қилиниб, тахлил этилди. Ўрганиш эараёнида айрим камчиликлар аниқланиб, Режани янгилаш ва файта кўриб чиқиш учун Келишув ишлаб чиқилди.
Бўлиб ўтган команда ўқув машқлари жараёнида Қозоғистон республикаси Алмати шаҳрида кучли ер қимирлашга оид чора – тадбирлар кўллаш бўйича стандарт операцион фаолият тестлари ўтказилиб ушбу жараенни амалга ошириш учун 5 Миллий Жамиятлар вакиллари ва ҳамкорлар иштирок этишди.

DIPECHO VIII: новые грани сотрудничества
19-20 мая 2015 г. в городе Варзоб Таджикистана состоялась региональная встреча представителей Центрально-азиатских государств на тему «Тестирование, пересмотр и обновление Регионального Резервного Плана реагирования на бедствия Обществ Красного Полумесяца Центральной Азии»
Форум организован в рамках реализации проекта DIPECHO VIII: «Создание устойчивости сообществ путем укрепления систем снижения риска бедствий в Центральной Азии» при содействии Департамента Европейской Комиссии по гуманитарной помощи и гражданской защите.
В работе семинара приняли участие около сорока специалистов Национальных Обществ Красного Полумесяца Центральной Азии, Германского Красного Креста, представителей Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, а также эксперты Управления по координации гуманитарных вопросов ООН, Детского Фонда ООН и Всемирной Продовольственной Программы. Делегацию Общества Красного Полумесяца Узбекистана представляли начальник отдела М. Миржапаров, координатор проекта М. Адылов и ответственный сотрудник проекта по Андижанской области И.Садовникова.
В рамках встречи были запланированы штабные учения с целью обновления Регионального Резервного Плана Обществ Красного Полумесяца Центральной Азии с учетом развития, изменения и новых подходов в области готовности к стихийным бедствиям и реагирования на ЧС.
В течение двух дней Региональный Резервный План был обсужден и проанализирован представителями Национальных Обществ и партнерами. Были выявлены существующие пробелы, а также разработаны и согласованы последующие шаги для пересмотра и обновления Плана. В ходе состоявшихся командно-штабных учений были протестированы Стандартные Операционные Процедуры по реагированию на крупное землетрясение в г.Алматы с привлечением представителей пяти Национальных Обществ, партнеров и международных механизмов реагирования на бедствия.