“Марказий Осиё мамлакатларида ҚЯО жамиятлари ва мақсадли ҳамжамиятларнинг маҳаллий, миллий ва минтақавий даражада салоҳиятини оширишга ҳисса қўшиш – тизимлар барқарорлигини ошириш” Германия Қизил Хочи лойиҳаси доирасида 28-29 июнь кунлари Тожикистон Республикаси Сўғд вилояти Гулистон шаҳрида “Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон ҚЯО жамиятларининг фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга оид минтақавий режаси”ни ишлаб чиқишга бағишланган семинар бўлиб ўтди. Йиғилишда ФВВ/ФВҚ, ҚХХҚ Минтақавий ваколатхонаси, ҚХ ва ҚЯО жамиятлари Халқаро Федерацияси, юқорида тилга олинган миллий жамиятлар ва Германия Қизил Хочи офиси ходимлари иштирок этдилар.
Икки кун давом этган семинарда ҳар бир миллий жамият томонидан унинг фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш борасидаги имкониятлари, тузилиши ва салоҳиятига бағишланган презентациялар намойиш этилди. ФВВ/ФВҚ вакиллари фавқулодда вазиятлар юзага келганда ўз ташкилотларининг фаолияти, қўшни мамлакатлар билан чегарадош минтақаларда фавқулодда вазият рўй берганда ҳаракат қилиш тажрибаси, ушбу мавзуга бағишланган ҳамкорликдаги амалий машқларни ўтказиш ҳамда трансчегаравий характерга эга фавқулодда вазиятлар содир бўлиши ва оқибатлари юзасидан тушунчалар беришди. Йиғилиш қатнашчилари ишчи гуруҳларга бўлинган холда йирик трансчегаравий сел, сув тошқини ва зилзила каби табиий офатларда 24, 72 ва 168 соатдан сўнг ҳаракат қилишга оид “Стандарт иш тартибларни” ишлаб чиқишди. Булардан ташқари, тадбир давомида шунингдек 2019 йилнинг куз мавсумида режалаштирилган уч томонлама қўшма чегара машқларини ўтказиш бўйича сўз юритилди ва фикр алмашинилди.

Разработка регионального резервного плана по реагированию на чрезвычайные ситуации
28-29 июня в г.Гулистон Согдийской области Республики Таджикистан в рамках проекта «Вклад в укрепление потенциала и улучшение устойчивости структур ОКП и целевых сообществ на местном, национальном и региональном уровнях в отобранных странах Центральной Азии», в рамках программы  Германского Красного Креста, прошел семинар, посвященный разработке «Регионального резервного плана» национальных обществ Красного Полумесяца Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана по реагированию на чрезвычайные ситуации трансграничного характера.
В работе семинара приняли участие представители МЧС/КЧС, Регионального представительства МККК, Международной федерации обществ КК и КП, Национальных обществ, а также представители офиса Германского Красного Креста в Центральной Азии.
В ходе семинара участникам были представлены презентации национальных обществ об их деятельности по реагированию на чрезвычайные ситуации, информация о структуре, потенциале обществ, а также имеющимся резервном плане. Представители МЧС/КЧС довели до сведения слушателей обзор деятельности своих ведомств по реагированию на чрезвычайные ситуации, имеющийся опыт взаимодействия с соседними странами по реагированию на чрезвычайные ситуации на приграничных территориях, проведению совместных учений и о возможных сценариях чрезвычайных ситуаций трансграничного характера. Участники семинара были распределены в совместные рабочие группы и ими были разработаны «Стандартные операционные процедуры» по реагированию на крупномасштабное бедствие трансграничного характера: «Наводнения и сели. Землетрясения» на периоды в течение 24, 72 и от 168 часов после чрезвычайной ситуации и до завершения операции. В ходе мероприятия также были обсуждены последующие шаги по разработке «Регионального резервного плана» и подготовка к трансграничным учениям, которые намечено провести осенью 2019 года.