“Бошқарув органлари, Фавқулодда вазиятлар давлат тизими ҳудудий ва функционал қуйи тизимларининг табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳаракати” мавзусида 20-22 ноябрь кунлари Қорақалпоғистон Республикаси Қўнғирот туманида қўмондонлик-штаб ўқув машқи ўтказилди.
Ўқув машқи режасига асосан шартли юзага келган зилзиланинг оқибатларини бартараф этиш ва қутқарув ишларини ўтказиш ФВВ ва бошқа тегишли идоралар томонидан амалга оширилди. ЎҚЯОЖ ходимлари ва кўнгиллилари машқда фаол иштирок этиб, ФВДТ хизматлари билан ҳамкорликда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш борасида ўз ҳаракатларини ишлаб чиқишди.
Ушбу мавзуга бағишланган яна бир қўмондонлик-штаб ўқув машқи 10-11 декабрь кунлари Наманган вилояти Поп тумани “Қамчиқ” довонида ўтказилди.
ЎҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилотининг ходимлари ва кўнгиллилари вилоят фавқулодда вазиятлар ва соғлиқни сақлаш бошқармаларининг махсус хизматлари билан ҳамкорликда ҳаракатларни амалга ошириб, жабрланганларни хафсиз ҳудудларга кўчириш ва биринчи ёрдам кўрсатиш амалиётини бажардилар. Булардан ташқари “Қамчиқ” довонида куз-қиш мавсумини талофатсиз ўтказиш ва
йўловчилар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ЎҚЯОЖ вилоят ташкилоти томонидан белг
иланган 3 та нуқтада 100 нафар йўловчига мўлжалланган 8 турдаги 16,0 млн. сўмлик заҳира шакллантирилди.

Действия органов управления, сил и средств территориальных подсистем ГСЧС по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера». Такова тема командно-штабных учений, которые 20-22 ноября прошли в Кунградском районе Каракалпакстана. Цель данного мероприятия – подготовка населения и профильных организаций на случаи возникновения чрезвычайных ситуаций.
Согласно программы учений, профильные службы совместно с МЧС провели спасательную работу после условного землетрясения и его последствий. В ходе командно-штабных учений, в которых самое активное участие приняли сотрудники и волонтеры ОКПУ, были отработаны совместные действия служб ГСЧС по самым разным направлениям, от оказания первой медицинской помощи до тушения пожаров.
Этой же теме были посвящены еще одни командно-штабные учения, которые 10-11 декабря прошли на перевале “Камчик” Папского района Наманганской области.
Сотрудники и волонтеры Наманганской областной организации ОКПУ, выполняя задачи совместно со специальными подразделениями областного управления по чрезвычайным ситуациям и управления здравоохранения, провели эвакуацию условно пострадавшего населения и оказали им первую помощь. Кроме этого, областной организацией ОКПУ для обеспечения устойчивости осенне-зимнего сезона перевозок на перевале “Камчик” в обозначенных 3-х пунктах из расчета на 100 водителей созданы запасы необходимых предметов и питания из 8 наименований на общую сумму 16,0 млн. сумов.