Қўмондонлик-штаб ўқув машқлари
Сирдарё вилояти Фуқаро муҳофазаси бошлиғининг 2019 йил  28 февралдаги 4-сонли буйруғига асосан 2019 йил 12-14 март кунлари Мирзаобод тумани “Наврўз” шаҳарчасида бошқарув органлари, ФВДТ худудий ва қуйи тизимларининг табиий хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф қилиш бўйича ҳамкорликдаги ҳаракатлари мавзусида қўмондонлик–штаб ўқув машқлари ўтказилди.
Қўмондонлик-штаб ўкув машқи давомида фавқулодда вазиятлардан зарар кўрган аҳолига ёрдам кўрсатиш учун Қизил Ярим Ой Жамиятининг заҳиралари тизими ташкил этилди, туман шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш бригадалари дала шароитида қуриш учун зарур бўлган палаткалар билан таъминланди. Машқлар давомида вилоят фавқулодда вазиятлар ва соғлиқни сақлаш бошқармаларининг махсус хизматлари билан ҳамкорликда амалий ҳаракатлар олиб борилиб жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатилди.
Ўтказилган тадбирда Ўзбекистон ҚЯОЖ Сирдарё вилоят ташкилотининг 48 нафар ўқувчилардан иборат санитар постлари ва 12 кўнгиллилардан ташкил топган офатларга таъсир кўрсатувчи команда ўз маҳоратларини кўрсатиб, фаол иштирок этишди.

В соответствии с приказом начальника Гражданской защиты Сырдарьинской области 12-14 марта в Мирзаабадском районе были проведены командно-штабные учения по отработке совместных действий территориальных и подсистемных подразделений ГСЧС по ликвидации последствий стихийных бедствий.
Сырдарьинской организацией ОКП были созданы резервные запасы для оказания помощи при ЧС, в том числе предоставлены семейные палатки, необходимые для размещения пострадавшего населения. В ходе учений, которые прошли в тесном сотрудничестве со специальными службами региональных подразделений МЧС и здравоохранения, были отработаны практические вопросы эвакуации и оказания первой помощи пострадавшим.
В проведенных командно-штабных учениях приняли активное участие санитарные посты в составе 48 учащихся и команда реагирования на бедствия Сырдарьинского организации ОКПУ состоящая из 12 волонтёров.