AНДИЖОНДА АМАЛИЙ – ЭВАКУАЦИЯ МАШҒУЛОТЛАРИ
Зилзилалар энг ҳалокатли табиий офатлардан бири бўлиб, энг кўп қурбонлар келтириши ҳам маълум. Шундай қилиб, 6 феврал куни Туркия ва Сурияда содир бўлган кучли зилзила натижасида 58 976 дан ортиқ киши ҳалок бўлди, 120 000 дан ортиқ киши жароҳат олди. Бироқ, маълумки, зилзила пайтида кўпрлаб қурбонлар бўлишига табиат ҳодисасининг ўзи емас, балки бинолар ва мебел қисмларининг одамлар устига қулаши сабаб бўлмоқда. Зилзила вақтидаги тўғри ҳаракатлар ҳақида аҳолини хабардор қилиш бунинг олдини олишга ёрдам беради.
2023-йил феврал ойида Туркия ва Сурияда содир бўлган воқеалар жаҳон ҳамжамиятини безовта қилди ва дунёнинг бошқа минтақаларида зилзилалар ва улар содир бўлганда қандай ҳаракат қилиш кераклиги ҳақидаги маълумотларга қизиқишни оширди.
Шу боис Қизил ярим ой жамияти Aндижон вилоят ташкилоти шаҳар халқ таълими бўлими раҳбарияти билан биргаликда Aндижон шаҳридаги ўн икки аҳоли пунктидаги умумтаълим мактабларида амалий эвакуация машғулотлари дастури ва жадвалини ишлаб чиқди, айтмоқчи, Ўзбекистонда “Ёш қутқарувчилар” тўгараклари ва ҚЯОЖ санитар постлари аллақачон ташкил этилгандир. Aсосий мавзу – «Зилзилада мактаб ўқувчиларининг хатти-ҳаракати» деб номланди.
Машғулотларни ўтказиш жараёнида ўқувчилар ва мактаб ўқитувчилари Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракати тарихи, шунингдек, Ўзбекистон ҚЯОЖ тарихи ва фаолияти билан таништирилди. Лекин асосий эътибор зилзила содир бўлганда тўғри ҳаракатларни ўргатиш, бино ичида ҳаракатни ташкил этиш, эвакуация жараёнининг тартиби ва биринчи ёрдам асосларини ўргатишга қаратилди. Ҳозирда жадвалга мувофиқ умумтаълим мактабларида эвакуация дарсларини ташкил этиш ишлари давом этмоқда.
Шунингдек, Aндижон шаҳридаги 2-умумтаълим мактабининг 25 нафар ўқитувчиси биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўникмаларини ўргатиш бўйича 8 соатлик таянч курсни тамомлаб, сертификатлар олди. Мактаб раҳбарлари ёзги таътилда бошқа ўқитувчиларнинг малакасини оширишни давом эттириш истагини билдирди.

Землетрясение является одним из самых разрушительных стихийных бедствий и причиной наибольшего количества жертв. Так, в результате мощного землетрясения в феврале 2023 г. в Турции и Сирии более 58 976 человек погибли и более 120 000 получили ранения. Однако, известно, что большое количество жертв при землетрясении вызвано не столько самим природным явлением, сколько обрушениями на людей строений и предметов мебели. Избежать этого во многом помогает информирование населения о правильных действиях при землетрясении.
События в Турции и Сирии обеспокоили мировое сообщество и повысили интерес в других частях мира к информации о землетрясениях и о том, как правильно действовать в случае их возникновения. Вот и Андижанская областная организация ОКП Узбекистана совместно с руководством городского отдела народного образования разработала программу и график проведения практических эвакуационных занятий в общеобразовательных школах, в которых уже организованы кружки «Юных спасателей» и санитарные посты Общества, по двенадцати адресам г.Анлижана. Основная тема — «Поведение школьников в случае землетрясения»
В процессе проведения занятий, учащиеся и преподаватели школ были ознакомлены с историей движения Красного Креста и Красного Полумесяца, а также с историей и направлениями деятельности ОКП Узбекистана. Но основное внимание было уделено обучению правильным действиям при землетрясении, организации передвижения внутри здания, порядку эвакуационного процесса и основам оказания первой помощи. В настоящее время, согласно графика, работа по организации эвакуационных занятий в общеобразовательных школах продолжается.
Кроме этого, 25 преподавателей общеобразовательной школы №2 г. Андижана прошли 8-часовой базовый курс по обучению навыкам оказания первой доврачебной помощи и получили сертификаты. Руководство школ выразило желание продолжить обучение других преподавателей во время летних каникул.