O’zbekiston Qizil Yarim oy jamiyatining Nizomi maqsadlariga muvofiq vakolatli davlat organlari bilan birgalikda koronavirus infeksiyasi (COVID-19) tarqalishining oldini olish va uning oqibatlarini yumshatish bo’yicha aholi o’rtasida faol ishlar olib borilmoqda, xususan:
– odamlar ko’p bo’lgan joylarda – bozorlarda, jamoat transportida, avtoturargohlarda, korxonalar va mahallalarda (mahalliy jamoalarda) QYaOJ xodimlari va ko’ngillilari sanitariya-ma’rifiy ishlarini va shaxsiy gigiena bo’yicha suhbatllar olib boradilar, tibbiy niqoblar va axborot materiallarini tarqatadilar (Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim oy Federatsiyasi, Jahon Sog’liqni saqlash tashkiloti va O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligidan olingan);
– Aholining ijtimoiy zaif qatlamlari, xususan, yolg’izlar, keksalar, nogironlar va boshqalarga g’amxo’rlik kuchaytirilmoqda.

В соответствии с Уставными задачами Обществом Красного Полумесяца Узбекистана, совместно с уполномоченными государственными органами, среди населения ведётся активная работа по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) и смягчению его последствий, частности:
— в местах массового скопления людей- на рынках, общественном транспорте, автостоянках, предприятиях и махаллях (местных сообществах) сотрудники и волонтёры ОКПУ проводят санитарно-просветительскую работу и беседу по личной гигиене, бесплатно распространяют медицинские маски и информационные материалы (полученные от Международной Федерации ККиКП, МККК, ВОЗ и Минздрава РУз);
— Усиливается забота о подопечных и социально уязвимых слоях населения, в частности, одиноких, престарелых, инвалидов и других.