2015 йил Давлат дастурини амалга ошириш доирасида Миллий Жамият ўз васийлари манзилларига медиатур ташкил этди. ЎҚЯО Жамияти Тошкент шаҳар ташкилоти вакиллари билан бирга “Маҳалла” радиоканали, “Пойтахт” информацион дастури ва “Тасвир” журнали ижодкорлари 100 ёшли кексалар хонадонларига ташриф буюришди.
– 100 ёшга кириш ҳаммага ҳам насиб этавермайди, бу тақдирнинг инояти, – дейди Тошкент шаҳар Бекобод маҳалласида истиқомат қилувчи Абдумажид ота Ҳошимов. – Илоҳим юртимизга кўз тегмасин, фаровонлик аримасин элимиздан.
Табаррук ёшдаги отахоннинг тилаклари ижобат бўлсин, деймиз биз ҳам. Бу ёшда уларга аввало, эътибор керак, яхши хабарлар билан тез-тез ҳол-аҳвол сўраб туриш, асрга тенгдош ҳаёт хотираларидан тинглаш, кўнгилларини кўтариш лозим. Шу боис отахондан маҳаладошлар, ёшлар, таълим муассасалари ўқувчилари ҳамда хизмат юзасидан оилаларга беғараз кўмаклашувчи инсонлар хабар олиб туришади.
Ўзбекистон ҚЯОЖ Учтепа туман ташкилоти “Меҳр-шафқат” хизмати мутахассислари ҳам Абдумажид ота Ҳошимовдан тез-тез хабар олиб туришади. Байрамлардагина эмас, бегим кунлари ҳам келиб, табаррук отахондан донишлик, шукроналик, ҳаёт сабоқларини олишади.
– Ҳар бир кўрган кунимизга қувониб, Яратганга шукрона айтиш керак, – дейди отахон – Уйғониб тонгни қарши олиш, бола-чақа, неваралар, яқинларингнинг дийдоридан қувониш ҳам бир иноят. Иш ҳам, дам олиш ҳам меъёрида бўлгани маъқул. Кўп ҳаракатда бўлиш, тоза луқма танноввул қилиш саломатликни мустаҳкамлайди. Хотиржамлик, яхши муомала умрни зиёда қилади.
Шу йил январь ойида отахон 100 ёшни қаршилади. У Жаҳон урушида бошдан оёқ қатнашиб омон қайтди. Кейин боғбонлик қилиб она заминда қанча мевали, манзарали дарахтларни ўстирди.
Аҳил Ҳошимовлар оиласининг саноғи ҳам катта – саккиз фарзанд, 36 невара, 93 эвара ва 43 чевара! Отахон меҳмонларни яхши кўради. – Уларни кўрсам, кўнглим кўтарилади, суҳбатлашсам дилим ёзилади, – дейди отахон.
Мана бугун ҳам Абдумажид ота журналистлар билан учрашув чоғида кўп воқеаларни ёдга оли. Яна бир бор уруш йилларини эслади, меҳнат, турмуш ва узоқ умр сирларидан ҳикоя қилди. Ҳаётида кўрган яхши кунларидан, айниқса юрт мустақиллигини кўришдек бахтга етказганидан бениҳоя ҳаяжонланиб сўзлади. Пойтахтдаги бениҳоя улкан янги қурилишлардан, ўзгаришлардан ҳайрона қолиб қувонишини айтди. Айниқса, неваралари билан “Минор” мажмуасига боргани ва олган тассуротларини ҳаяжонланиб қайта-қайта айтиб берди.
Навбатдаги учрашув манзили – Миробод туманидаги Афросиёб маҳалласи бўлди. Бу ерда ҳам Миллий Жамият васийларидан бири истиқомат қилади. Ариада Васильевна Александрова шу йилнинг февраль ойида юз ёшга тўлди. Тиббиёт соҳасида таълимни тугатиб, жаҳон урушида ҳам тиббиёт батальонида хизмат қилди. Кейинчалик узоқ йиллар ўзи таъкидлаганидек, оддий шифокор бўлиб ишлади. Юз ёшда ҳам нутқи тиниқ, гап-сўзи мулойим, фикр-мулоҳазалари ибратли. Очиғи, кўпчиликнинг ҳавас келади. Қўни- қўшнилар хабар олиб туриш билан бирга ҳануз унга мурожаат қилиб туришади. “Кексаликнинг ҳам ўз гашти бор, –дейди у. – ҳаётимдан, ҳозирги кунларимдан мамнунман”. Қалби дарё, меҳри баланд онахон инсонларга яхшилик қилишни эзгу амал деб билади. Эл бойлиги бўлган бундай табаррук кексаларимиз бор бўлсин.

В рамках реализации программы 2015-го года Национальное Общество организовало медиатур по адресам своих подопечных. Навестить 100 летних долгожителей вместе с представителями Ташкентской городской организации пришли журналисты радиоканала «Махалла», информационной программы «Пойтахт», журнала «Тасвир».
Дожить до ста лет дано не каждому. Это — подарок судьбы, считает Абдумажид ота Хошимов, старейший житель махали «Бекобод» города Ташкента. Больше всего в этом возрасте им нужно внимание, чтобы навещали почаще, несли с собой позитив, сидели рядом и слушали рассказы о жизни длиною в целый век. Потому и приходят к нему махаллинцы и молодожены, учащиеся образовательных учреждений и те, кто по долгу службы помогает семьям безвозмездно.
Частые гости у Абдумажид ота Хошимова – и специалисты службы «Мехр-шафкат» Учтепинской районной организации ОКП Узбекистана. Навещают в праздничные дни, приходят и в будни, чтобы зарядиться энергией мудрости и оптимизма у почетного долгожителя столицы.
— Надо радоваться каждому новому дню, благодарить Создателя за то, что встав рано утром, ты увидел солнце, а вечером можешь созерцать звездное небо. А главное — надо соблюдать чувство меры во всем, мало есть и мало спать, много двигаться и употреблять здоровую пищу, — говорит Абдумажит ота.
В январе этого года Бобо исполнилось 100 лет. Прошел всю войну, а в мирное время выращивал сады. В большой дружной семье Хошимовых – 8 детей, 36 внуков, 93 правнука и 46 праправнука! Бобо любит гостей. — Они дарят мне хорошее настроение, с ними мне всегда интересно – признается он. Вот и сегодня в беседе с журналистами Абдумажит ота вспоминал войну, делился секретами долголетия, радовался тому, что судьба подарила столько отрад в жизни, увидел плоды Независимости, особенно восхищался новостройками Ташкента, впечатлил долгожителя и монументальный комплекс «Минор», где он побывал вместе с внуками.
Следующий адрес встречи – Мирабадский район, махалля Афросиёб. Здесь проживает еще одна подопечная Национального Общества.
Ариадне Васильевне Александровой в феврале этого года исполнилось 100 лет. Медик по образованию, прошла всю войну, служила в медицинском батальоне, а затем – как говорит сама, была просто врачом. До сих пор сохранила ясность ума, трезвость суждений и мягкую речь. До сих пор читает научную литературу, умеет работать с Интернетом, говорит, надо быть всегда в форме и находиться в гуще событий. Тогда и возраст нипочем. Рады профессиональному врачу и соседи долгожительницы. Потому что доктор и сегодня, несмотря на почтенный возраст, может поставить диагноз, подобрать нужные лекарства. «Старость – в радость, говорит долгожительница, потому что я живу полноценной жизнью». Доброе сердце, безграничная любовь к людям, жажда делать добро на каждом шагу и подарили нашим горожанам целый век жизни.