Инсонпарварлик ва ҳамжиҳатлик байрами
Пойтахтимизнинг сўлим гўшаларидан бири баҳорий кайфият билан барчани кутиб олди.  2017 йил 19 май куни Ғафур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди.
Қуёш нурларига тўлган кунда ЎҚЯО Жамияти ташаббуси билан Тошкентнинг ушбу соя-салқин бурчаги ҳамкор ташкилотлар вакиллари, Миллий Жамият фаоллари ва кўнгиллилари ихтиёрига берилди. Асосий дарвозадан бошланувчи аллеяларнинг барчаси Халқаро Ҳаракат тимсоллари ва байроқлари билан безатилди. Марказий амфитеатр  қатнашчиларнинг байрам руҳига мос равишда панно ва турли рангли шарлар билан ясатилди.   .
Ўзбекистон ҚЯО Жамиятининг Раиси, профессор Ҳ.Ё.Каримов ва ХҚХҚнинг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси раҳбари  Жан Жером Касабьянка меҳмонларни муборакбод этдилар.
Байрам тадбири иштирокчилари Миллий Жамият салоҳиятини катта қизиқиш билан кўздан кечирдилар.  Боғ марказида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг кенг кўламли фаолиятини акс эттирувчи махсус палаткалар ўрнатилди. Биринчи ёрдамга ўргатиш кўникмаларига мўлжалланган жиҳозлар, фавқулодда вазиятлар бўйича қўлланмалар, кўчма тиббиёт асбоблари жамоатчилик эътиборига ҳавола қилинди ҳамда Жамият ходимлари уларни қизиқтирган барча саволларга жавоб беришди.
Беғараз донорлик Миллий Жамият Низомига оид фаолиятнинг муҳим йўналишидан биридир. Боғда республика “Қон маркази” шифокорларининг махсус бригадаси ишлади, бу эса донорларга инсонпарварлик акциясида иштирок этишга имкон берди.  Майдончаларнинг яна бири  “Саломатликнинг ёш дўстлари” санитар постлари жамоалари ихтиёрига бериб қўйилди. Бу ерда командалар ўртасида танловнинг шаҳар босқичи бўлиб ўтди.
Танловда қатнашган 11 та гуруҳ орасидан ғолиблар  аниқлаб олинди. Биринчи ўрин Тошкент шаҳар Олмазор туманидаги 11-мактаб жамоасига, иккита 2-ўрин Яшнобод туманидаги 166-мактаб ва Учтепа туманининг 116 мактаб сандружиначиларига, иккита 3-ўринни эса  Сергели туманидаги 305- ва Юнусобод туманининг 259 мактаб дружиначилари эгаллашди.

Праздник гуманности и единства
Всеми красками весны заиграл в этот день каждый уголок одного из самых красивейших парков столицы. 19 мая 2017 года в парке культуры и отдыха имени Гафура Гуляма состоялось праздничное мероприятие, посвященное Международному дню Красного Креста и Красного Полумесяца.
По инициативе Общества Красного Полумесяца Узбекистана  тенистый уголок Ташкента в этот солнечный день был предоставлен гостям, представителям партнерских организаций, активистам и волонтерам Национального Общества. Вся аллея, начиная с главного входа, разукрашена символами и флагами Движения. В унисон праздничному настроению собравшихся —  панно  и  разноцветные шары, установленные на Центральной сцене. Многотысячный коллектив гуманитариев отмечал 154 годовщину Международного Движения.
С приветствием к гостям обратились председатель ОКП Узбекистана, профессор Х.Я.Каримов и Глава регионального Представительства МККК в Центральной Азии Жан Жером Касабьянка.
В центре парка установлены специальные палатки, демонстрирующие масштабную гуманитарную деятельность. Участники праздничного торжества с большим интересом ознакомились с потенциалом Национального Общества.  Специальное оборудование для обучения навыкам первой помощи, наглядные пособия по ЧС, походное медицинское оборудование – сотрудники предоставляли  полную информацию по всем интересующим вопросам. Одно из Уставных направлений деятельности – работа по безвозмездному донорству. В этот день в парке работала специальная бригада медиков республиканского «Центра крови» и доноры  смогли  принять участие в гуманитарной акции.
Еще одна площадка парка была предоставлена командам санитарных постов столицы «Юные друзья здоровья». Здесь подводились итоги городского тура конкурса на звание лучшей команды.  Среди 11 команд определились самые лучшие. Первое место завоевала сандружина школы № 11 Алмазарского района Ташкента. Два вторых поделили команды санпостов школы № 116 Учтепинского и  № 166    Яшнабодского  районов. Третьи места  достались сандружинницам школы № 259 Юнусабадского и № 305 Сергелийского районов столицы.