90 йил эзгулик йўлида
2015 йил 25 ноябрьда   Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Марказий офис биносида улуғ санага бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди. Тантанали учрашувда вазирлик ва идоралар, ҳамкор ташкилотлар, дипломатик корпус вакиллари, минтақавий ташкилотлар  фахрийлари ва ходимлари қатнашди.
Фарахбахш қуёшли кун  байрам тантанасига ҳамоҳанг эди. Ён-атрофдан “Табриклаймиз! Байрамингиз билан!”  сингари қутловлар эшитиларди. Таклиф этилган меҳмонлар бир-бирларини қутлаш, мулоқотда бўлиш, янгиликлардан хабардор қилиш, ушбу йилдаги муваффақиятлари ҳақида сўзлаш учун ҳам  эртароқ ташриф буюрган.
Ўзбекистон ҚЯОЖ раиси, профессор Ҳ.Ё.Каримов учрашувни очиш давомида шундай таъкидлаб ўтди:
–Мамлактимздаги минглаб жамоатчилик ташкилотлари қаторида  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти алоҳида ижтимоий мақомга эгалиги билан ажралиб туради. У тиббий, хайрия ёрдамига муҳтож фуқароларга нисбатан раҳм-шавқат, инсонпарварлик вазифасини амалга ошира бориб, давлат органларига устувор ижтимоий муаммоларни ҳал этишда ёрдамлашиб келади.
“Кексаларни эъзозлаш йили” давлат Дастурини амалга ошириш учун Жамиятнинг барча минтақавий бўлинмалари катта ҳисса қўшдилар. Агар буни рақамларда ифодаласак,  Дастурнинг биргина иккита банди асосида олиб борилган ишларга 650 миллион сўм сарфланди.
Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари  Жак  Вилетта  йиғилганларни қутлуғ сана билан қутлар экан, шундай деди:
–Бизни мустаҳкам ҳамкорлик алоқалари боғлаб туради. Биз аҳолига фавқулодда вазиятларда  биринчи ёрдам кўрсатишни  ўргатиш, халқаро гуманитар   ҳуқуқини тарғиб этиш, беғараз донорлик  каби йўналишлар бўйича ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга оширамиз.
Учрашув давомида Жамият фахрийлари ва ходимлари номига кўплаб илиқ сўзлар билдирилди. Ҳар кунги иш соати васийлардан хабар олиш, кўнгилларини кўтариш, лозим бўлса ёрдам бериш билан бошланадиган мутахассислар ва волонтёрлар ана шундай ҳурмат ва эҳтиромга муносибдир.
Фидокорона меҳнатлари учун Миллий Жамиятнинг бир қатор ходимларига Фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари топширилди.  Учрашув  ўзига хос яна бир совға билан якунланди. Алишер Навоий номли театр шу куни қутлуғ тантана иштирокчиларини қабул қилди. Жаҳон мумтоз асарларидан бири – Чайковскийнинг “Уйқудаги малика” балети барча учун қувончли совға бўлди.

90 лет с миссией гуманизма
25 ноября 2015 года в Центральном офисе Общества Красного Полумесяца Узбекистана состоялось праздничное мероприятие, посвященное знаковой дате. На торжественную встречу приняли участие представители министерств и ведомств, партнерских организаций, дипломатического корпуса, ветераны и сотрудники региональных организаций.
Яркий солнечный день был в унисон праздничному настроению. «Табриклаймиз! Поздравляем!» — слышалось со всех сторон. Да и сами приглашенные гости пришли намного раньше, чтобы пообщаться, поделиться новостями, рассказать о достигнутых успехах в год знаковой даты.
Открывая встречу председатель ОКП Узбекистана Х.Я.Каримов подчеркнул: – Среди многочисленных общественных объединений страны Общество Красного Полумесяца Узбекистана выделяется адресным социальным статусом, содействуя государству и его органам в решении приоритетных социальных проблем, осуществляя милосердную, гуманитарную миссию в отношении граждан, нуждающихся в медицинской, благотворительной помощи. Весомую лепту в выполнение пунктов государственной программы «Года внимания и заботы о старшем поколении» внесли все региональные подразделения Общества. Сделано немало. А если говорить языком цифр, только на поддержку двух пунктов программы Года Национальным Обществом направлено свыше 650 млн.сум. Поздравляя собравшихся со знаменательной датой Глава Регионального представительства Международного Комитета Красного Креста в Центральной Азии Жак Вилетта подчеркнул:
— Общество Красного Полумесяца Узбекистана – полноправный член Международного Движения. В основе его деятельности лежат семь основополагающих принципов, в числе которых – гуманность, беспристрастность, добровольность, универсальность. Нас объединяют тесные партнерские связи, и мы реализуем совместные проекты по таким направлениям, как обучение населения оказанию первой помощи при ЧС, распространение международного гуманитарного права, безвозмездное донорство. В эти дни Национальное общество справляет юбилейную дату, и хочу подчеркнуть — все эти годы миссия гуманизма была главной составляющей в ее деятельности.
Много теплых слов было сказано в ходе встречи в адрес ветеранов и сотрудников Общества. Специалистов и волонтеров, чей каждый рабочий день начинается с посещения подопечных, чтобы просто пообщаться, сказать доброе слово, и если надо оказать посильную помощь. За долголетнюю и безупречную работу самым лучшим работникам Национального Общества были вручены почетные грамоты и памятные призы. А закончился вечер еще одним сюрпризом. Величественный театр Алишера Навои встречал в этот день юбиляров. После реконструкции поклонники высокого искусства смогли увидеть храм во всем великолепии. Постановка шедевра мировой классики — балета Чайковского «Спящая красавица», блестяще исполненная ведущими артистами театра стал настоящим подарком для всех.