O’zbekiston Respublikasi Qizil Yarim oy jamiyati yoshlar va volontyorlar bilan ishlashga alohida e’tibor qaratadi. Volontyorlar 15ta yoshlar markazi, 16ta tibbiy-ijtimoiy markaz ishlarida faol ishtirok etishmoqda.
Minglab talabalar hamda oliy va o’rta maxsus o’quv yurtlarining (institutlar, kollejlar, litseylar va maktablar) talabalari O’zbekiston QYaOJning xayriya aksiyalarida faol ishtirok etadilar, har xil favqulodda vaziyatlar qurbonlariga yordam ko’rsatishda qatnashadilar.
Yoshlar markazlari va klublari o’z faoliyatida 38 mingdan ortiq volontyorlarni birlashtiradilar, ular orasida sog’lom turmush tarzini targ’ib qiladilar, ko’ngillilarni quyidagi sohalarda o’qitadilar va tayyorlaydilar: harakat tarixi, XGH, Birinchi yordam, Qidiruv xizmati, OIV/OITS va giyohvandlik. profilaktikasi, ijtimoiy ahamiyatga ega kasalliklar.
Yoshlar markazi koordinatorlari va ko’ngillilar favqulodda vaziyatlarda yo’qolgan odamlarni topish va birlashtirishga yordam beradi.
Ko’ngillilar «Mehr-Shavqat» xizmati xodimlari bilan birgalikda yolg’iz keksalarga yordam berishadi, ko’p bolali oilalarga gumanitar yordam ko’rsatish bilan birga, bolalar uylari tarbiyalanuvchilarining tashriflarini tashkil etishadi. Ko’ngillilarga birinchi yordam ko’rsatish ko’nikmalari, jabrlanganlarni evakuatsiya qilish rejasini tuzish, chodirli lager qurish, gumanitar yordamni tarqatish va boshqa favqulodda vaziyatlarda bilishi kerak bo’lgan ko’nikmalar o’rgatiladi.

Особое внимание Общество Красного Полумесяца Республики Узбекистан уделяет работе с молодежью и волонтерами. Волонтеры активно участвуют в работе 15 молодежных центров, 16 медико-социальных центров.
Тысячи студентов и учащиеся высших и средне-специальных учебных заведений (институтов, колледжей, лицеев и школ) принимают активное участие в благотворительных акциях ОКП Узбекистана, участвуют в оказании помощи пострадавшим от различного рода чрезвычайных ситуаций.
Молодежные центры и клубы объединяют в своей деятельности более 38 тыс. волонтеров, они пропагандируют среди них здоровый образ жизни, обучают и готовят волонтеров по следующим направлениям: история движения, МГП, Первая помощь, Служба Розыска, профилактика ВИЧ/СПИД и наркомании, социально значимые заболевания.
Координаторы Молодежных Центров и волонтеры помогают в поисках и воссоединении пропавших людей во время чрезвычайных ситуаций.
Волонтеры вместе с сотрудниками службы «Мехр-Шавкат» оказывают помощь одиноким престарелым, при оказании гуманитарной помощи многодетным семьям, организовываются посещения детей в детских домах. Волонтеров обучают навыкам оказания первой помощи, составлению плана эвакуации пострадавших, установке палаточного городка и распределению гуманитарной помощи и другим навыкам, которые необходимо знать во время ЧС.