Ислоҳот ва самара (маҳалла фм марказларида)
Бугунги кунда юртимиздаги қайсики соҳани олмайлик, уларда изчил ислоҳот ва янгиланишлар олиб борилаётганлигининг гувоҳи бўлмоқдамиз. Ҳар бир ислоҳотлар жараёнида маҳалла аталмиш табаррук маскан асосий эътибор марказида бўлмокда. Хусусан, мамлакатимизда Фуқаро муҳофазасини ташкил этиш, юртимиз аҳолиси ва ҳудудларини фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилишда ҳам маҳалла фаолиятига бош мезон сифатида қаралмоқда. Негаки, Фуқаро муҳофазасини таъминлаш борасидаги тадбирларни, аввало, оиладан, маҳалладан бошлар эканмиз, бу борада кўзлаган эзгу мақсад вазифаларимизга эришиш учун муносиб замин ҳозирлаган бўламиз.
Шу маънода кайд этиш керакки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 21 августдаги «Аҳолининг фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга тайёргарлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги 650-сонли Қарори ижросини таъминлаш юзасидан Тошкент шаҳар ҳокимининг 2017 йил 25 августдаги 1138-сонли қарори қабул қилинган.
Ушбу қарорлар талабларини бажариш ҳамда Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш давлат тизимига кўмаклашиш мақсадида, Республика Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан маҳалла фуқаролар йиғинларининг салоҳиятини янада ошириш, аҳолини эҳтимол тутилган фавқулодда вазиятлардан ҳимояланиш даражасини кучайтириш борасидаги грант лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси жамоат фондига тақдим этилди.
Шунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясининг 2018 йил 1 июндаги 32-сонли Давлат ижтимоий буюртмасини тақдим этиш танлови ғолибларини аниқпаш тўғрисидаги қарори билан «Фавқулодда вазиятлардан самарали ҳимояланиш аҳоли хавфсизлиги ва жамият барқарор ривожланишининг асосидир» номли лойиҳа тасдиқланди. Лойиҳа ижрочиси сифатида Қизил Ярим Ой Жамиятининг Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти ташкилотлари танлаб олинди.
Лойиҳанинг афзаллиги шундаки, Ўзбекистан Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 21 августдаги 650-сонли Қарори доирасида ўтган 2018 йилда мақсадли бюджет маблағлари ажратилувчи 193 та намунавий маҳалла фуқаролар йиғинларида «Маҳалла фуқаро муҳофазаси» марказларини (ўқув-услубий маркази) ташкил қилиш кўзда тутилган эди. Ўз навбатида, бошқа маҳаллаларда ҳам ана шундай ишларни молиялаштириш муаммоси мавжуд бўлиб, Қизил Ярим Ой Жамияти давлат буюртмаси маблағлари ҳисобидан Тошкент шаҳрида 11 та, Тошкент вилоятида 9 та маҳаллани тажриба тариқасида қамраб олиш, уларни Фавқулодда вазиятлар, Соғлиқни сақлаш бошқармалари, маҳалла фуқаролар йиғинлари билан биргаликда тажриба базаси сифатида шакллантириш режалаштирилган.
Қайд этиш керакки, ўтган давр мобайнида ушбу лойиҳа доирасида қатор ишлар амалга оширилди. Хусусан, Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шаҳар ташкилоти ўқув марказида 11 та тумандан танлаб олинган маҳалла фуқаро йиғинлари вакиллари билан семинарлар ўтказилди. Мазкур тадбирларда «Маҳалла фуқаро муҳофазаси йиғма гуруҳларини асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш ва уларни маҳалла фуқаролар йиғинларида ўқитиш» дастурининг мазмун-моҳияти, маҳаллаларда жамиятнинг бошланғич ташкилотини тузиш, амалга оширилаётган давлат ижтимоий буюртмасининг мақсад ва вазифалари, шунингдек, жойлардаги маҳалла маъмурларининг ушбу масала юзасидан бурч ва вазифалари ҳақида атрофлича тушунтириш ва тарғибот ишлари амалга оширилди.
Семинарлар давомида белгиланган лойиҳа доирасида:
Фуқаро муҳофазаси маҳаллий тизимида ўқув-ахборот пунктларини тузиш ва аҳоли зич шаҳар шароитидаги мақсадли маҳаллаларда ФВга тайёрланиш ва у юз берганда ҳаракатланишга оид самарали режалар ва механизмлар, шу жумладан, маҳаллалардаги хавф-хатар харитасини ишлаб чиқишга кўмаклашиш;
МФЙни ФВда ҳаракатланиш бўйича маълум миқдордаги асбоб-ускуналар жамланмаси, шунингдек, олдиндан огоҳлантиришнинг энг оддий воситалари билан таъминлаш;
аҳоли ва «Маҳалла фуқаро муҳофазаси» йиғма гуруҳи аъзоларини биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўқитиш;
маҳаллий аҳоли билан мактаб-маҳалла-болалар боғчаси комплексида муайян хавфсиз жойларга шошилинч йиғилиш ва эвакуация қилиш бўйича ФВда ҳаракатланишга оид амалий машғулотлар ташкил этиш, симуляциявий машқлар доирасида биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича амалий кўникмаларни мустаҳкамлаш, аҳолининг ФВда маҳаллий имкониятлар (потенциал) ва ресурслар билан мустақил ҳаракатланиш қобилиятини текшириш ва амалиётдан ўтказиш;
МФЙда ФВда самарали ҳаракатланиш учун энг зарур эҳтиёж моллари заҳирасини яратиш ва яна бир қатор тадбирлар кўзда тутилганлиги айтиб ўтилиб, галдаги вазифалар хусусида тушунтириш ва тарғибот ишлари олиб борилди.
Шундан келиб чиққан ҳолда, ўтган 2018 йил давомида тегишли тадбирлар амалга оширилди. Хусусан, 16 ноябрь куни 11 та маҳалланинг барчаси учун фавқулодда вазиятларда зарур бўладиган белкурак, чўкич, лом, болта, пақир, ўт ўчиргич, фонар, овоз кучайтиргич, замбил, санзвено учун кийим-бош, кўрпа-ёстиқлар, ошхона идишлари, ўчоқ-қозонлар, сув идиши канистра, санзвенолар учун биринчи ёрдам аптечкалари ва боғлов ашёлари, аҳоли орасида тарқатиш учун биринчи ёрдам бўйича чўнтак справочниги ва бошқа буклетлар тақдим этилди. Ушбу лойиҳани амалга ошириш билан Қизил Ярим Ой Жамияти барча давлат органлари билан фавқулодда вазиятлар масалалари бўйича кучайтириладиган чора-тадбирларга етарлича ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда.
Шунингдек, лойиҳа доирасида сентябрь, октябрь ва ноябрь ойларида дастурга киритилган 11 та маҳалланинг ҳар бирида (М.Улуғбек – «Уйғониш», Шайхонтоҳур – «Зангиота», Яшнобод – «Донишманд», Яккасарой – «Шоҳжаҳон», Олмазор – «Шифокорлар», Чилонзор – «Яккабоғ», Сергели – «Ҳабибий», Учтепа – «Зулфизар», Бектемир – «Зилола», Юнусобод – «Отчопар-1», Миробод – «Фурқат») ИИБ, ССБ, ФВБ, МФЙлар, Қизил Ярим Ой Жамияти вакиллари иштирокида «Маҳалла фуқаро муҳофазаси йиғма гуруҳларини асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш ва аҳолини фавқулодда вазиятларда кўрсатиладиган биринчи ёрдам кўникмаларига ўргатиш» мавзусида семинарлар ташкил этилди.
28 ноябрь куни Олмазор туманидаги «Шифокорлар» МФЙда симуляцион дала машғулоти ўтказилди. Унда маҳалла яқинидаги коллеж ўқувчилари ва аҳоли хавфсиз жойга эвакуация қилиниб, шартли вазиятга кўра, жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатилди.
Жорий 2019 йилда ҳам ушбу амалий саъй-ҳаракатлар изчил давом эттирилмоқда. Жумладан 18 январь куни Миробод тумани «Фурқат» МФЙда, 23 январь куни Яшнобод тумани «Донишманд» МФЙда, 24 январь куни Бектемир тумани «Зилола» МФЙда, 29 январь куни Сергели тумани «Ҳабибий» МФЙда, 5 февраль куни Яккасарой тумани «Шоҳжаҳон» МФЙда, 6 февраль куни Учтепа тумани «Зулфизар» МФЙда, 8 февраль куни Мирзо Улугбек тумани «Уйғониш» МФЙда симуляцион ўқув машғулотлари ўтказилди.
Машғу
лотларда ҳамкор ташкилотлардан туман ҳокимликлари, Тошкент шаҳар ФВБ, Соғлиқни сақлаш бош бошқармаси, шаҳар Ёнғин хавфсизлиги бошқармаси, туман «Маҳалла» жамғармаси ҳамда иштирокчи маҳалла ҳудудида истиқомат қилувчи МТМ, умумтаълим мактаби, касб-ҳунар коллежлари тарбияланувчилари, ўқувчилари ва ўқитувчилари иштирок этдилар.
Фуқароларни ўқитиш кўламини кенгайтириш мақсадида, оилавий шифохоналар, патронаж ҳамширалари, маҳалла миқёсида тайёрланган тренер-инструкторлар ва Қизил Ярим Ой Жамияти ходимлари иштирокида ўтказиладиган 4 ойга мўлжалланган ўқитиш жадваллари ишлаб чиқилган бўлиб, ҳозирда ушбу жадвал асосида ҳар ойда 4 маротаба ўқитиш ишлари олиб борилмоқда.
Амалга оширилаётган ушбу хайрли ишлар юртимизда аҳоли фаровонлиги, юртдошларимиз хотиржамлигини таъминлашдек эзгу мақсадларга хизмат қилади. Шундай экан, соҳа мутахассислари бу борадаги мавжуд барча имкониятларини ишга соладилар.
Зеро, халқимиз фаровонлигини таъминлаш, эл-юрт манфаатлари йўлида садоқат билан хизмат қилиш барчамизнинг муқаддас бурчимиздир.

В настоящее время, какую бы отрасль мы бы ни взяли в нашей стране, мы можем наблюдать проведение в них последовательных реформ и обновлений. В процессе реформ особое внимание уделяется такому институту гражданского общества как махалля. В частности, при создании системы гражданской защиты, в том числе защиты населения и территории страны от чрезвычайных ситуаций, в качестве основного критерия считается деятельность махалли. Потому что, для достижения поставленных целей, начиная мероприятия по подготовке защиты гражданского населения с семей и махаллей, мы создаем всю необходимую базу. В этой связи необходимо отметить, что для обеспечения исполнен ия Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №650 от 21 августа 2017 года «О дополнительных мерах по повышению готовности населения к действиям в чрезвычайных ситуациях» было принято Постановление хокима г.Ташкента №1138 от 25 августа 2017 года. В целях исполнения указанных постановлений, а также оказания содействия Государственной системе предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях, в целях дальнейшего расширения возможностей махаллинских сходов граждан, повышения степени защиты населения от возможных чрезвычайных ситуаций Обществом Красного Полумесяца Узбекистана в Фонд поддержки ННО при Олий Мажлисе Республики Узбекистан был представлен проект собственного гранта. После чего, постановлением Парламентской комиссии по управлению средствами общественного фонда по поддержке ННО при Олий Мажлисе Республики Узбекистан №32 от 1 июня 2018 года «Об определении победителей конкурса на соискание государственного социального заказа» был утвержден проект «Эффективная защита от чрезвычайных ситуаций — основа безопасности населения и устойчивого развития общества». В качестве исполнителей проекта были определены Ташкентская городская и Ташкентская областная организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №650 от 21 августа 2017 года была предусмотрена организация учебно-методологических центров «Махалла фукаро мухофазаси (Защита граждан махалли)» в 193 стандартных махаллинских сходов граждан, финансируемых из целевых бюджетных средств. В свою очередь, наличие проблем финансирования организации аналогичных центров и в других махаллях, было запланировано охватить 11 махаллей в городе Ташкенте и 9 махаллей в Ташкентской области в качестве пилотного варианта и формирование в них центров осуществить из средств Социального заказа совместно с управлениями чрезвычайных ситуаций, здравоохранения и комитетами местных сходов граждан.
Стоит отметить, что за прошедшее время в рамках проекта была проделана большая работа. В частности, в учебном центре Общества Красного Полумесяца с представителями махаллинских комитетов 11 отобранных районов были проведены семинары. В ходе этих мероприятий были проведены подробные разъяснения и распространена информация об оснащении сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» необходимыми предметами и оборудованием, обучением этих групп в махаллинских сходах граждан, создании первичных организаций Общества в махаллях, целях и задачах осуществляемого Социального гранта, задачах и обязанностях ответственных лиц из числа руководителей махаллинских комитетов.
В рамках проекта в ходе семинаров была проведена следующая разъяснительная и пропагандистская работа:
В системе гражданской защиты местного уровня создание учебно-информационных центров, оказание содействия в разработке планов и механизмов по подготовке населения к чрезвычайным ситуациям и действиям при них, выработка карты рисков опасностей;
Оснащение махаллинских сходов граждан необходимым инвентарем на случаи действий при чрезвычайных ситуациях, в том числе простейшими системами оповещения;
Обучение населения и членов сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» навыкам оказания первой помощи;
Организация и проведение с местным населением в комплексе «детский сад-школа-махалля» практических занятий по действиям при чрезвычайных ситуациях в части сбора в определенные места для эвакуации, закрепление полученных навыков по оказанию первой помощи в ходе симуляционных учений, оценка способности действия населения исходя из местного потенциала и возможностей;
Создание самых необходимых запасов в махаллинских сходах граждан для эффективных действиях при наступлении чрезвычайных ситуаций, а также других запланированных мероприятий.
Исходя из этого, в течение прошедшего 2018 года была осуществлена следующая деятельность. В частности, 16 ноября для каждой из отобранных 11 махаллей были переданы необходимые при чрезвычайных ситуациях такие предметы, как лопаты, кирки, ломы, топоры, ведра, огнетушители, фонари, мегафоны, носилки, спецодежда для санзвеньев, аптечки первой помощи, одеяла, подушки, матрацы, кухонные принадлежности, канистры для воды, казаны с очагами, карманные справочники по первой помощи и другие букеты. Исполнением данного проекта ОКП Узбекистана совместно с другими государственными органами вносит свой вклад в решение вопросов, связанных с подготовкой к действиям при чрезвычайных ситуациях.
Кроме этого, в рамках проекта в каждой из 11 отобранных махаллей («Уйгониш» М.Улугбекского района, «Зангиота» Шайхантахурского района, «Донишманд» Яшнабадского района, «Шохжахон» Яккасарайского района, «Шифокорлар» Алмазарского района, «Яккабог» Чиланзарского района, «Хабибий» Сергелийского района, «Зулфизар» Учтепинского района, «Зилола» Бектемирского района, «Отчопар-1» Юнусабадского района, «Фуркат» Мирабадского района) с участием представителей МВД, министерства здравоохранения, МЧС, ОКП Узбекистана, махаллинских сходов граждан были проведены семинары по темам «Оснащение сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» необходимым инвентарем» и «Обучение навыкам оказания первой помощи при чрезвычайных ситуациях».
28 ноября в махалле «Шифокорлар» Алмазарского района были проведены симуляционные учения, в ходе которых учащиеся колледжа, находящегося на территории района, а также население близлежащих домов были эвакуированы в безопасные места и пострадавшим была оказана первая помощь. В 2019 году эти мероприятия послед овательно продолжаются. В частности, 18 января в махалле «Фуркат» Мирабадского района, 23 января в махалле «Донишманд» Яшнабадского района, 24 января в махалле «Зилола» Бектемирского района, 29 января в махалле «Хабибий» Сергелийского района, 5 февраля в махалле «Шохжахон» Яккасарайского района, 6 февраля в махалле «Зульфизар» Учтепинского района, 8 февраля в махалле «Уйгониш» М.Улугбекского района были проведены аналогичные симуляционные учения.
В учениях приняли участие представители районных хокимиятов, УЧС города Ташкента, Главного управления здравоохранения, Главного управления пожарной безопасности, районных отделений фонда «Махалла», а также дети и воспитатели дошкольных учреждений, учащиеся и преподаватели средних и средне-специальных учебных заведений.
Для расширения масштабов обучения населения при содействии семейных поликлиник, патронажных медсестер, махаллинских тренеров-инструкторов и представителей ОКП были разработаны планы 4-х месячного обучения, в соответствии с которыми 4 раза в месяц проводятся указанные мероприятия.
Эти осуществляемые в стране добрые дела способствуют таким благим целям, как повышение благосостояния населения, обеспечению его душевного спокойствия. Именно поэтому, специалисты данной отрасли будут использовать весь свой потенциал для выполнения своих задач, т.к. обеспечение благосостояния населения, преданное служение в интересах страны является священной обязанностью каждого из нас.