Қизил хоч ва қизил ярим ой халқаро куни байрами
Дунёда ҳар йили 8 май санаси Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро куни сифатида кенг нишонланиб келмоқда. Ушбу кунда жаҳондаги энг кекса гуманитар ташкилотлардан бири – Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг асосчиси, швейцариялик гуманист, жамоат арбоби, тинчлик соҳасидаги Нобель мукофотининг биринчи соҳиби Анри Дюнан таваллуд топган. Ушбу муҳим санада бутун дунё бўйича беморларга, ногиронларга, кам таъминланган, муҳтож оилаларга мурувват ёрдамини кўрсатиш бўйича кенг кўламда хайрия акциялари ўтказилиши анъанага айланган.
24 май куни пойтахтимизнинг Ғ.Ғулом номли маданият ва истироҳат боғида Ўзбекистон ҚЯОЖ ва ҚЯОЖ Тошкент шаҳар ташкилоти томонидан ташкил этилган Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро кунига бағишланган “Мен Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро ҳаракатини севаман!” шиори остида маҳаллий ҳокимият органлари, таълим, соғлиқни сақлаш тизими вакиллари, талаба ва ўқувчилар, саховат уйлари тарбияланувчилари ҳамда кўнгиллилар иштирокида байрам тадбирлари бўлиб ўтди.
Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Жан Жером Касабьянкалар байрам иштирок-чиларини муборакбод этдилар.
“Нафис” чолғу оркестри, “Оловиддин” гуруҳи ҳамда олий ўқув юртлари, коллежлар, саховат уйлари тарбияланувчилардан ташкил этилган мусиқий ва ижодкор жамоаларнинг саҳнадаги чиқишлари тамошабинлар томонидан  катта олқишларбилан кутиб олинди. Тантана иштирокчилари    Жамиятнинг инсонпарварлик фаолиятини амалга ошириш учун зарур бўлган потенциали билан танишиш имкониятига эга бўлишди. Булар ичида жамоатчиликка тақдим этилган биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш учун ускуналар, аҳолини  фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва ўша пайтда ҳаракат қилишга ўргатувчи кўникмалар ва ҳ.к. бор эди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ фаолиятининг асосий йўналишларидан бири – кўнгилли донорлик бўйича катта кўламдаги ишлардир. Тадбирларда “Республика қон қуйиш маркази” шифокорлари бригадаси ўзининг махсус мобил автомашинаси билан иштирок этдилар. Тантанали маросимда пойтахтимиз умумтаълим мактаблари “Саломатликнинг ёш дўстлари” санитария постлари ўртасидаги беллашувлар намойиш этилиб, мусобақа ғолиблари аниқланди. Гуманитар акция саховат уйлари ва интернатлар тарбияланувчиларига ҳамда кўнгиллиларга эсдалик совғаларини топшириш маросими билан якунланди.

Международный день красного креста и красного полумесяца
Ежегодно 8 мая отмечается как Международный день Красного Креста и Красного Полумесяца. В этот день родился основатель старейшей гуманитарной организации в мире — Международного Комитета Красного Креста, швейцарский гуманист и общественный деятель, лауреат первой Нобелевской премии мира Анри Дюнан. В этот знаменательный день по всему миру проводятся благотворительные акции, направленные на оказание помощи нуждающимся, малообеспеченным семьям, больным и инвалидам.
24 мая, в парке культуры и отдыха им. Г.Гуляма, ОКП Узбекистана и Ташкентской городской организацией ОКП были организованы праздничные мероприятия, посвященные Международному дню Кра сного Креста и Красного Полумесяца. В мероприятиях, которые прошли под девизом «Я люблю Международное движение Красного Креста и Красного Полумесяца» приняли участие представители органов местной власти, образования, здравоохранения, студенты и учащиеся, воспитанники домов милосердия и волонтеры.
С приветственным словом к участникам мероприятия обратился Глава регионального представительства Международного Комитета Красного Креста в Центральной Азии г-н Жан Жером Касабьянка.
Выступившие на сцене амфитеатра духовой оркестр «Нафис», группа «Оловиддин», а также  музыкальные и творческие коллективы, составленные из студентов высших и средне-специальных  учебных заведений и воспитанников домов милосердия, были встречены публикой с большим воодушевлением. Участники праздничных мероприятий имели возможность ознакомиться с потенциалом Национального общества, необходимым для осуществления своей гуманитарной деятельности – специальным оборудованием для обучения навыкам оказания первой помощи, наглядными пособиями по подготовке и действиям в чрезвычайных ситуациях и многих других.
Еще  одним из направлений деятельности ОКП Узбекистана является работа по безвозмездному донорству. На территории парка была представлена бригада медиков «Республиканского центра переливания крови». В ходе праздничных мероприятий вниманию зрителей был представлен конкурс среди санитарных постов общеобразовательных школ столицы «Юные друзья здоровья», в ходе которого были подведены итоги на звание лучшей команды.
Гуманитарная акция была завершена вручением подарков и памятных сувениров воспитанникам домов милосердия и интернатов