7-12 декабр кунлари Болгариянинг София ш.да Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ва Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Халқаро Федерациясининг молиявий ва амалий ёрдами билан МДҲ давлатларининг ҚХ ва ҚЯ Миллий Жамиятларининг аҳолини Биринчи ёрдам кўникмаларига ўқитиш бўйича тренерлари учун минтақавий Тренинг ташкил этилди.
ЎҚЯОЖ Раҳбарияти томонидан ушбу ўзининг амалга ошираётган фаолияти, касбий ва шахсий махоратларини инобатга олиб, ушбу тренингда иштирок этиш учун республика тоифасидаги тренер ва Миллий ТҲ жамоасининг аъзоси Д.Р.Алиевани (Самарқанд вилояти ташкилоти) йўллаш мақсадга мувофиқ деб ҳисобланди.
Тренингни Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Халқаро Федерациясининг Биринчи ёрдамга ўқитиш бўйича Глобал таълим ресурслари марказининг Ҳалқаро тоифадаги инструкторлари олиб боришди.
Тренинг якунида тренерларнинг назарий ва амалий билим (қўникма)лари синовдан ўтказилди.
Синов натижаларига кўра, Д.Алиевага, 5 йил муддатга “Биринчи (шифокоргача) ёрдам бўйича Ҳалқаро тоифадаги Мастер-тренер” Сертификати топширилди

С 7 по 12 декабря 2019 года, в г.Софии (Болгария), при финансовой и методической поддержке МККК и МФОККиКП прошёл региональный Тренинг для тренеров по Первой помощи Национальных Обществ КК и КП стран СНГ.
По решению Руководства ОПКУ, с учётом осуществляемой деятельности, профессиональных и личных качеств, было принято решение направить на данное мероприятие тренера по ПП ОПКУ республиканского значение и члена Национальной КРБ -Алиеву Диану Равильевну (Самаркандская областная организация).
Тренинг провели международные инструктора по Первой Помощи Глобального Справочного центра МФОККиКП по оказанию первой помощи.
По завершению тренинга были оценены теоретические и практические знания (навыки) тренеров.
В результате, сроком на пять лет, Алиевой Д.Р. был вручён Международный Сертификат «Мастер-тренера по Первой помощи».