СУРХОНДАРЁДА ТРЕНИНГ
Жорий йилнинг 27 январ куни “Ёшлар фаоллиги ва волонтёрликни ривожлантириш” лойиҳаси доирасида жамиятнинг Сурхондарё вилояти ташкилоти томонидан Денов туманидаги 81-умумтаълим мактабида ўқув машғулоти бўлиб ўтди.
Машғулотлардан кўзланган мақсад ёшлар ва кўнгиллилар, қиз ва ўғил болалар, мактаб ўқувчиларини Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги фаолиятига жалб этиш, уларни фавқулодда вазиятларни бартараф этиш ва табиий офатларда тўғри ҳаракатланишга тайёрлашдан иборатдир.
Ўқув машғулотида Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Сурхондарё вилояти ташкилоти, туман фавқулодда вазиятлар бўлими, туман соғлиқни сақлаш бўлими, Ички ишлар вазирлигининг туман бўлими ва бошқа ҳамкор ташкилотлар иштирок этдилар.
Ўқув машғулотлари давомида ўқитувчилар ва талабалар Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракати тарихи ҳамда Ўзбекистон ҚЯОЖ тарихи ва фаолияти билан яқиндан танишдилар, лекин асосий масала зилзила содир бўлганда тўғри ҳаракат қилишни ўргатиш, бу вақтда бино ичида ҳаракатни ташкил этиш, эвакуация жараёнининг тартиби ва биринчи ёрдам кўрсатиш асосларини ўргатиш эди. Айни пайтда Сурхондарёдаги умумтаълим мактабларида жадвалга мувофиқ эвакуация дарсларини ташкил этиш ишлари давом этмоқда.

27 января в рамках проекта «Развитие молодежной деятельности и волонтерства» в 81-й общеобразовательной школе Денауского района был проведен тренинг, организованный Сурхандарьинской областной организацией Общества.
Цель тренинга – привлечение молодежи и волонтеров, девушек и юношей, школьников к деятельности Министерства по чрезвычайным ситуациям Узбекистана и подготовка их к действиям по ликвидации чрезвычайных ситуаций и готовности к стихийным бедствиям.
В тренинге приняли участие Сурхандарьинская областная организация Общества Красного Полумесяца Узбекистана, районное управление по чрезвычайным ситуациям, районное управление здравоохранения, районное управление МВД и другие партнерские организации.
В ходе обучающих занятий учителя и учащиеся были ознакомлены с историей движения Красного Креста и Красного Полумесяца, а также с историей и деятельностью ОКП Узбекистана. Но основное внимание было сосредоточено на обучении правильным действиям в случае землетрясения, организации движения внутри здания в это время, порядке процесса эвакуации и обучению основам оказания первой доврачебной помощи. В настоящее время, согласно графика продолжается работа по организации эвакуационных занятий в общеобразовательных школах Сурхандарьи.