Ўзбекистон Мустақиллигининг 30 йиллиги арафасида фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва бошқариш учун масъул бўлган Ўзбекистон ҚЯОЖ ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Aкадемияси ҳузуридаги Фуқаро муҳофазаси институти томонидан ташкил “Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар давлат хизмати тузилмаларини ривожлантириш” мавзусидаги семинарда иштирок этилди.
Ушбу семинарда Ўзбекистон ҚЯОЖ Фавқулодда вазиятлар бўлими мутахассиси Зафар Рахамнов Ўзбекистон ҚЯОЖ фаолияти ва унинг фавқулодда вазиятлар тизими ҳақида маъруза қилди. Тадбирнинг назарий қисмидан сўнг, қўшма тактик машғулотлар ва замонавий авария-техника воситалари кўргазмаси бошланди. Режага кўра, Ўзбекистон ҚЯОЖ жамоаси ўз экспозицияси материалини тақдим этди, бу нафақат Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси тингловчиларида, балки Ўзбекистон Республикаси турли вазирлик ва идораларидан меҳмонларда ҳам катта қизиқиш уйғотди. Тадбирнинг бу форматда биринчи марта ташкил этилгани, нафақат давра суҳбати орқали долзарб масалаларни муҳокама қилиш орқали эмас, балки фавқулодда вазиятларга жавоб бериш бўйича мавжуд кўникмаларни амалда ривожлантириш учун имкон яратгани билан қувонарлидир.
Тадбирнинг амалий қисми давомида ходимларимиз фавқулодда вазиятларда ёрдам кўрсатиш бўйича ўз маҳоратларини намойиш этдилар, уларнинг ҳаракатлари Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан юқори баҳоланди. Хусусан, Темир йўл ташкилоти, Наманган, Сирдарё, Навоий, Aндижон, Қашқадарё вилоятлари, Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент шаҳрининг фавқулодда вазиятлар бўйича мутахассислари мазкур тадбирда ажралиб турдилар.
Фавқулодда вазиятлар бўйича ишчи йиғилиш натижаларини эълон қилар экан, ушбу муҳим йўналишдаги ишларни янада такомиллаштириш зарурлиги, яъни Ўзбекистон ҚЯОЖ барча бўлинмалари омборларида зарур бўлган товарлар захирасини кўпайтириш, фавқулодда вазиятлар бўлими ходимларни, шу жумладан ОҚКГ аъзоларини тайёрлаш сифатини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Бу ютуқларнинг барчаси ва бошқа кўплаб жиҳатлар шошилинч чоралар тўхтамаслигини, аксинча, самарали келажак истиқболи билан унинг ривожланишидаги янги босқични енгиб ўтишини кўрсатади.

В преддверии празднования 30-летия Независимости Узбекистана Сотрудники ОКП Узбекистана, ответственные за подготовку и управление при чрезвычайных ситуациях, приняли участие в Республиканском научно-практическом семинаре, на тему: «Совершенствование системы реагирования ГСЧС Республики Узбекистан». Семинар был организован Институтом Гражданской Защиты при Академии МЧС Республики Узбекистан.
На данном семинаре с докладом о деятельности ОКП Узбекистана и его системе реагирования на ЧС выступил специалист отдела ЧС ОКП Узбекистана- Зафар Рахамнов. После теоретической части мероприятия начались совместные тактические учения и выставка современного оборудования по ЧС. Соответственно, команда ОКП Узбекистана представила свой экспозиционный материал, чем вызвала большой интерес не только слушателей Академии МЧС, но и приглашенных гостей из различных министерств и ведомств Республики Узбекистан. Отрадно, что такой формат мероприятия был организован впервые для наших сотрудников, объединивший не только обсуждение актуальных вопросов за круглым столом, но и практическую отработку имеющихся навыков по реагированию на ЧС.
В ходе практической части мероприятия, наши сотрудники показали свои навыки в оказании помощи при ЧС, которые были удостоены высокой оценки со стороны МЧС Республики Узбекистан. В частности, особо отличились специалисты по ЧС Дорожной Организации , Наманганской, Сырдарьинской, Навоийской, Андижанской, Кашкадарьинской областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента.
Подводя итоги рабочей встречи по ЧС, была отмечена необходимость дальнейшего совершенствования работы в этом важном направлении, а именно, потребность в увеличении запасов товаров первой необходимости на складах всех подразделений ОКП Узбекистана, улучшения качества подготовки личного состава по ЧС, включая членов КРБ.
Все эти достижения и многие другие аспекты, говорят о том, что деятельность по ЧС не стоит на месте, а наоборот преодолевает новый рубеж своего развития с перспективой на эффективное будущее.