ҚУВАСОЙДА ҚЎМОНДОНЛИК-ШТАБ ЎҚУВ МАШҒУЛОТЛАРИ
2021 йил 13-15 апрел кунлари Фарғона вилояти Қувасой шаҳрида шаҳар ҳокимининг буйруғига асосан қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари ўтказилди. Бу сафарги ўқув машғулотлар мавзуси зилзилага жавоб беришдан иборат бўлиб, мақсад аҳолининг фавқулодда вазиятларда ўзларига ва бошқаларга биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига эга бўлишига ишонч ҳосил қилиш, тиббиёт ходимлари, корхона ва ташкилотларнинг санитария дружиналари волонтерларини ушбу даҳшатли табиий офат оқибатларини бартараф этишга тайёрлашдан иборат эди. Мазкур машғулотларда Жамиятнинг Фарғона вилояти ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари энг фаол иштирокчилардан бўлдилар.
Тадбир ташкил этилган стадионда Ўзбекистон ҚЯОЖнинг чодирлар лагери жойлаштирилди, биринчи ёрдам пунктлари ташкил этилди, Жамият ходимлари ва кўнгиллилари жам бўлдилар.
Ўқув мaшғулотлaри режасига мувофиқ, ҳалокатли зилзила натижасида шаҳарнинг 1244 аҳолиси турли даражадаги жароҳатлар олишди. Жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш, уларни замбил ва бошқа қўлбола воситалар ёрдамида хавфсиз жойларга, тез тиббий ёрдам ва тиббиёт марказларига етказиш, Ўзбекистон ҚЯОЖ зиммасига юклатилди. Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ҚЯОЖ Фарғона вилояти ташкилоти ходимлари, шунингдек, уларнинг «Кварц» ОAЖ қошида ташкил этилган санитария отряди волонтерлари ва 1-сонли мактабнинг 10 нафар ёш қутқарувчилари олдиларига қўйилган вазифани шараф билан бажара олдилар.

13-15 апреля 2021 г. В Кувасае Ферганской области в соответствии с Приказом Хокима города были проведены командно-штабные учения. В это раз темой учений было реагирование на землетрясение, а целью — убедиться, что у населения имеются навыки оказания первой помощи себе и другим в случае возникновения чрезвычайной ситуации, обучение медицинского персонала, добровольцев санитарных дружин предприятий и организаций реагированию и ликвидации последствий этого страшного стихийного бедствия. Самое активное участие в учениях приняли сотрудники и волонтеры Ферганской областной организации Общества..
На городском стадионе были развернут палаточный городок ОКП Узбекистана, развернуты пункты первой помощи, организованы сотрудники и волонтеры Общества.
Согласно сценарию учений в результате разрушительного землетрясения 1244 жителя города получили ранения различной степени тяжести. На ОКП Узбекистана была возложена задача оказания первой помощи пострадавшим, транспортировка их с использованием носилок и других подручных средств в безопасные места, к каретам скорой помощи и медицинские пункты. Нужно отметить, что сотрудники Ферганской организации ОКП Узбекистана, а также их волонтеры из числа санитарной дружины, организованной при ОАО «Кварц» и 10 юных спасателей из школы №1, с честью справились с поставленной перед ними задачей.