Термиз.2013 йил 18-19 сентябр кунлари Термиз шаҳрида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракатининг 150-йиллига бағишланган “давра суҳбати” бўлиб ўтди. Ушбу тадбир Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти, Қизил Хоч Халқаро Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Ваколатхонаси, Сурхондарё минтақавий ташкилоти ва вилоят хокимлиги билан ҳамкорликда ўтказилди.
Семинар ишида вилоят Адлия бошқармаси, Қуролли кучлар, Фавқулодда вазиятлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, соғлиқни сақлаш бошқармалари вакиллари, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Сурхондарё вилоят минтақавий ташкилотлари маъсул ходимлари ва бир қатор хамкор Нодавлат нотижорат ташкилотлар мутахассислари ҳамда ОАВ ижодкорлари иштирок этдилар.
Учрашувда Сурхондарё вилоят Хокими ўринбосари М.У. Қобулова иштирок этиб унда нутқ сўзлади. “Давра суҳбати” иштирокчилари эътиборига бир қатор презентациялар хавола этилди. Қизиқарли маърузалар билан ХҚХҚ вакили А.Хукумов, ЎҚЯО Жамияти бўлим бошлиқлари Т.С.Собитов, П.Д. Абдуллахонов, Р.М.Акбаровлар чиқишлар қилдилар.
“ХҚХҚ – Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Харакатининг таркибий қисмларидан бири сифатида”, “Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг тарихи ва тузилиши”, “Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятларининг халқаро ҳуқуқий мақоми” мавзуидаги маърузалар такдим килинди.
Эслатиб ўтамиз, шонли санага бағишлаб, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти фаол ва шижоат билан хизмат қилаётган ҳудудий бўлим мутахассислари ҳамда хамкор ташкилотлар вакилларини Фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалар билан тақдирламоқда. Учрушув сўнгида самарали фаолияти муносабати билан Сурхондарё вилояти ҳокими муовини М.У Қобуловага Фахрий ёрлиқ топширилди.

Термез.18-19 сентября 2013 г.  в  Термезе  состоялся «круглый стол»  на тему «150 лет гуманитарной деятельности».  Его организаторами  выступили Общество Красного Полумесяца  Узбекистана,  Представительство МККК в Центральной Азии,  Сурхандарьинская  региональная организация   совместно с Хокимиятом Сурхандарьинской области.
В работе форума приняли участие представители управления юстиции, правоохранительных органов, ЧС, здравоохранения, специалисты ОКП Узбекистана, региональных подразделений, эксперты ННО и журналисты отечественных СМИ. Открыла семинар и выступила с речью заместитель хокима Сурхандарьинской области М.У. Кабулова.
Организаторы “круглого стола” подготовили ряд интересных презентаций. С докладами выступили  сотрудник Регионального Представительства МККК в Центральной Азии   А.Хукумов, руководители отделов ОКП Узбекистана Т.Сабитов, П.Д. Абдуллаханов, Р.М.Акбаров.
Участники встречи прослушали презентация докладов на темы: «МККК как один из составных частей Межударного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца», «История и структура Общества Красного Полумесяца Узбекистана», «Международный правовой статус Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца».
Напомним, в честь юбилейной даты, Почетными грамотами и памятными подарками Общества Красного Полумесяца Узбекистана удостоены партнеры и лучшие представители региональных подразделений. В заключении семинара заместителю хокима Сурхандарьинской области М.У. Кабуловой была вручена Почетная грамота за плодотворное сотрудничество.